Garwolin

Formacja w duchu oazy

24
kwi 2024

Ruch Światło-Życie, powszechnie znany jako oaza, jest organizacją skupiającą osoby różnego wieku i z różnych środowisk, których łączy jedno – dążenie do głębszego życia chrześcijańskiego i promocja abstynencji alkoholowej.

Ruch został założony przez księdza Franciszka Blachnickiego. Pierwsze oazy wakacyjne, które były zalążkiem dzisiejszego ruchu, organizowano w latach 60. XX wieku. Inicjatywa szybko zyskała popularność, a jej działalność została formalnie zatwierdzona przez Kościół. Ważnym momentem dla ruchu było zawierzenie go Niepokalanej Matce Kościoła przez kardynała Karola Wojtyłę, przyszłego papieża Jana Pawła II, co miało miejsce 11 czerwca 1973 roku w Krościenku nad Dunajcem. Początkowo działał jako „Ruch Żywego Kościoła”, w 1976 roku przyjął obecną nazwę Ruch Światło – Życie.

Celem ruchu jest formacja młodych ludzi w duchu chrześcijańskim. Organizacja oferuje różnorodne formy działalności, od cotygodniowych spotkań formacyjnych, aż po rekolekcje wakacyjne. Wszystkie te inicjatywy mają na celu wzmocnienie wiary oraz jest formowanie młodych ludzi zgodnie z chrześcijańskimi wartościami.

Choć ruch ma swoje korzenie w Polsce, obecnie działa na szeroką skalę międzynarodową, będąc obecny w ponad 30 krajach, w tym w Niemczech, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. O mocy ruchu świadczyć może przykład z garwolińskiej kolegiaty, gdzie Mateusz Biernacki rozmawiał z członkami tamtejszej wspólnoty oazowej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.