Garwolin

Górzno: pamięci bohaterów polskiego podziemia

Region Pt. 01.03.2024 14:43:22
01
mar 2024

Eucharystią w intencji Ojczyzny, żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oraz złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego i św. Jana Pawła II zainaugurowane zostały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Górznie.

Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat Jerzy Kalinka, a współkoncelebransami byli ppor. w st. spocz. ks. prałat Edmund Szarek i ppor. w st. spocz. ks. kan. Eugeniusz Rola. W homilii kapelan środowisk kombatanckich ks. Edmund Szarek powiedział m. in., że potrzeba jest modlitwy, bo jest ona siłą historii i polityki.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego i św. Jana Pawła II w Górznie, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Górzno Waldemar Sabak mówił o patriotyzmie, nawiązując do chlubnych kart z historii polskiego oręża. Podkreślał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Włodarz gminy podziękował też za liczny udział w patriotycznej uroczystości szkołom, przedszkolu, kombatantom, pocztom sztandarowym, pracownikom gminy, przedstawicielom Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie, Stowarzyszeniu 1 Pułku Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona w Garwolinie i mieszkańcom. W uroczystości udział wzięli też przedstawiciele sejmiku mazowieckiego, Rady Powiatu Garwolińskiego oraz gminy Górzno.

Jeszcze dziś, 1 marca o godzinie 17:30 odbędzie się droga krzyżowa w kościele parafialnym w Górznie przywołująca w rozważaniach tragiczne losy żołnierzy wyklętych i ich rodzin. Na godzinę 18:00 zaplanowano rozstrzygnięcie i nagrodzenie uczestników szkolnego konkursu plastycznego na temat Żołnierzy Wyklętych dla uczniów PSP w Górznie. O 18:30 odbędzie się projekcja filmu „Zapora” dla wszystkich mieszkańców miasta w sali widowiskowej GBP - wstęp wolny.

W dniach od 1 do 15 marca w holu budynku GBP w Górznie będzie można obejrzeć wystawę udostępnioną przez IPN pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1939-1944”.


fot. UG Górzno
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.