Garwolin

Kolejny projekt w garwolińskiej „Piątce”

Region Pt. 24.05.2024 07:47:19
24
maj 2024

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie odbyło się uroczyste otwarcie Leśnej Strefy Uwolnionej Książki. Uczniom przekazano nową strefę, dzięki której będą mogli spędzić przerwę z nosem w książce, a nie w telefonie. W strefie wiedzę będą mogli zaczerpnąć z kart leksykonu czy albumu, a nie z wyszukiwarki Google.

Jak zaznaczają pomysłodawczynie projektu, panie Ewa Polańska Rękawek i Katarzyna Haczela – Kalbarczyk, jest to kolejne miejsce, które obok Stref Relaksu i Morskiej, uatrakcyjni uczniom spędzanie przerw, a także przyczyni się do ich wszechstronnego rozwoju. Wymarzyło im się miejsce, które będą współtworzyć uczniowie, by móc realizować swoje czytelnicze pasje oraz spędzać czas w szkole jeszcze bardziej owocnie. A wisienką na torcie tych marzeń było wydanie książki o szkolnej maskotce Piątusiu. Do projektu zaproszone zostały panie Paulina Piechocka i Katarzyna Szarek.

Otwarcie Strefy było tylko zwieńczeniem wielu niesamowitych działań, aktywności i konkursów prowadzonych w szkole od początku roku szkolnego. W akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy, którzy aby pozyskać książki do Strefy Uwolnionej Książki pracowali przy kiermaszu „Słodka wymiana - wymień książkę na babeczkę”, a następnie stworzyli katalog zgromadzonych pozycji. Wielu uczniów klas 4-7 wzięło też udział w konkursach na listy do Piątusia, zaś uczniowie klas 0-3 stworzyli do nich ilustracje. To właśnie zwycięskie listy i rysunki stanowią treść książki, którą wydano.

- Odbyło się też wiele akcji promujących czytelnictwo, między innymi „Śniadanie z Piątusiem”, podczas którego chętni uczniowie mogli się poczuć jak literaci zaproszeni przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na obiady czwartkowe... - mówią organizatorki czwartkowego wydarzenia, podczas którego uczniowie klas 2a oraz 6c przygotowali część artystyczną i swoimi występami zachwycili zaproszonych gości.

Rolę gospodyni wydarzenia pełniła dyrektor szkoły Agnieszka Majewska, a wśród zaproszonych gości byli m.in. burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, kierowniczka Wydziału Oświatowo-Społecznego UM Jadwiga Mańkowska, Grażyna Wojdyga-Girtler z księgarni Mądra Sowa, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie Urszula Brych, oraz emerytowana wieloletnia nauczycielka szkolnej biblioteki Danutę Ratajczak.

Projekt powstał dzięki Miejskiemu Grantowi Oświatowemu przyznanemu przez Urząd Miasta Garwolina.

Relacja Waldemara Jaronia.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Garwol Pt. 24.05.2024 08:46:50

I tak trzymać drogie Panie. Powodzenia.

Marek Pt. 24.05.2024 12:00:39

Szkoła na medal.