Kościół

Msza św. za siedlecki uniwersytet

Siedlce Wt. 03.10.2023 07:34:22
03
paź 2023

Już nie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, a Uniwersytet w Siedlcach. Nowy rok akademicki to nie tylko nowa nazwa, ale i początek kształcenia na prestiżowym kierunku lekarskim. W przeddzień oficjalnej inauguracji, 2 października biskup siedlecki Kazimierz Gurda odprawił w katedrze Mszę świętą w intencji społeczności akademickiej.

Początek nowego roku to zawsze duża uroczystość. W tym roku w Siedlcach jest ona większa niż zwykle, bo tutejsza uczelnia po latach starań stała się uniwersytetem klasycznym, tzw. bezprzymiotnikowym. Posiadając prestiżowy kierunek lekarski i wymaganą liczbę uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, weszła do wyższej ligi polskiego szkolnictwa.

– Za tymi zmianami kryje się wielka praca i wieloletnie zaangażowanie rektorów, pracowników akademickich i studentów. Cieszymy się tym sukcesem. Dla ludzi wierzących każde dobre dzieło ma swoje źródło w Bogu, dlatego w przeddzień inauguracji nowego roku akademickiego stajemy tu z wdzięcznością. Dziękujemy Mu za wszystkich, którzy do tych pozytywnych zmian się przyczynili. Jemu też polecamy dalszy rozwój naszej siedleckiej uczelni – powiedział w homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Nawiązując do czytania z księgi proroka Zachariasza stwierdził, że Bóg umożliwia rzeczy, które wydają się człowiekowi niemożliwe i rozwiązuje sprawy na pozór beznadziejne. – Ludzka praca przynosi owoce, gdy jest wypełniana we współpracy z Tym, od którego wszystko zależy. Mówi też o tym Psalm 127. Z kolei w ewangelii Jezus odpowiadając na pytanie uczniów, który z nich jest najważniejszy, daje im za wzór dziecko. Ono wie, że niewiele od niego zależy, a wszystko co ma, zawdzięcza Ojcu – powiedział biskup Gurda.

Dodał, że widzenie siebie jako współpracownika Boga pozwala nie tylko osiągać wielkie rzeczy samemu, ale też cieszyć się sukcesami innych. Zaznaczył, że uczelnia słusznie wiąże duże nadzieje z kierunkiem lekarskim. Jego studenci będą się bowiem przygotowywać do służby drugiemu człowiekowi poprzez chronienie jego zdrowia i życia. Biskup siedlecki wyraził nadzieję, że jako absolwenci będą tego życia obrońcami.

W poniedziałkowej mszy uczestniczył senat uczelni z rektorem prof. Mirosławem Minkiną na czele, poczet sztandarowy, spora grupa wykładowców i studentów oraz duszpasterz akademicki.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.