Biała Podlaska

Niewybuchy bomb lotniczych znalezione na terenie budowy w Białej Podlaskiej. Policja zabezpiecza miejsce znalezienia 4 bomb lotniczych

Region Śr. 24.04.2024 10:51:09
24
kwi 2024

Policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia 4 bomb lotniczych na terenie budowy przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Patrol saperski rozpoczął podjęcie znaleziska i jego neutralizację. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców i osób postronnych rozpoczęła się ewakuacja okolicznych mieszkańców w odległości około 500 metrów od zdarzenia.

We wtorek, 23 kwietnia po południu dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia podczas prac ziemnych przy ulicy Sidorskiej przedmiotów przypominających niewybuchy. Na miejsce natychmiast skierowany został funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, który potwierdził tę informację.

Znalezione przedmioty to 4 niewybuchy bomb lotniczych z okresu II Wojny Światowej o długości około 80-100 cm. Policjanci zabezpieczyli niebezpieczne miejsce przed dostaniem się do niego osób postronnych. O znaleziskach powiadomiono także saperów z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Obecnie saperzy podejmują niewybuchy celem ich przewiezienia i dalszej neutralizacji. Saperzy sprawdzą też czy pobliski teren nie skrywa kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

W chwili obecnej z uwagi na rozmiar ładunku i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa trwa ewakuacja mieszkańców w odległości około 500 metrów od zdarzenia.

Policja przypomina, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

- pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

- o znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.