Parczew

Obchody 95-lecia OSP w Podedwórzu

Region Pon. 05.06.2023 08:03:16
05
cze 2023

Mszą świętą o godz. 12.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu – Podedwórze rozpoczęły się obchody 95-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Poświęcenie sztandaru i wbijanie pamiątkowych gwoździ, uroczysty apel pod remizą, odznaczenia członków straży to tylko nieliczne punkty w programie uroczystości. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych.

W niedzielę, 4 czerwca druhowie OSP w Podedwórzu obchodzili 95-lecie działalności. Zadaniem ochotniczych straży pożarnych jest prowadzenie ochrony przeciwpożarowej polegającej na ochronie życia, zdrowia i mienia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Lokalni strażacy włączają się we wszystkie ważne akcje organizowane na terenie gminy i służą pomocą w każdej losowej i trudnej sytuacji, dlatego też uroczystość zgromadziła nie tylko rodziny strażaków, ale także mieszkańców wdzięcznych za codzienną służbę, jaką pełnią druhowie.

- Jednostka od prawie wieku przechodziła różne swoje koleje. Były trudniejsze czasy, potem nieco lepsze, ale ostatnie lata to efekt współpracy jednostki z miejscowymi władzami i ewidentnie widać, że ona przynosi skutki. Widzimy nową odremontowaną remizę, nowe garaże, nowe auto ratowniczo-gaśnicze. Dzisiejsze lecie to dopięcie tych wszystkich elementów, na które się składa, że ta jednostka funkcjonuje na właściwym poziomie. Są tutaj zaangażowani strażacy, którzy dbają o bezpieczeństwo, zarówno lokalnej społeczności, jak i w szerszym zakresie prowadzą całe spektrum działań od pożarów, poprzez lokalne zagrożenia, do poważnych zdarzeń włącznie z klęskami żywiołowymi, nie tylko na terenie gminy czy powiatu, ale całej Polski. Efektem tego zaangażowania jest dzisiaj przyznanie dla prezesa OSP pierwszego w powiecie odznaczenia Odznaki Św. Floriana - wyjaśnia starszy brygadier Mirosław Bury, zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Na chwilę obecną jednostka w swoich szeregach liczy 28 strażaków, którzy każdego dnia gotowi są nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Liczy obecnie 28 druhów. W tym roku wyjeżdżaliśmy do akcji 14 razy. Ten rok jest stabilniejszy, mniej wyjazdów do pożarów i wypadków drogowych – informuje Andrzej Tarasiuk prezes OSP w Podedwórzu.

W skład jednostki wchodzą dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które również na swoim koncie mają sukcesy. - Drużynę prowadzę od pięciu lat i jest to kontynuacja zasług Bogdana Szabata, który prowadził od wielu lat drużynę pożarniczą. W 2018 roku zdobył czwarte miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jest to największe osiągnięcie tej młodzieży, zatem kontynuuję jego działalność. 2 czerwca wzięliśmy udział w Powiatowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i jedna nasza drużyna zajęła III miejsce, a druga miejsce V. Dwukrotnie w tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie do wycieczki oraz sprzętu strażackiego, przez co mamy teraz dużo dobrego sprzętu, a dzięki temu możemy sprawnie i efektywnie ćwiczyć - podkreśla Bożena Wołos, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Podedwórzu, obecnie prowadząca sekcję.

Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie przez ks. Sławomira Matejka – Kapelana Powiatowego Strażaków Powiatu Parczewskiego oraz ks. Wiesława Sitarskiego – tutejszego proboszcza odnowionego sztandaru i uroczyste jego przekazanie. Podczas wystąpień zaproszonych gości głos zabrali przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządu powiatowego.

Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Parczewa.


Fot. DG
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.