Kościół

Pan Jezus daje nam zdolność do życia. W siedleckim szpitalu modlono się w intencji chorych

Siedlce Pon. 12.02.2024 16:26:46
12
lut 2024

W minioną niedzielę, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes przeżywaliśmy Światowy Dzień Chorego. Podczas Mszy św. w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, która była celebrowana w poniedziałek, 12 lutego modlono się za chorych, cierpiących oraz tych wszystkich, którzy otaczają ich opieką. Liturgii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Mszę św. koncelebrowali kapelani siedleckiego szpitala – ks. prałat Jan Dzięga oraz ks. Tomasz Wakuła. W Eucharystii uczestniczyli chorzy oraz personel medyczny.

Bp Kazimierz Gurda w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest, abyśmy zachowali w sobie przeświadczenie, prawdę o tym, że życie płynie od Jezusa Chrystusa. - On jest życiem każdego człowieka, zarówno zdrowego jak i chorego. W Nim mamy życie tutaj na ziemi oraz życie wieczne. To jest prawda, która pozwala nam zrozumieć naszą teraźniejszość, jak i przyszłość - wskazał biskup siedlecki.

Ks. biskup przypomniał, że gdy łączymy nasze życie z Jezusem Chrystusem, On chce nas obdarzać swoimi darami; jesteśmy włączeni – poprzez dar wiary – w to życie, które nigdy się nie kończy. Pan Jezus zaprasza nas, abyśmy uczestniczyli w Jego życiu. Tą prawdą mamy się radować w każdej chwili naszego życia; zarówno w momentach radości, jak trudności, choroby czy odchodzenia z tego świata. - Abyśmy dzięki Jezusowi umieli zobaczyć, że we wszystkim należymy do Niego. On nas we wszystkim uzdrawia i daje nam życie. Pan Jezus uzdrawia nas z naszego bólu. Gdy złączymy nasze cierpienie z Nim to nasze cierpienie ma sens zbawczy - wskazał hierarcha.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie 11 lutego w liturgiczne święto Matki Bożej z Lourdes. Dzień ten został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 r. w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Papieża Polaka Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.



Fot. Katarzyna Chacińska
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.