Biała Podlaska

I Dzień Nowenny do św. Michała Archanioła w bialskiej parafii

22
wrz 2023

29 września w Kościele obchodzone jest święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Pierwszy z nich jest patronem miasta Biała Podlaska. Stąd w parafii św. Michała Archanioła przy ul. Pokoju, odbędą się uroczystości o charakterze miejskim połączone z odpustem parafialnym. Wydarzenie poprzedza dziewięciodniowa nowenna.

W pierwszym dniu nowenny do św. Michała Archanioła w bialskiej parafii, uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii – ks. kan. Henryk Jakubowicz, zaś koncelebrowali wikariusze ks. Dariusz Woch i ks. Michał Gosk. Szczególnym znakiem towarzyszącym modlitwie był wniesiony uroczyście fragment skały z groty objawień św. Michała w Gargano we Włoszech.

Rozpoczynającej się tego dnia modlitwie nowenny towarzyszyło wezwanie zaczerpnięte z litanii do św. Michała Archanioła – „Święty Michale – wspomożycielu dusz w czyśćcu – módl się za nami". Szczególne zaproszenie zostało skierowane do wdowców, wdów oraz osób przeżywających żałobę po stracie bliskiej osoby.

W wygłoszonej homilii ks. Michał przypomniał, że w początkach kultu tego patrona wierzono, iż towarzyszy on duszom szczególnie toczącym duchową walkę na łożu śmierci. Ponadto właśnie z tego powodu stał się patronem kaplic cmentarnych oraz dobrej śmierci, jak również osób troszczących się o groby bliskich. „Ważnymi atrybutami, z którymi przedstawiany jest św. Michał Archanioł są miecz i waga. Miecz to symbol duchowej walki, jaką musimy podejmować każdego dnia o swoją świętość i zbawienie, zaś waga, to uczynione przez nas dobro, które oby przeciążyło popełnione przez nas grzechy czy winy nieodpokutowane" – mówił ks. Michał.

Na zakończenie liturgii uczestnicy otrzymali pierwszą z dziewięciu pocztówek zawierających fragmenty związane z kultem św. Michała Archanioła i jego objawieniach na wzgórzu Gargano.

We wspólnej modlitwie licznie wzięli udział parafianie i mieszkańcy miasta a szczególnie osoby, które w ostatnim czasie przeżyły śmierć swoich najbliższych.ks. Michał Gosk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.