Biała Podlaska

Pochylili się nad katechezą parafialną

01
cze 2023

W Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Maryjnym w Kodniu, w dn. 30 maja - 1 czerwca odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Próby ożywienia katechezy parafialnej”. Gospodarzem tegorocznego spotkania była diecezja siedlecka.

W wydarzeniu uczestniczyli bp Wojciech Osial – przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Suchodolski – wiceprzewodniczący KWK KEP oraz bp Wojciech Skibicki – dyrektor wydziału katechetycznego diecezji elbląskiej.

W środę 31 maja, odbyła się część wykładowa. W pierwszym wykładzie „Między Areopagiem a Koryntem – wybrane wskazania dla katechezy w parafii”, o. dr hab. Mirosław Chmielewski CSsR prof. KUL, wskazał na współczesne wyzwania, przed którymi stoi katecheza parafialna.

Prelegent zaznaczył, że dziś rzadko poddajemy obecną sytuację Kościoła refleksji teologicznej. Potrzebujemy dokonać oceny katechezy w parafii; i powinniśmy to uczynić poprzez refleksję biblijną. Zobaczyć co Bóg mówi dziś nam poprzez swoje Słowo?

Prelegent, w odniesieniu do historii św. Pawła, ukazał, że Apostoł Narodów będąc w Koryncie, stworzył relację z przedstawicielami wszystkich warstw społecznych. Pozwoliło mu to na dotarcie z Dobrą Nowiną i doprowadzenie ludzi do wspólnoty Kościoła.- Nie możemy się zrażać, mimo niepowodzeń, mamy wychodzić na współczesne areopagi - wskazał o. Mirosław Chmielewski.

W drugim wykładzie, dr Joanna Borowicz zaprezentowała program przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej, który od 2021 r. obowiązuje w parafiach diecezji siedleckiej.

- Program „Idziemy do Ciebie, Jezu” to nie tylko teoria napisana zza biurka, ale ma ona podstawy w praktyce szkolnej i konsultacjach z odbiorcami - wskazała Joanna Borowicz.
W środę po południu, uczestnicy spotkania nawiedzili jedyną na świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach. Ważnym punktem spotkania była Msza św. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego. Podczas Eucharystii dokonano Aktu Zawierzenia Panu Bogu polskiej katechezy przez wstawiennictwo Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy.

- To, co uczyniła Maryja, było swego rodzaju pierwszą katechezą. Ona pełna Ducha Świętego postanawia od razu dzielić się z tymi, do których Duch Święty ją posyła - mówił bp Grzegorz Suchodolski.

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, w święto Nawiedzenia, bp Suchodolski mówił, że Maryja pokazuje nam, że nie wystarczy tylko nasza formacja, jako osób nauczających, przepowiadających. Potrzeba słuchać także tego do kogo mamy być posłani; odczytywać kontekst Bożych zwiastowań oraz umieć czytać stan życia tych, do których jesteśmy posłani. Odczytywać rzeczywistość naszych odbiorców.

W czwartek, 1 czerwca przed Mszą św. w Bazylice Kodeńskiej, zebrani poznali historię obrazu Matki Bożej Kodeńskiej oraz Sanktuarium Królowej Podlasia – Matki Jedności. Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial.

Czwartkowa sesja to czas spotkania z dr. Arturem Góreckim – Dyrektorem Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Była to okazja do poruszenia ważnych i aktualnych kwestii związanych z nauczaniem religii w szkole. Ostatnim punktem była prezentacja ofert poszczególnych wydawnictw.
Zapowiedziano, że Tydzień Wychowania w Kościele w Polsce odbędzie się w dn. 10-16 września. Wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”, a materiały będą także nawiązywać do beatyfikacji rodziny Ulmów.

Kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych odbędzie się w dn. 21-23 maja 2024 r. Gospodarzem wydarzenia będzie diecezja elbląska.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.