Diecezja drohiczyńska

Prostyń – jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej

26
maj 2024

Jest wiele kościołów pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, ale sanktuarium jest tylko w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Św. Jan Paweł II przekazał tutaj kielich, który otrzymał od najbliższych współpracowników z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich, Benedykt XVI podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej, a Papież Franciszek pobłogosławił korony i nimb, które są na słynącej łaskami statule. Dziś obchodzimy uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Sanktuarium jest związane z objawieniami św. Anny, które – wg opisu zawartego w Księdze Cudów – miały miejsce w 1510 roku. Wtedy św. Anna poleciła Małgorzacie, żonie Błażeja, aby poszła do miejscowego dziedzica – Bogdana Prostyńskiego i poprosiła o wybudowanie na wzgórzu w Prostyni kościoła poświęconego Trójcy Przenajświętszej. Na znak prawdziwości objawienia pozostawiła cztery wieńce: trzy złączone ze sobą na cześć Trójcy Świętej, a czwarty oddzielnie na pamiątkę św. Anny. Zostały one złożone w koronie, którą do dziś koronuje się wiernych.

O charakterze sanktuarium świadczy kilka ważnych faktów. Już w 1513 r. Stolica Apostolska udzieliła specjalnych odpustów pielgrzymom przybywającym do Prostyni. W pierwszych trzydziestu latach jego istnienia zanotowano ponad 100 uzdrowień i łask w Księdze Cudów. Wśród pielgrzymów była m.in. królowa Polski Bona Sforza.

Od początku XVI wieku w sanktuarium znajduje się statua Trójcy Przenajświętszej pochodząca prawdopodobnie ze szkoły Wita Stwosza. Od wieków sanktuarium jest miejscem, w którym wiele osób otrzymuje szczególne łaski, o czym świadczą liczne wota.Kard. Stefan Wyszyński, którego tata był w Prostyni organistą i tu zawarł związek małżeński, wyznał, że jego duchowość trynitarna ma związek właśnie z tym sanktuarium.

Kustosz sanktuarium ks. Józef Poskrobko w rozmowie z Vatican News podkreśla: „pielgrzymi przybywają z różnych stron Polski. Są pielgrzymki piesze, rowerowe, a Prostyń jest także na szlaku pielgrzymki konnej zmierzającej na Jasną Górę. Same zaś uroczystości odpustowe trwają trzy dni".

„Zapraszam serdecznie do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. Wiele rodzin przybywa na koniec lipca także na odpust św. Anny, a więcej informacji można uzyskać na naszej stronie internetowej www.parafiaprostyn.pl" – informuje ks. Poskrobko, kustosz sanktuarium.Ks. Paweł Rytel-Andrianik, vaticannews.va/pl

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.