Region

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 696 Siedlce-Węgrów w miejscowości Chodów

Siedlce Czw. 23.03.2023 18:24:54
23
mar 2023

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 696 Siedlce-Węgrów w miejscowości Chodów będzie miała swój dalszy ciąg. Ma posłużyć nie wygodzie kierowców – bo stan jej nawierzchni nie daje powodów do narzekań – ale bezpieczeństwu mieszkańców rozbudowującej się wsi.

W zeszłym roku w Chodowie kosztem 2,3 mln zł na odcinku 2,55 km odnowiono nawierzchnię i wygładzono wyboiste chodniki. W tym roku dojdzie do tego kolejne 700 metrów. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich jest już po przetargu. 23 marca podpisał umowę z wykonawcą – węgrowską firmą MIKST. Robota będzie dość kosztowna, pochłonie bowiem aż 4,8 mln zł. Co będzie tyle kosztowało na tak krótkim odcinku? Przede wszystkim kanalizacja deszczowa, a do tego po obu stronach jezdni chodniki i zjazdy na nieruchomości. Roboty obejmą również jezdnię. Wykonawca ma wejść na plac budowy w pierwszej połowie kwietnia, a na uporanie się z zadaniem ma 12 miesięcy. Niestety, nie obędzie się bez utrudnień dla kierowców, bo w czasie największego nasilenia robót ruch odbędzie odbywał się naprzemiennie, sterowany tymczasową sygnalizacją świetlną.

Gmina Siedlce za największy pożytek z tego przedsięwzięcia uważa poprawę bezpieczeństwa. – Chodów jest jedną z największych miejscowości gminy. W ostatnich latach rozbudował się w kierunku Węgrowa. Dzieci z nowych domów jeżdżą rowerami lub chodzą na piechotę do odległej o półtora kilometra szkoły. Teraz będą mogły robić to bezpiecznie – mówi wójt Henryk Brodowski. I dodaje, że o przedłużenie chodników tak, by sięgały nowych domów, od dawna naciskali go mieszkańcy.

Obecna na dzisiejszym podpisaniu umowy Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego osadza tę inwestycję w kontekście całego drogowego budżetu województwa: – Na drogi sejmik przeznaczył w tym roku 800 mln zł, a niedługo dojdzie do tego jeszcze 144 mln. Inwestycji będzie więc dużo.Owe inwestycje będą się odbywać lub już się odbywają również w subregionie siedleckim i w samej gminie Siedlce. Dyrektor MZDW Grzegorz Obłękowski wymienia tu m.in. trwającą ostatnie trzy lata budowę 6 km chodnika przy drodze 698 na odcinku Stok Lacki-Wyczółki oraz dwie kończone właśnie sygnalizacje świetlne koło dużych szkół w Stoku Lackim na drodze nr 698 i Żelkowie Kolonii na drodze nr 803: – Są już prawie gotowe, ich uruchomienie to kwestia dni. Ogółem nasze inwestycje na terenie gminy w ostatnim czasie to kwota przeszło 20 mln zł.

W planach na bliską przyszłość są m. in. kolejne odcinki drogi 803 Siedlce-Garwolin, które znajdują się w różnych fazach projektowania i zbierania pozwoleń. Więcej na ten temat napiszemy w piątek, 24 marca.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.