Kościół

Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego w Siedlcach

Siedlce Pt. 22.09.2023 14:39:38
22
wrz 2023

W piątek, 22 września o godz. 12:00 wspólnota parafii katedralnej w Siedlcach świętowała kolejną rocznicę poświęcenia swojego kościoła. Uroczystą Mszę Świętą z udziałem Kapituły Katedralnej celebrował biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

Homilię wygłosił ks. prałat Krzysztof Baryga - Kustosz Kapituły Katedralnej w Siedlcach; który na początku przypomniał o jubileuszach kościoła katedralnego: 110 latach od poświęcenia kościoła oraz zbliżającym się stuleciu podniesienia świątyni parafialnej do godności katedry. - Wracamy z wdzięcznością do wszystkich, którzy tutaj przychodzili. Klękali na katedralnej posadzce i od swojej Niepokalanie Poczętej Patronki, uczyli się wiary w Boga, który każdemu kołaczącemu otwiera Swoje serce i daje mu życie bez końca - wskazał ksiądz prałat.

- Tyle pokoleń przyjęło zaproszenie do tego domu – domu modlitwy i ofiary. Tyle pokoleń to zaproszenie przyjęło i tutaj – przy katedralnej ambonie i przy katedralnym ołtarzu – uczyło się kochać Boga i bliźniego - mówił w homilii kapłan.

Rocznica poświęcenia kościoła jest okazją do tego, aby - po raz kolejny - z wdzięcznością, ale i ogromną pokorą spojrzeć i przyjąć prawdę o naszym zbawieniu.

- Tylko Bóg jest święty – my jesteśmy grzeszni. A Jedyny nasz Zbawiciel – Jednorodzony Syn Boga wciąż do nas grzeszników przychodzi w gościnę. Siada z nami przy stole i nam – niegodnym – daje siebie, wszystkim skruszonym w sercu daje swoje Ciało i swoją Krew - akcentował ks. Krzysztof Baryga.

W przyszłym roku Kapituła Katedralna będzie świętować setną rocznicę przeniesienia Kapituły Katedralnej z Janowa Podlaskiego do Siedlec.

Katedra Siedlecka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - kościół murowany, wybudowany w latach 1906-1912, staraniem ks. Józefa Scipio del Campo, konsekrowany 21 września 1913 r. przez Franciszka Jaczewskiego, biskupa lubelskiego. Wykończony w 1928 r. staraniem ks. Juliana Rystera, z ofiar złożonych przez duchowieństwo i wiernych z racji 10-lecia wskrzeszenia diecezji. Parafia erygowana w 1919 r. Kościół podniesiony do godności katedry dnia 25 stycznia 1924 r. na mocy bulli Stolicy Apostolskiej.


Fot. Katarzyna Chacińska/Piotr Grabowski

Info: ks. Marek Weresa

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Anneczka Niedz. 24.09.2023 11:37:08

Czy zostanie odbudowany ołtarz przedsoborowy?