Region

Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Siedlcach w ramach obchodów 55-lecia istnienia uczelni

Siedlce Śr. 15.05.2024 18:55:48
15
maj 2024

Dla naukowców i wyróżniających się studentów w środę, 15 maja były odznaczenia, stypendia, doktoraty i habilitacje. Dla mieszkańców miasta będzie w najbliższą sobotę wielki naukowy piknik. Uniwersytet w Siedlcach obchodzi w tym tygodniu swoje uczelniane święto.

55 lat to może nie jest najbardziej okrągła rocznica, ale wystarczająco duża, żeby świętować. Zwłaszcza jak się spojrzy na przebytą drogę: od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do klasycznego, pełnoprawnego uniwersytetu. – Jubileusz skłania z jednej strony do refleksji nad przeszłością, przyjrzenia się wspaniałym osiągnięciom, a z drugiej strony każe patrzeć w przyszłość. A w przyszłość patrzymy optymistycznie. Mamy rozległe plany dotyczące kształcenia, nauki i rozbudowy infrastruktury – powiedział Katolickiemu Radiu Podlasie rektor UwS, prof. Mirosław Minkina.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu, w obecności wielu zaproszonych gości, rektor mówił o zrównoważonym rozwoju dyscyplin, współpracy międzynarodowej, grantach na badania naukowe i funduszach na wspomnianą infrastrukturę (w planach jest m.in. nowy akademik). Podkreślił, że uczelnia nie zamyka się w swoich murach, ale współpracuje z otoczeniem: instytucjami, szkołami, firmami i organizacjami społecznymi.

Święto uczelni to też okazja do zawodowych awansów i wyróżnień. Oprócz 2 habilitacji i 29 doktoratów były również medale: własne – za zasługi dla uczelni oraz przyznawane przez ministerstwo medale Komisji Edukacji Narodowej dla najlepszych dydaktyków. Dla wyróżniających się studentów były nagrody im. prof. Lesława Szczczerby i ministerialne stypendia.

Środowa uroczystość była w dużej mierze wewnętrzna i VIP-owska. Mieszkańców miasta Uniwersytet w Siedlcach zaprasza w sobotę, 18 maja na godzinę 15.00 na wielki naukowy piknik. Atrakcje szykują wszystkie wydziały uniwersytetu, będzie więc można znaleźć coś dla siebie niezależnie od zainteresowań. Będą łamigłówki matematyczne, eksperymenty chemiczne i pokazy stawonogów. Będą gry i zabawy dla dzieci oraz instruktaż nordic walkingu dla dorosłych. Można będzie odświeżyć sobie umiejętność udzielania pierwszej pomocy, porozmawiać z fachowcami o zielarstwie i zdrowym żywieniu. Właściciele psów, którzy narzekają na swoje niesforne zwierzaki, dowiedzą się od behawiorystów, jak się ze swoim czworonogiem „dogadać”. Miłośnicy militariów znajdą repliki starych mundurów i broni, a wielbiciele sztuki – koncert uczelnianego chóru.

Przypominamy ponadto, że w niedzielę ulice Siedlec będą trasą „Akademickiej Dychy” – ulicznego biegu, organizowanego dla pogłębienia relacji uczelni z jej społecznym otoczeniem. Już teraz zapraszamy do kibicowania.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Marian Czw. 16.05.2024 15:32:46

Uczelnia zeszła na psy. Poziom nauczania co rok to gorszy. Obrona pracy licencjackiej czy magisterskiej to porażka. Np w komisji siedzą osoby , które specjalnie owalają studentów, wcześniej sobie kogoś upatrzą i ciągną go na dno chociaż dobrze osoby odpowiada. A jak jest poprawka to dalej ta sama komisja chociaż nie powinna być. Chcesz zmienić osoby w niej siedzące to jest wielki problem. Osoby zatrudnione tam to jakieś dziadki, którzy ledwo łażą i juz powinni być na emeryturze, siedzieć w domu. Do tego jacyś obcokrajowcy . Róbcie tak dalej to w ogóle nie będzie chętnych na poszczególne kierunki!