Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej powstanie blok komunalny

Region Pt. 19.04.2024 15:53:56
19
kwi 2024

Miasto Biała Podlaska chce wybudować blok komunalny, w którym znajdą się 24 mieszkania przeznaczone dla mieszkańców miasta. Bialska spółka ZGL zwróciła się o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację tej inwestycji. Termin rozpoczęcia prac jest zależny od przelewu środków z BGK. Niewykluczone, że może to nastąpić jeszcze w roku 2024.

W listopadzie 2023 roku zakończyły się prace nad projektem budowlanym budynku wielorodzinnego z 24 lokalami mieszkalnymi z przeznaczeniem na najem komunalny. Projekt został zlecony i sfinansowany ze środków zabezpieczonych i przekazanych ZGL Sp. z o.o. przez gminę miejską Biała Podlaska. W zależności od wielkości danego mieszkania, projektowane są różne układy pomieszczeń. W każdym z mieszkań znajduje się pokój dzienny wraz z aneksem lub oddzielną kuchnią, łazienki, garderoby.

Prezydent Michał Litwiniuk wyjaśnił, że za pośrednictwem miejskiej spółki ZGL został złożony do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie budowy bloku komunalnego z 24 mieszkaniami kwotą niemal 9 mln zł. - Mamy gotowy projekt budowlany, po uzyskaniu dofinansowania spółka przeprowadzi przetarg na te nowe mieszkania, które będą zlokalizowane przy ul. Łomaskiej. To będzie nowy dom dla kilkudziesięciu rodzin, nawet 100 bialczan. Przypomnijmy, że cały projekt to kwota 11 mln zł, 24 mieszkania różnej wielkości - od 32 m2 do 70 m2. Będzie tam znajdował się również parking podziemny oraz winda we wszystkich kondygnacjach – podkreślił prezydent Michał Litwiniuk.

W większych mieszkaniach znajdują się dodatkowe pokoje. Nowo zaprojektowany budynek poza lokalami mieszkalnymi będzie wyposażony w podziemny parking oraz windę od poziomu piwnicy do ostatniej kondygnacji nadziemnej, ułatwiając tym samym korzystanie z budynku przez matki z małymi dziećmi oraz przez osoby z niepełnosprawnościami. Projekt zawiera także kompleksowe zagospodarowanie działki, z którego skorzystają także mieszkańcy bloków przy ul. Łomaskiej 40 i 42.

W lutym tego roku Zakład Gospodarki Lokalowej Sp. z o.o. wystąpił do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat na realizację inwestycji. Po przesłaniu niezbędnych dokumentów i uzupełnieniu wniosku 12 kwietnia Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał informację, iż złożony wniosek spełnia wymagania do uzyskania finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat określone w ustawie o finansowym wsparciu niektórych przedsięwziąć mieszkaniowych. Pozytywnie rozpatrzony wniosek przez BGK na dofinansowanie inwestycji budowy budynku wielorodzinnego opiewa na kwotę blisko 9 mln zł. co stanowi 80% wartości inwestycji. Pozostałe 20% wartości inwestycji zostanie zabezpieczone przed jej rozpoczęciem przez Miasto Biała Podlaska oraz Spółkę ZGL Sp. z o.o.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Informacja Sob. 20.04.2024 10:30:53

Nie będzie CPK i atomu, ale za to będzie blok komunalny w Białej Podlaskiej. Jakie władze takie inwestycje.