Włodawa

Włodawa: III Nadbużański Festiwal Muzyki Wielkopostnej rozpoczęty

26
lut 2024

W niedzielę, 25 lutego w kościele św. Ludwika we Włodawie odbył się pierwszy z czterech koncertów organizowanych w ramach III edycji Nadbużańskiego Festiwalu Muzyki Wielkopostnej.

Ideą tegorocznej edycji festiwalu jest ukazanie tradycji i dziedzictwa muzycznego sięgającego XII wieku, polegającego na wykonywaniu pieśni i muzyki wielkopostnej opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Repertuar wielkopostny jest ważnym elementem modlitwy, pozwalającym lepiej zrozumieć mistykę okresu pasyjnego, sens czasu pokuty, jak również jest formą dziękczynienia za dar zbawienia.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Obuchowski. Tworząc festiwal chciał zwrócić uwagę na ogromną wartość religijną i duchową pieśni i utworów wielkopostnych, które umożliwiają wiernym jeszcze głębsze przeżywanie męki Jezusa Chrystusa. Tworzą swego rodzaju muzyczne rekolekcje wielkopostne.
- Przede wszystkim podczas Mszy świętej, a zwłaszcza przez okres Wielkiego Postu, oprócz tych pieśni, które śpiewamy z organistą, nie możemy odkrywać całej palety dźwięków, utworów skomponowanych na dany okres liturgiczny. Celem festiwalu jest właśnie pokazać w różnych aspektach muzycznych muzykę wielkopostną, muzykę pasyjną, pokutną – mówi dyrektor festiwalu.

Pierwszy koncert został zainaugurowany przez Zespół Muzyki Dawnej Sabionetta z Warszawy w składzie: Agnieszka Obst – Chwała, Agnieszka Szwajgier, Rafał Grozdew i Paweł Zalewski. Zespół powstał w 2004 r., wykonuje muzykę wokalno – instrumentalną z okresu średniowiecza i renesansu.

- Przygotowaliśmy muzykę epoki renesansu oraz przełomu XV i XVI w. Będzie to muzyka z polskich kancjonałów, ale również z kancjonałów hiszpańskich oraz utwory instrumentalne Diego Ortiza – informuje Agnieszka Obst – Chwała, założycielka zespołu.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym i bezpłatnym. Formuła festiwalu przewiduje 4 koncerty w 4 kolejne niedziele Wielkiego Postu. Kolejny koncert już w następną niedzielę, 3 marca.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.