Region

Wójt gminy Przesmyki odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Siedlce Czw. 30.11.2023 17:26:58
30
lis 2023

Wójt Gminy Przesmyki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce, za działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz rozwoju obszarów wiejskich.

Warto dodać, że z naszego regionu został wyróżniony również wójt gminy Terespol. Krzysztof Iwaniuk otrzymał z rąk Prezydenta RP, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w XX Kongresie Gmin Wiejskich w Jachrance. Spotkanie odbyło się w 30. rocznicę reaktywowania Związku Gmin Wiejskich RP. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe za pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz rozwoju obszarów wiejskich.
Tegoroczny Kongres przebiega pod hasłem „30 lat działalności Związku Gmin Wiejskich na rzecz gmin z obszarami wiejskimi”.

Prezydent podczas przemówienia podkreślił, że od 1993 roku, kiedy Związek powstał, Polska wygląda nieporównywalnie nowocześniej. Jak dodał, „to efekt pracy państwa rąk, wysiłku intelektualnego, pomysłu. To efekt także czasu odebranego najbliższym na pracę na rzecz społeczności lokalnych”.

W trakcie przemówienia Andrzej Duda mówił, czym jest nowoczesne państwo. Wskazał, że śp. prezydent Lech Kaczyński tłumaczył w rozmowach, że „nowoczesne państwo to nie tylko państwo bogate, to państwo w miarę możliwości jednolicie rozwinięte, które stwarza możliwości do życia każdemu na całym obszarze, gdzie jest równy dostęp do dóbr i usług”.

Interesuje mnie rozwój polskiej wsi, jako serca Rzeczypospolitej. Obszary wiejskie to zdecydowana większość naszego kraju – muszą się dobrze rozwijać, jeśli mamy być państwem nowoczesnym, nie tylko z nazwy – podsumował prezydent.

Podczas wizyty prezydentowi towarzyszył Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.
W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył oznaczenia państwowe zasłużonym ośmiokadencyjnym wójtom i burmistrzom gmin członkowskich Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce, za działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz rozwoju obszarów wiejskich odznaczeni zostali:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzysztof Iwaniuk
Jerzy Zająkała

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Włodzimierz Fraszczyk
Mirosław Haniszewski
Jerzy Izydorski
Mirosław Lech
Jan Sikora

Złotym Krzyżem Zasługi
Andrzej Bujek
Stanisław Gołębiowski
Bogdan Kemnitz
Marian Kmieciak
Antoni Kręźlewicz
Jan Nowak
Andrzej Skolimowski
Marcin Sokołowski

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej jest ogólnopolską organizacją skupiającą gminy wiejskie i miejsko–wiejskie. Odbywające się co roku kongresy stanowią forum prezentacji tematów i problemów dotyczących członków ZGWRP, a także gmin niezrzeszonych. Celem kongresów jest wzmocnienie przekazu postulatów stowarzyszenia przy udziale przedstawicieli władz krajowych.

Inf. i fot. www.prezydent.pl i fb Gmina Przesmyki
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
sartak Pt. 01.12.2023 14:22:26

A wójt Gminy Siedlce został pominięty? Cóż za nietakt.