Kościół

Zmarł ks. Henryk Szulborski, kapłan Diecezji Siedleckiej, były wieloletni duszpasterz i rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji

03
mar 2024

W piątek, 1 marca odszedł do Pana ks. Henryk Szulborski, kapłan Diecezji Siedleckiej, były wieloletni duszpasterz i rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Miał 86 lat. W kapłaństwie przeżył 61 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 5 marca w parafii Ceranów w Diecezji Drohiczyńskiej.

O godz. 12:15 rozpocznie się modlitwa różańcowa. O godz. 13:00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, której będzie przewodniczył Biskup Grzegorz Suchodolski.
Po Eucharystii ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Requiescat in pace.

Biogram

Ks. Henryk Szulborski (1937-2024)

Urodził się 1 czerwca 1937 r. w miejscowości Długie Kamieńskie w parafii Ceranów.  Henryk był najmłodszym z pięciorga dzieci Franciszka i Bronisławy z d. Uszyńska, rolników. Już w domu wzrastał w atmosferze religijnej i patriotycznej, choć rodzina była szykanowana za to, że jego brat w czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej.  Naukę w szkole podstawowej ukończył w 1951 r. Dalej kontynuował edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Podl. i tam uzyskał świadectwo maturalne w 1955 r.

Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Siedlcach, tam odbył formację intelektualną i duchową, był na rocznym urlopie zdrowotnym, a święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1962 r. w katedrze siedleckie przez posługę bpa Ignacego Świrskiego.  Pierwszą placówką duszpasterską była parafia Skrzeszew, gdzie w latach 1962-1963 posługiwał jako wikariusz. Otrzymał pozwolenie na studia stacjonarne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na kierunku katechetycznym.

Zainteresowania katechetyczne chciał pogłębiać i rozwijać, na studiach zagranicznych. W 1966 r. otrzymał pozwolenie biskupa i po załatwieniu formalności paszportowych, wyjechał do Francji i tam rozpoczął studia w Instytucie Katechetycznym w Paryżu. Studia ukończył z dyplomem (licencjat) w 1970 r. Powrócił do Polski i przez rok był wikariuszem w parafiach: Kamionna i Huszlew.

Ponownie, w 1971 r. wyjechał do Francji i zaczął pracować w diecezji Nanterre. W tej diecezji posługiwał przez 9 lat jaklo duszpasterz młodzieży w dwóch szkołach licealnych. Jednocześnie doskonalił kwalifikacje i znajomość języka francuskiego na Sorbonie i otrzymał dyplom z filozofii moralnej i politycznej. Francuskie Ministerstwo Szkolnictwa udzieliło mu prawa nauczania filozofii i literatury w szkolnictwie francuskim. Wykładał także katechetykę w Seminarium Polskim w Paryżu.
W 1980 roku przeniósł się do Diecezji Orleans, i tam także był duszpasterzem młodzieży licealnej, a także prowadził duszpasterstwo dla Polaków mieszkających w diecezji. Od 1987 roku posługiwał kilka lat w diecezji Sevres i następnie w diecezji Neuilly, a także był proboszczem parafii i dziekanem dekanatu Paryż w ramach duszpasterstwa polonijnego we Francji.

Powrócił do Polski w latach emertytalnych i zamieszkał prywatnie w Warszawie, utrzymując kontakt z diecezją siedlecką. Ostatnio stan zdrowia się pogarszał i często bywał na leczeniu szpitalnym.

Zmarł 1 marca 2024 r. w Warszawie. Przeżył prawie 87 lat w tym 62 lata w kapłaństwie.

opr. ks. Bernard Błoński
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.