Siemiatycze

Sportowe emocje w Zespole Szkół Specjalnych w Siemiatyczach

Sport Pon. 31.05.2021 10:19:00
31
maj 2021

Od wielu lat w maju, Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach organizował Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych i Spartakiadę Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Z przyczyn oczywistych, już po raz drugi wydarzenia te nie mogły się odbyć. Nie oznacza to jednak, że w szkole zabrakło sportowych emocji.

W ubiegłym roku szkolnym, Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach wraz z innymi szkołami, klubami sportowymi oraz organizacjami pozarządowymi pracującymi z dziećmi z niepełnosprawnościami narządów ruchu, wzroku i słuchu z całej Polski przystąpił do programu tworzonego przez Fundację ING Dzieciom „Pomarańczona Siła – Edycja Olipmijska 2019/20”. Celem „Pomarańczowej Siły” była integracja i pokazanie dorosłym i dzieciom, niezależnie od ich niepełnosprawności i kondycji fizycznej, że sport to nie przymus czy niezbędna rehabilitacja, ale przede wszystkim świetna zabawa. Zadanie to nabrało szczególnego znaczenia w dobie pandemii, kiedy większość dzieci przebywała w domach. Łącząc się internetowo zaproponowano wspólne ćwiczenia i zabawę.

Wychowankowie siemiatyckiej placówki zakwalifikowali się do finału przedsięwzięcia i równolegle z 22 innymi drużynami wzięli udział w zmaganiach sportowych trwających do listopada 2020 roku. By dzieci mogły podejmować kolejne wyzwania, szkoła otrzymała sprzęt sportowy, który wtedy był częścią programu, a dziś służy uczniom do zajęć w-f , rewalidacji i fizjoterapii. Zabawa podzielona była na kilka rund. W piątej rundzie siemiatyczanie zwyciężyli i mogli wziąć udział w treningu z Ambasadorami „Pomarańczowej Siły”. W ostatnim tygodniu maja szkołę odwiedziła „pomarańczowa ekipa” a wśród nich osoby, które o sporcie osób z niepełnosprawnościami mogą powiedzieć wiele. Był to Przemysław Świercz - kapitan reprezentacji Polski w AMP futbolu, tj. futbolu osób po amputacji kończyny lub innej wady kończyn oraz Mateusz Krzyszkowski - zawodnik Wisły Kraków w blind futbol, tj. futbolu osób niewidomych i niedowidzących.

Niepełnosprawni sportowcy opowiadali o swoim życiu, pasjach i zainteresowaniach. Padło wiele dociekliwych pytań i zaskakujących odpowiedzi. Ważnym punktem spotkania był oczywiście wspólny trening. Wszyscy uczestnicy programu otrzymali od Ambasadorów „Pomarańczowej Siły” pamiątkowe misie, szaliki kibica oraz autografy i dyplomy. Były też pamiątkowe zdjęcia i „przybijanie piątki”.

Dyrektor Urszula Obrycka podziękowała przedstawicielom Fundacji ING, Ambasadorom „Pomarańczowej Siły”, nauczycielom palcówki oraz uczniom uczestniczącym w programie za aktywność, kreatywność i zaangażowanie, które udowodniły, że sport pozwala przezwyciężać bariery i łączy a nie dzieli.ABol [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.