Stanisław Buszta – człowiek oddany sprawie
kwi 2023
Pasjonat sportu, wybitny trener lekkoatletyki, człowiek oddany sprawie – tymi słowami można opisać Stanisława Busztę. Pomimo warunków finansowych w klubie, cały czas jest oddany swojej misji. Spod jego trenerskiej ręki wyszło wielu medalistów Mistrzostw Polski. Ma 76 lat i nadal pracuje z młodzieżą starając się wychować przyszłych mistrzów w klubie Wilga Garwolin.
Stanisław Buszta swoją przygodę ze sportem rozpoczął w latach 50. Będąc uczniem szkoły podstawowej został wytypowany do udziału w czwórboju lekkoatletycznym. Zawody odbyły się w jego rodzinnym mieście Łańcucie. Doskonale pamięta wyniki, które wtedy osiągał. W młodości zapatrzony był w swojego starszego brata, który uprawiał siatkówkę i lekkoatletykę. Późniejszy okres rozwoju sportowego przypadł na czasy szkoły średniej, Stanisław Buszta w tym czasie skupił się na rzucie oszczepem. Wygrał wtedy mistrzostwa województwa młodzików ustanawiając rekord. Jako zawodnik reprezentował takie kluby jak: LZS Łańcut, Unia Sarzyna, Hutnik Kraków. W czasie studiów należał do Bałtyku Gdynia, gdzie odnosił największe sukcesy. Dwa razy był wicemistrzem województwa gdańskiego seniorów, rzucał ponad 60 metrów. W Gdyni trenował razem z Władysławem Kozakiewiczem, złotym medalistą olimpiady z Moskwy. Studia magisterskie ukończył w Warszawie, jak sam mówi -„Stąd był już tylko krok do Garwolina”. Po uzyskaniu wyższego wykształcenia zaproponowano mu mieszkanie i pracę w szkole średniej w Garwolinie. Przyjął tę ofertę. Po roku przejął stanowisko trenera lekkoatletyki w Wildze Garwolin, Historia w klubie, która rozpoczęła się prawie 50 lat temu trwa do dziś.Przez pół wieku pracy w sekcji lekkoatletycznej Wilgi, wychował kilka pokoleń sportowców. Niektórych wspomina jako niespełnione talenty, a innych jako przykłady, które ciężką pracą doszły do mistrzowskiego poziomu. Spod jego trenerskiej ręki wyszła między innymi Katarzyna Plesińska - halowa mistrzyni Polski w pięcioboju oraz Robert Głowala - wicemistrz naszego kraju w biegu na 5000 metrów. Jego podopieczni zdobyli ponad 20 medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach.
Lekkoatletyka jest sportem docenianym przez opinię publiczną, jeśli zawodnik jeździ na Mistrzostwa Europy bądź Świata. Masowość tego sportu opiera się głównie na zawodach szkolnych. Niestety przez okres pandemii oraz niskie dotacje, zawodów jest coraz mniej. Mimo ciągłego spadku zainteresowania młodych ludzi sportem, trener Buszta nie wygasza swojej miłości do lekkoatletyki. Mimo przeciwności losu, cały czas zabiera sportowców z Garwolina na kolejne mitingi oraz mistrzostwa. Wyniki uzyskiwane przez zawodników Wilgi są lepsze od warunków, z którymi mierzą się na co dzień. Dotacja roczna od miasta na królową sportu wynosi trzydzieści dwa tysiące złotych. Kwota ta pokrywa zaledwie półroczne potrzeby lekkoatletów, pozostałe środki są ruchome. Bardzo często do zawodów trzeba dokładać z własnej kieszeni. Tylko najlepsi mogą liczyć na nagrody z Ministerstwa Sportu. Magazyn sprzętu sportowego znajduje się w garażu oraz samochodzie bohatera reportażu. Sportowcy nie mają dostępu do prysznica oraz szatni, ponieważ treningi nie mogą odbywać się na obiektach Wilgi. Stadion piłkarski nie posiada tartanowej bieżni oraz miejsc potrzebnych do uprawiania sportów technicznych takich jak skok w dal, czy rzuty. Sytuacja ma w przyszłości ulec zmianie. Na razie przygotowania do startów odbywają się na obiektach należących do Zespołu Szkół numer 2 im. Tadeusza Kościuszki. Pan Stanisław podkreśla jednak, że sukces odniesiony w tych warunkach bardziej cieszy.
Sukcesy trenerskie Stanisława Buszty są dowodem na to, że warto zachęcać młodych ludzi do rozpoczęcia przygody z lekkoatletyką, która kształtuje wytrzymałość, szybkość, siłę oraz skoczność. Często jest początkiem kariery w innych dziedzinach sportu oraz wyrabia zdrowe nawyki ruchowe i żywieniowe. W dobie pokolenia „Z” trzeba pokazywać korzyści płynące z uprawiana sportu. Trener jak co roku, będzie wystawiał swoich podopiecznych w różnych zawodach. W tegorocznym sezonie lekkoatletycznym zaplanowanych jest kilkadziesiąt startów w różnych kategoriach. Wyniki osiągane przez zawodników Wilgi Garwolin będziemy prezentować w serwisach sportowych Katolickiego Radia Podlasie oraz portalowych relacjach.
0 komentarze