Garwolin

Stopka Pilawa po raz piąty organizuje Sztafetę Wsparcia. Tym razem biegacze pomagają uzbierać fundusze na leczenie 13-letniej Karoliny Łączyńskiej

Sport Pt. 24.05.2024 11:13:49
24
maj 2024

Stopka Pilawa jest stowarzyszeniem biegowym zrzeszającym mieszkańców Pilawy oraz okolic. Promuje zdrowy styl życia oraz realizuje ciekawe wyzwania. Już po raz piąty organizuje biegową Sztafeta Wsparcia. Tym razem jej bohaterką jest 13-letnia Karolina, mieszkanka gminy Pilawa.

Dziewczynka przyszła na świat obciążona chorobą uwarunkowaną genetycznie Cri du Chat, (zespół kociego krzyku). Na skutek mutacji genetycznej Karolinka ma wiele problemów zdrowotnych: porażenie czterokończynowe, niedowidzenie, małogłowie, niedorozwój i zanik móżdżku, autyzm, szpotawość stóp. Zanik móżdżku powoduje problemy z chodzeniem z powodu zaburzeń równowagi. Karolinka ma zmienione z powodu choroby rysy twarzy. Uszkodzenia te są nieodwracalne.

Dziewczynka jest pod opieką wielu poradni specjalistycznych, ma stwierdzony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wymaga całodobowej opieki oraz pomocy w takich zwykłych czynnościach jak jedzenie, ubieranie się, mycie. Dodatkowym problemem jest to, że dziewczynka nie mówi - porozumiewa się z otoczeniem za pomocą gestów.

W ciągu tygodnia Karolinka uczęszcza do ośrodka szkolno-wychowawczego w Baczkowie a także na zajęcia rehabilitacyjne, neurologopedyczne, integrację sensoryczną. Korzysta także z zajęć hipoterapii.

Obecnie Karolinka jest w fazie szybkiego wzrostu, wymaga zakupu specjalnej kamizelki stabilizującej i butów ortopedycznych robionych na miarę.
W celu uzbierania funduszy na konieczne dla Karolinki pomoce założono zbiórkę internetową, którą można wesprzeć TUTAJ.

Biegacze ze Stopki Pilawa wyruszą 30 maja. Trasę biegu zaplanowano między innymi przez Wyszków, Ostrołękę, Mrągowo, Giżycko, Gołdap, Suwałki i Białystok. W planie do pokonania jest ponad 800 km. Trasę będą pokonywać w trzyosobowych drużynach. Każdy z nich przebiegnie około 115 km.Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.