Już o 9.00 KRP będzie gościło w plenerowym studiu ks. Tadeusza Zawadzkiego – proboszcza parafii Hadynów oraz wójta Jana Parola – włodarza gminy Olszanka.
Zaraz potem słuchacze będą mieli okazję posłuchać wystąpienia Bożeny Niedzielak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Hadynowie oraz Małgorzaty Hawryluk , dyrektor Zespołu Szkół w Olszance.
W plenerowym studiu KRP pojawią się również : Urszula Domańska, nauczycielka z Olszanki, Elżbieta Semeniuk, Magdalena Parol, Jadwiga Filipiuk i Lucjan Niedzielak
O godz. 11.00 na antenie Katolickiego Radia Podlasie rozpocznie się transmisja uroczystej Eucharystii jubileuszowej, której przewodniczył będzie Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Zachęcamy do słuchania transmisji. Katolickie Radio Podlasie 101, 7 fm lub 106,0 fm. KRP można słuchać również on-line
TROCHĘ HISTORII
Hadynów to wieś na południu Podlasia, położona 5 km na południowy zachód od Łosic. Najstarsza parafia rzymskokatolicka na tym terenie.
Kościół drewniany, wybudowany i uposażony w 1413 r. przez Piotra, Bogusława, Stanisława i Marcina, braci - dziedziców Hadynowskich. Parafia erygowana w 1421 r. przez Bpa łuckiego Pawła Algimuntowicza.
W 1513 r. przyłączono ją do kościoła łosickiego. Restaurowany w 1862 r. W latach 1880-84 świątynia została przekształcona, a w 1902 r. powiększona. Orientowany, konstrukcji zrębowej z bali sosnowych na kamienno-ceglanej podmurówce, obustronnie oszalowany. Zbudowany na planie wydłużonego prostokąta. Obecny kościół parafialny wybudowany w latach 1994-1996, staraniem ks. Edmunda Wałuszko. Księgi metrykalne sa prowadzone od 1659 r., a kronika parafialna od 1410 r.
Nad korpusem nawowym i częścią prezbiterium jest wspólny dach dwuspadowy. Na kalenicy znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Część murowana składa się z trzech prostopadłościanów nakrytych dwuspadowym dachem. Nad partiami bocznymi są hełmy wieżowe w formie spłaszczonego ostrosłupa zwieńczonego latarnią z wysoką iglicą. Trójosiowa elewacja południowa z dekoracyjnie opracowanym fryzem oraz szczytem oklepkowanym w jodełkę, romby i z motywem słońca.
Jest to kościół trójnawowy. Nawy boczne bardzo wąskie, oddzielone od nawy głównej czterema słupami. Płaski strop nad nawą główną, zawieszony wyżej niż nad nawami bocznymi. Prezbiterium otwarte na nawę półkolistym łukiem tęczowym z profilowaną archiwoltą. Przy ścianie zachodniej jest chór muzyczny podparty sześcioma słupami o wyłamanym w części środkowej parapecie. We wnętrzu zachowały się m.in. barokowe rzeźby przedstawiające postacie aniołów i późnogotycki krucyfiks o cechach stylu ludowego. Cały kościół zachowany jest w stylu eklektycznym.
Obecnym proboszczem w parafii jest ks. Tadeusz Zawadzki, a wikariuszem ks. Mikołaj Czernecki.
[Msz]