R E K L A M A



POWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Budzieszyn na trasie wakacyjnych podróży...
2020-07-15 18:24:33 Artykuł czytany 2962 razy


Budzieszyn to miejsce oddalone od miejscowości Mokobody o około 2 km jadąc drogą wojewódzką 696 z Siedlec w stronę Węgrowa. To miejscowość związana z kultem Matki Bożej, która wg. tradycji w XII w. zbudziła żołnierzy polskich, chroniąc ich przed napadem Jadźwingów. Warto tu zobaczyć kaplicę, drogę krzyżową, cudowne źródełko a w samych Mokobodach w kościele - cudowny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej. Przez całe wakacje codziennie o godzinie 11.00 w kaplicy w Budzieszynie sprawowana jest Msza św.


Zdjęcia Piotra Grabowskiego



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Budzieszyn - miejscowość związana z kultem Matki Bożej, która wg. tradycji w XII w. zbudziła żołnierzy polskich, chroniąc ich przed napadem Jadźwingów. Budzieszyn związany jest z oddalonymi o 2 km. Mokobodami, gdzie w kościele parafialnym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej.

Wg. miejscowej tradycji w XII wieku obóz żołnierzy polskich został cudownie ocalony przez Matkę Boską przed napadem Jadźwingów. Zostali oni zbudzeni ze snu przez nadzwyczajny blask bijący od wizerunku Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Od cudu obudzenia żołnierzy wywodzi się nazwa miejscowości. Najpierw nazywała się "Zbudzieszyn", później Budziszyn i następnie Budzieszyn.

Pierwszy kościół w Budzieszynie powstał w 1450 r. Drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Panny Maryi wybudował Michał Goliginowicz, właściciel dóbr wyszkowskich i mokobodzkich. Jego też staraniami w 1458 roku została erygowana parafia w Budzieszynie "Na większą chwałę Boga i zbawienie dusz ludzkich". W kościele umieszczono cudowny obraz Matki Bożej. Kościół obdarzył dochodami i oddał z parafią w zarząd księdzu Mikołajowi.

W 1646 r. biskup A. Gembicki przyłączył parafię Budzieszyn do parafii pw. Św. Jadwigi w Mokobodach. Kościół w Budzieszynie przetrwał do 24 października 1819 roku, kiedy to wydano dekret zezwalający na przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Budzieszyńskiej do nowego, murowanego kościoła w Mokobodach. Kościół w Budzieszynie został rozebrany. Drewno zabrali mieszkańcy wsi Jarnice i odbudowali kościół za Liwcem, który istnieje do dnia dzisiejszego.

Przez 55 lat w Budzieszynie nie było żadnej świątyni. Za powstanie styczniowe, rząd carski piętnował Budzieszyn nie pozwalając odbudować kościoła. W 1870 r. zabrał także ziemię kościelną. Nie przeszkodziło to jednak wiernym przybywać do cudownego źródełka.

Kult związany z cudownym obrazem Matki Bożej nasilił się bardzo w czasie rozbiorów Polski, a szczególnie w czasie powstania listopadowego i styczniowego.

Dopiero kiedy wojewoda siedlecki Moskal Kalinskij przebywając w Budzieszynie odzyskał wzrok, używając wody z źródełka pomógł uzyskać zezwolenie rządu carskiego na wybudowanie w Budzieszynie murowanej kaplicy poświęconej Matce Bożej. Kaplicę o wymiarach 7 x 6 x 5 metrów wybudował z własnych funduszy mieszczanin mokobodzki Jan Popowski. W kaplicy umieszczono wierną kopie obrazu Matki Bożej Budzieszyńskiej pędzla P. Lebruma. Wznowiono tam też nabożeństwa, które są odprawiane do dnia dzisiejszego.

Kaplica została rozebrana w 1986 roku i wybudowana w latach 1986-1987 na jej miejscu przez ks. Jana Urbana większa kaplica murowana z cegły klinkierowej i pokryta blachą miedzianą. W 1979 r., na terenie cmentarza grzebalnego, zbudowano z kamienia polnego, oryginalną drogę krzyżową.

Cudowne Źródełko

Jako wyraz wdzięczności okolicznych mieszkańców za ocalenie od zniszczeń faszystowskich, wybudowali oni grotę z figurą Matki Bożej Budzieszyńskiej. Pracami kierował ks. Wiktor Sopyła, więzień obozów hitlerowskich. Dał w ten sposób dowód wdzięczności za przeżycie w obozie.
Do Budzieszyna przybywają rzesze wiernych. Chorzy, szczególnie z problemami z wzrokiem,leczą się wodą z cudownego źródełka. Nieraz dokonują się cuda uzdrowienia za przyczyną Bożą.

Do Mokobód, gdzie znajduje się cudowny obraz w ostatnią sobotę miesiąca z siedleckiej katedry przybywają nocne piesze pielgrzymki.

Obok cudownego źródełka, na miejscu ołtarza polowego wojsk polskich z czasów walk z Jaćwingami, ks. Jan Urban wybudował ołtarz z kamienia. W ołtarzu umieścił kopię Cudownego Obrazu. W dolnej części znajduje się tablica umieszczona przez żołnierzy Armii Krajowej.upamiętniająca walki partyzanckie w okolicy.

Przy drodze prowadzącej z Źródełka do Kościoła, znajdują się stacje różańca fatimskiego, wykonane wg. pomysłu ks. Jana Urbana. Stacje rozpoczynają się od pięknej figurki Matki Bożej Fatimskiej.

Kościół parafialny pw. św. Jadwigi w Mokobodach

W kościele pw. św. Jadwigi w Mokobodach znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej, przeniesiony z Budzieszyna na podstawie dekretu wydanego 24 października 1819 r
.
Budowę obecnego, murowanego, neoklasycystycznego kościoła w Mokobodach rozpoczął ks. Żebrowski w 1792 r. Fundatorem był Jan Onufry Ossoliński. Kościół został wybudowany wg. czterokrotnie pomniejszonego projektu Jakuba Kubickiego. Projekt był wyróżniony w konkursie ogłoszonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na świątynię - wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Ze względu na śmierć fundatora, budowę dokończono w 1819 r. Kościół został konsekrowany przez Bpa Marcelego Gutkowskiego w 1837 r.

Więcej informacji: archiwum.mokobody.pl/moko/budz/index.html
Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna
Parafia Mokobody
Polska Niezwykła


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Renata
    2020-07-15 22:39:44

    arrow

    Można codziennie tyle Mszy Św.odprawiać w jednej parafii.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje