R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Publikacja o dziejach parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim
2011-10-12 06:48:00 Artykuł czytany 2918 razy


Prezentacja "Kalendarium dziejów Parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Dekanatu Radzyńskiego" autorstwa Tadeusza Semeniuka. Połączona zostanie z wieczorem wspomnień o Autorze, a odbędzie się ona 20 października w I LO w Radzyniu Podlaskim, początek godz. 16.15. Na godz. 18 zaplanowano Mszę św. w intencji śp. Tadeusza Semeniuka .


 - Śp. Tadeusza Semeniuka wspominać będą m.in. jego dawni uczniowie i koledzy z pracy w LO w Radzyniu. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa albumów z archiwum LO, w których odnotowana została osoba Tadeusza Semeniuka. Odtworzone zostaną także fragmenty archiwalnych audycji radiowych Tadeusza Semeniuka z archiwum Katolickiego Radia Podlasie w Siedlcach.

 - W trakcie spotkanie będzie także możliwość nabycia "Kalendarium".

Wstęp na spotkanie wolny; organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych - jest wydawcą "Kalendarium dziejów Parafii Sw Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Dekanatu Radzyńskiego;

- W LO w Radzyniu Podlaskim Tadeusz Semeniuk przeprocował 30 lat jako nauczyciel języka polskiego oraz wychowawca wielu pokoleń młodzieży.
 
Małgorzata Kołodziejczyk

[Msz]

________________________________

TADEUSZ SEMENIUK – BIOGRAFIA

Tadeusz Semeniuk, urodził się 13 listopada 1937r w Wohyniu. Jego rodzice, Franciszek i Franciszka Semeniukowie prowadzili tam gospodarstwo rolne. Był najmłodszym z czworga rodzeństwa,  miał dwie siostry i brata. Wychowywał się w rodzinie głęboko religijnej i  otwartej na potrzeby drugiego człowieka. Ponieważ gospodarstwo położone było na skraju wsi, na tzw łąkach, w czasie okupacji w domu rodziców Tadeusza znajdowali schronienie partyzanci, zbiegowie z obozów jenieckich oraz Żydzi. Był to dom otwarty na ludzi potrzebujących. Wzorem dla dzieci był szczególnie ojciec, wrażliwy nie tylko na potrzeby innych ludzi ale też na piękno przyrody i otaczającego świata, przy tym obdarzony niezwykłym głosem. Jak wspomina rodzina,  przed wojną ówczesny senator książę Seweryn Czetwertyński zaproponował Franciszkowi Semeniukowi wybudowanie gospodarstwa w Suchowoli w zamian za jego śpiew w tamtejszym kościele ( Franciszek z tego nie skorzystał). W domu rodzinnym Tadeusza także dużo czytano.

Jego dzieciństwo wpisuje się  w trudne czasy wojny i okupacji, zaś dorastanie w  równie niełatwe czasy powojenne. Uczęszcza do 7-klasowej Szkoły Podstawowej w Wohyniu, do której przemierza codziennie w obie strony  osiem kilometrów  pieszo. W 1952r kończy  szkołę,  zaś po czterech latach, w 1956r  uzyskuje  świadectwo dojrzałości w  Liceum Ogólnokształcącym w Milanowie.

Natychmiastową realizację marzeń o studiach uniemożliwia mu choroba ojca a także fakt, iż zostaje potraktowany jako dziecko kułaka (  ojciec nie chciał wstąpić  do powstającej wówczas spółdzielni produkcyjnej). Dopiero w kilka lat od otrzymania świadectwa dojrzałości  rozpoczyna studia polonistyczne na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Tam też w 1962r  otrzymuje dyplom magistra filologii polskiej.

Bezpośrednio po studiach rozpoczyna  pracę jako nauczyciel języka polskiego; najpierw w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Radzyniu. Mieszka w bardzo skromnych warunkach, w internacie szkoły mieszczącym się w  tzw pałacu na Guberni, późniejszym szpitalu zakaźnym. Kiedy internat przenosi się do nowego budynku, w oczekiwaniu na nowe mieszkanie, przez kilka miesięcy mieszka tam  bez światła i wody.

Po  roku pracy w ZSZ  przenosi się do radzyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie przez rok pracuje na stanowisku nauczyciela – bibliotekarza a przez kolejnych 29 lat  jako nauczyciel języka ojczystego i literatury oraz wychowawca. W gronie koleżanek i kolegów – pedagogów znany jest z niezwykle sumiennego i odpowiedzialnego wykonywania obowiązków  zarówno nauczyciela jak i wychowawcy.  Zaś jego postawę  na zebraniach rady pedagogicznej postrzega się długo jako głos rozsądku, prowadzący do niezbędnych  niekiedy kompromisów. Wielu wspomina także jego życzliwość,  cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do uczniów a także wyważony i sprawiedliwy sposób ich oceniania. Staje się  wychowawcą wielu znaczących dziś ludzi.

T. Semeniuk całym swoim życiem dawał przykład tego, jak być człowiekiem wiernym Bogu, nawet w ciężkich czasach komunistycznych. Szczególne związki łączyły go z Kościołem; przez czterdzieści osiem lat był członkiem parafii Św Trójcy w Radzyniu Podlaskim; w  różny sposób  bardzo mocno zaangażowanym  w budowanie wspólnoty parafialnej. W miarę swoich możliwości codziennie uczestniczył we Mszy św i przystępował do komunii św. Dzieje swojej parafii utrwalał z pasją w artykułach i książkach.  Owocem jego pracy wychowawczej  i osobistego zaangażowania wśród młodzieży były rodzące się powołania kapłańskie.

Kiedy 1 września 1992, po trzydziestu latach pracy  przechodzi na  emeryturę, podejmuje się kolejnego cennego zajęcia, jakim była praca przy tworzeniu i kierowaniu Redakcją  Terenową  Katolickiego Radia Podlasie. Współpraca z radiem była spełnieniem jego młodzieńczych marzeń. Pod jego kierunkiem powstało ponad 100 audycji radiowych, głownie z pogranicza literatury i sacrum; m.in. „Biblia a literatura polska”, „Ze skarbca literatury polskiej”  „Magazyn Radzyński”, „Po sześćdziesiątce”, „Wokół naszych spraw”.  Pracę Redakcji rozsławia także grupa modlitewna „Logos”, przygotowująca audycje poetycko – modlitewne; m.in. czuwania fatimskie oraz wielkopostne. Pracę Redakcji Terenowej w Radzyniu zamyka rok 2000, kiedy Katolickie Radio Podlasie zmienia swój profil.

Tadeusz Semeniuk wpisuje się także w grono znanych i cenionych regionalistów. Przez długi czas był członkiem Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego, dzięki któremu ukazała się najcenniejsza jego praca - „Kalendarium dziejów Parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Dekanatu Radzyńskiego”, wydana  w 2006r z okazji jubileuszu 550 lecia erygowania tejże parafii. W ostatnich latach życia pracował nad drugim wydaniem  „Kalendarium” – znacznie uzupełnionym i poszerzonym, opisując dzieje parafii do końca 2009r. Książka ukazała się dzięki Radzyńskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych. Historia Radzynia i powiatu radzyńskiego pasjonowała go przez wiele lat, o czym świadczą też inne jego cenne opracowania: „Wybitni Polacy urodzeni w Radzyniu Podlaskim”  oraz „Dzierżawcy i właściciele królewskich dóbr radzyńskich”.

Ostatnie miesiące życia T. Semeniuka przepełnione były cierpieniem. Po latach bardzo intensywnego życia zawodowego i różnego rodzaju zaangażowania osobistego, zaczyna poważnie chorować. W końcu trafia do Zakładu Opiekuńcz—Leczniczego w Ustrzeszy k/ Radzynia, gdzie znosi cierpienia z ogromną pokorą w gronie ludzi cierpiących podobnie. Kierując „list otwarty” do wszystkich ludzi dobrej woli zabiega o systematyczną obecność kapelana w tymże Zakładzie, poruszony losem ludzi cierpiących i samotnych, którzy przygotowują się często do odejścia „na drugą stronę życia”. Umiera 22 kwietnia 2011r w radzyńskim szpitalu. Pochowany został na cmentarzu w rodzinnym Wohyniu.

Apel o obecność kapelana w ZOZ w Ustrzeszy odczytany został jako „duchowy testament” Tadeusza  Semeniuka. Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski  1 sierpnia  br powierzył ten obowiązek ks. Henrykowi Domańskiemu.; tym samym „duchowy testament”  Profesora został  wypełniony.
                                                                                            
Małgorzata Kołodziejczyk

( biografia ta  otwiera „Kalendarium dziejów Parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Dekanatu Radzyńskiego)

_________________________________

KALENDARIUM Z DZIEJÓW PARAFII ŚW TRÓJCY W RADZYNIU PODLASKIM       


Dzięki Radzyńskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych do księgarń trafiło „Kalendarium dziejów Parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim oraz Dekanatu Radzyńskiego” Tadeusza Semeniuka. Autor, stosując w pracy bardzo ciekawą metodę historyczno – literacką, w niezwykły dość sposób pokazuje 554 lata ( 1456-2009)  z dziejów najstarszej radzyńskiej parafii. Już we  wstępie sam wyjaśnia,  iż książka pisana była „na podobieństwo kronikarskiego zapisu -  wiek po wieku, rok po roku, miesiąc po miesiącu, czasami dzień po dniu”  Wydanie drugie, znacznie poszerzone i uzupełnione składa się z kilku części,  wśród których najobszerniej pokazana została historia parafii w XX wieku. Całość zaś, oparta na bogatym materiale źródłowym, wpisuje się w znaczące wydarzenia Kościoła powszechnego i diecezjalnego a także w zdarzenia o charakterze społeczno – politycznym, mające znaczący wpływ na życie religijne parafian.  Łatwość w przyswajaniu bogatych treści sprawia umieszczenie części materiału w aneksach; pomocy jest także indeks osób. Na wartość pozycji wskazuje też obszerna bibliografia. Całość zaś zamyka bogata dokumentacja zdjęciowa, uwzględniająca w szczególny sposób wydarzenia po roku 1989. Z kolei otwiera „Kalendarium”  biografia Tadeusza Semeniuka, wskazująca też na mniej znane epizody z jego życia, autorstwa Małgorzaty Kołodziejczyk. – „Kalendarium dziejów Parafii Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Dekanatu Radzyńskiego”  Tadeusza Semeniuka to  dzieło monumentalne, którego nie można zamknąć w terminie „książka historyczna- podkreśla Dariusz Magier, historyk i redaktor książki. – Narracja własna Autora przeplata się w niej  z cytatami opracowań historycznych, źródeł archiwalnych, relacji, kazań, kronik, prasy oraz z modlitwami. Z tego względu redagowanie tekstu było dosyć żmudna pracą. Problem polegał na tym, by nie narzucić pracy własnego stylu, nie zakłócić niepowtarzalnego ducha Autora i nie oderwać tej edycji od wydania pierwszego, które zostało przecież zaakceptowane przez Czytelników, a przy tym sprawić, by była jak najbardziej zrozumiała dla odbiorcy. Nie wiem, czy udało się nam wyjść z tego zadania obronną ręką – zwraca uwagę  i dodaje jednocześnie: - Książka ma coś dzieł dawnych mistrzów, annalistów znanych z kart historii. Cieszę się, że również radzyńska parafia doczekała się takiego kronikarza. Kalendarium… to opus magnum ś.p. Profesora Semeniuka oddające prawdziwą wielkość jego postaci –  podkreśla  D. Magier.

Uroczysta promocja „Kalendarium” , połączona z wieczorem wspomnień o Autorze, odbędzie się 20 października w I LO w Radzyniu Podlaskim – początek o godz. 16.15 Natomiast o godz. 18 w kościele Św. Trójcy sprawowana będzie Msza św w intencji śp. Tadeusza Semeniuka. Organizatorami spotkania są: Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych – wydawca książki oraz dyrekcja I LO w Radzyniu Podlaskim, gdzie przez 30 lat T. Semeniuk był nauczycielem języka ojczystego i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Patronat medialny sprawuje  „Echo Katolickie”.

wykop


 

foto

Caritas Diecezji Siedleckiej pomaga obywatelom Ukrainy
2022-07-16 11:54:37 Kategoria: Kościół dla Ukrainy

Rosyjskie wojska od kilku miesięcy prowadzą zmasowane działania wojenne na terenie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich rodzin oraz ich życie jest bardzo zagrożone. Tysiące...

więcej »

Liturgia Dnia


foto

Misje Ewangelizacyjne w parafii w Borowiu
2022-11-16 12:20:51 Kategoria: Misje Ewangelizacyjne

Od niedzieli w parafii Trójcy Świętej w Borowiu trwają Jubileuszowe Misje Święte. Nauki misyjne głosi ks. Tomasz Bieliński a wspomaga go wspólnota Szkoły Nowej...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje