R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dziękujemy Bogu za wszystko co nam dał - Dożynki Diecezjalne Diecezji Drohiczyńskiej w Wyszkach
2019-09-08 17:15:42 Artykuł czytany 1076 razy


- Dziś gromadzimy się przed Ołtarzem, aby nadstawić ucha na Słowo, jakie popłynie z tej ambony i włączyć się we wspólną modlitwę. Widzimy tu jak sprawy wsi i rolników pobudzają rożne środowiska, aby tu przybyć i razem dziękować Bogu za Jego dary. To co rodzi się na polach to chyba najbardziej widomy znak Bożego Błogosławieństwa, które przychodzi z góry i którego doświadczamy, z którego korzystamy. Błogosławieństwa, dzięki któremu nasze życie jest podtrzymywane, staje się sensowne i właściwie ukierunkowane - mówił Bp drohiczyński Piotr Sawczuk otwierając Dożynki Diecezjalne Diecezji Drohiczyńskiej, które w sobotę, 7 września odbyły się w Wyszkach.


Biskup zwracał uwagę, że spotkanie to jest dobrą okazją, by zastanowić się, czy nasze życie przyniesie spodziewany plon duchowy.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Kiedy wokół kościoła pw. Św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach ustawiano wieńce dożynkowe, a przykościelny plac zapełniali wierni, rozpoczęło się czuwanie modlitewne pod kierunkiem ks. Romana Kowerdzieja, diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych, który zapraszając do wspólnej modlitwy przypominał jak ważne jest właściwe przeżywanie pierwszych sobót miesiąca.

Mszę Św. rozpoczęto od poświęcenia wieńców dożynkowych, o co prosili starostowie dożynek państwo Małgorzata i Andrzej Kowalewscy – Wieńce to ukoronowanie żniwnej pracy rolników. Są piękne, bo powstały z trudu, wysiłku, twórczej wyobraźni, radości z zebranych plonów oraz wiary w Bożą Opatrzność i nadzieję, która naszą doczesność łączy z rzeczywistością Królestwa Bożego. Starostowie prosili o poświęcenie wieńców i ziarna siewnego, które rolnicy rzucą w glebę z nadzieją, aby nie brakowało chleba powszedniego i Eucharystycznego.

Wieńce wnoszone przez delegacje niemal wszystkich parafii diecezji drohiczyńskiej zachwycały pięknem, starannością wykonania, dbałością o detale i wymowną symboliką. Często przed wieńcem niesiono chleb lub zboże, a w procesji uczestniczyli dorośli i dzieci.

W homilii Bp Sawczuk mówił – Przybywają dziś do Wyszek rolnicy z całej diecezji Drohiczyńskiej, by Panu Bogu podziękować za wszystko co im dał w tym roku. I za pogodę i za zdrowie i za plony. Szczególna wdzięczność należy się Bogu, za te dobra, których udzielić może wyłącznie on, które znajdują się poza ludzką władzą. Podstawowym dobrem tego rodzaju jest samo życie, dziękujemy zatem za życie każdego człowieka i za dzielnych obrońców, którzy stają w jego obronie nie patrząc na osobiste kłopoty, które często z tego powodu przeżywają. Dziękujemy także za życie rodzące się na polu, życie wszystkich istot, i roślin i zwierząt, które Dobry Bóg powołał do istnienia, by zaspokajały nasze potrzeby.

Szukając wzoru i siły do kształtowania mężnej chrześcijańskiej postawy zwracamy się ku świętym, mówił JE podając przykład bł. Karoliny Kózkówny, którą Jan Paweł II nazwał patronką rolników i polskiej wsi. - Dzięki odnoszeniu całego życia do Boga, człowiek zaczyna traktować swoją pracę, nie tylko jako przekształcanie przyrody, jako zdobywanie środków do życia, ale jako urzeczywistnianie siebie. Pasterz diecezji przypominał o sposobach czerpania mocy od Boga, które wypełniały życie bł. Karoliny, adoracje Najświętszego Sakramentu, żywy różaniec, działalność w Bractwie Wstrzemięźliwości, lektura Pisma Świętego i żywotów świętych i apostolska aktywność. - Niech jaśnieje przed nami niezwykły blask jej świętości, niech oświeca drogi, którymi chodzi dzisiejszy rolnik, niech pomaga mu wytrwać na Chrystusowej Drodze. Przypominał o próbach zniszczenia polskiej wsi, powojenne szykany, próby ateizacji, które pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy, zwracał uwagę na mężną postawę ludzi wsi i ich wiarę w Boga, dzięki którym ocalono indywidualne gospodarstwa. Mówił też o kolejnych zamachach na polską wieś, które są powodem dramatycznych bankructw gospodarstw, o codziennych niemal doświadczeniach balansowania na granicy opłacalności. Podkreślał jednak – Jestem pewien, że dla wielu rolników i sadowników przyczyną największego bólu serca jest wiadomość, że ich produkty nie są oczekiwane i za te produkty nikt nie chce dać godziwej ceny.

W ostatnich słowach kierowanych do wiernych biskup mówił – Nie przyjechaliśmy na dożynki diecezjalne, by biadolić i narzekać, przyszliśmy by prosić o siłę i dziękować. Modlimy się, byśmy potrafili na Chrystusie budować swoje życie i w świetle Ewangelii oceniać sprawy doczesne. Żyje się nie po to, by pracować, ale pracuje się po to by żyć i to żyć nie do jutra, nie do przednówka ale żyć na wieki.

Do uczestników dożynek zwracali się proboszcz par. w Wyszkach ks. Andrzej Ulaczyk oraz ks. kan. Antoni Sieczkiewicz – diecezjalny duszpasterz rolników. W imieniu władz lokalnych głos zabrał wójt gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski.

W rozmowie z Radiem Podlasie wójt gminy Wyszki podkreślał, jak ważne jest to wydarzenie dla całej gminy i jej mieszkańców – Wyszki to gmina w stu procentach rozliczna, 59 wiosek, w których wszyscy żyjemy z rolnictwa. Żniwa były trudne, z racji na suszę, ale dziękujemy za wszystko co udało się zebrać z pól, za ciężką pracę rolników. Dziękujemy Panu Bogu, że możemy pracować, dzielić się plonami i że wszyscy Polacy mogą z tego korzystać.

W czasie dożynek odbył się konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, w którym ocenie komisji poddano 66 wieńców. Pierwsze miejsce przyznano parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie parafii pw. św. Wawrzyńca w Kożuchówku, trzecie miejsce parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymały wieńce przygotowane przez parafię św. Jerzego w Sawicach, parafię św. Andrzeja Boboli w Wyszkach i parafię Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Fundatorem nagród był Powiat Bielski, a wręczał je starosta bielski Sławomir Snarski.

Na koniec Eucharystii wierni dzieli się chlebem, co było wymownym wyrazem radości i wspólnoty. Diecezjalne dziękczynienie za plony zakończyła Agapa przygotowana przez mieszkańców gminy Wyszki. Nie zabrakło też salwy honorowej oddanej przez Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe.

W Dożynkach Diecezjalnych Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyli duchowni z pasterzem diecezji Piotrem Sawczukiem oraz miejscowym proboszczem ks. Andrzejem Ulaczykiem, siostry zakonne, rolnicy i mieszkańcy diecezji, poczty sztandarowe, służby mundurowe, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i licznie zgromadzeni goście. Oprawę muzyczną zapewnił chór z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

ABol
wykop

Komentarze

  • janina hornowska waga
    2019-09-09 13:07:50

    arrow

    ładne ujęcia zdjęć,miło było oglądać

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Bielsk Podl.

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15

BIELSK PODL., 15.02 13:00

Brańsk gospodarzem pierwszej w tym roku przysięgi Terytorialsów

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje