R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Misterium Męki Pańskiej Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej
2016-03-22 18:38:14 Artykuł czytany 840 razy


Wielki Post bogaty jest w różnego rodzaju inicjatywy duszpasterskie. Prócz powszechnie znanych nabożeństw Gorzkich Żali czy Drogi Krzyżowej, często spotykamy przedstawienia zwane Misteriami Męki Pańskiej. Wśród nich specjalne miejsce zajmuje Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej i zaprezentowane w niedzielę 20 marca w parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.


Misterium  nawiązywało w swej formie do średniowiecznych dramatów liturgicznych. Opowiadało historię Jezusa od modlitwy w Ogrójcu do Jego śmierci. Całość podzielona była na kolejne stacje, przy których śpiewany był fragment Ewangelii oraz odgrywana była scena w sposób symboliczny przy użyciu prostych gestów i rekwizytów. Całość uzupełniały liczne pieśni pasyjne, wykonywane zarówno wspólnie z ludem, jak też w sposób wielogłosowy przez młodzież. Misterium zakończyło się adoracją krzyża przy śpiewie staropolskich pieśni pasyjnych.

Młodzież podkreślała, że forma Misterium nie może być kojarzona z koncertem. Faktycznie, podczas tego wydarzenia dało się wyczuć atmosferę głębokiej modlitwy. Młodzi ludzie po prostu brali udział jakby w nabożeństwie i modlili się poprzez śpiew. Wszyscy pozostali mieli zaś okazję przyłączyć się do tej modlitwy. Uwagę na ten fakt zwrócił proboszcz, ks. prał. Henryk Polak, który wyszedł z inicjatywą zorganizowania tego wydarzenia. Jest nadzieja, że w kolejnym roku uda się przeżyć podobne Misterium także w innych parafiach diecezji.

al. Mateusz Gołoś [ksAP]
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9

BIELSK PODL., 09.04

Bielsk Podlaski: 9 kwietnia urząd miasta nieczynny

więcej »
10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje