R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Brańska
2018-01-06 18:42:50 Artykuł czytany 2198 razy


„Zaleje cię mnogość wielbłądów – dromadery z Modianu i z Elfy” (Iż 60, 6) - te słowa przyświecały organizatorom pierwszego Orszaku Trzech Króli, który w sobotę, 6 stycznia przeszedł ulicami Brańska.


O godzinie 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Brańsku sprawowana była Msza Święta, po której wyruszył Orszak. Eucharystię sprawował ks. Łukasz Radosz, ks. proboszcz Janusz Łoniewski posługiwał w konfesjonale, a ks Daniel Plewka czuwał nad ostatnimi przygotowaniami do Orszaku.

Przed kościołem wierni otrzymali korony, naklejki, kolorowe balony i śpiewniki, by wspólnie podążać za gwiazdą, trzema królami i ich świtą. Orszakowi towarzyszyły dwa wielbłądy. Mieszkańcy Brańska po raz pierwszy organizując te wielkie jasełka na ulicy bardzo mocno angażowali się w przygotowania.

Zgłoszono więc udział w plebiscycie, w którym nagrodą był wielbłąd podążający w Orszaku. W plebiscycie tym Brańsk przeszedł do drugiej tury głosowania i w efekcie zajął piąte miejsce w Polsce. Było to za mało by wygrać wielbłąda, ale zachęcenie aktywnością parafian organizatorzy postanowili, że pomimo tego wielbłąd pojawi się w brańskim Orszaku. Dzięki współpracy wielu osób i szczodrości sponsorów wypożyczono wielbłądy z cyrku. Dzięki temu w Orszaku podążały dwa piękne wielbłądy.

Orszak idąc ulicami kilkakrotnie zatrzymywał się i grupa aktorów odgrywała scenki – kuszenie Ewy w raju, walkę dobra ze złem, kuszeni przez węże. Pomimo tych pokus i pułapek Orszak dotarł do celu. Na brańskim rynku odegrano ostatnią scenę i rozpoczęły się dalsze części uroczystości.

Ks. Łoniewski podziękował wszystkim za obecność, za zaangażowanie i za świadectwo Wiery i przywiązania do Kościoła. Potem jeden z parafian odczytał specjalnie na tę uroczystość napisany wiersz. Pan Ryszard Żukowski z miejscowości Załuskie Koronne jest autorem utworu „Na to Boże Narodzenie”:

Wiele gwiazdek jest na niebie,
Ale tylko ta jedna przywiodła nas do Ciebie.
Nie przyjęli Cię Panie do hotelu ani do żadnej Chałupki.
Przez to zimno Ci jest
Z te bose stópki
Spójrz proszę Boży Synu,
Ilu nas tu dzisiaj do Ciebie przyszło,
Z Brańska okolic Brukseli i Londynu.
Z dalekich krain królowie, zasiedli na
wielbłądzie garby
i chcę Ci Panie w pokorze
przynieść drogocenne skarby.
Pomimo tego, że są to wielcy wodzowie,
ale musieli stawić czoła wichrom, słońcu
oraz pustynnej burzy piaskowej.
    Pójrzcie jak oni niosą te dary
Szczerze i z ochotą.
Pierwszy przyniósł mirrę,
Drugi kadzidło, a trzeci złoto.
My też przynieśliśmy ci w darze nasze
Czyste serduszka.
Niechaj ogrzeją Cię bardziej
Niźli najcieplejsza kołderka i poduszka.
    Jakiś Ty malutki i ubogi,
Ale jaki bije od Ciebie blask.
Padnijmy wszyscy na kolana,
A wylejesz na nas strumień Twych łask.


Na placu miejskim parafianie i goście podzieli się opłatkiem. Na wszystkich czekał też poczęstunek – pyszny bigos, pyzy, kiszka ziemniaczana i inne podlaskie specjały. Można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z wielbłądem i oczywiście przyłączyć się do wspólnego kolędowania.

Podczas spotkania wieńczącego Orszak wystąpili: Orkiestra Dęta z Brańska, laureaci II etapu konkursu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Skowronki” z Brańska, Ludowy Zespół Regionalny ,,Mazowia” z Wysokiego Mazowieckiego, Zespół Tańca i Pieśni Ludowej ,,Ciechanowiec” z Ciechanowca i grupa „3x TAK”. Wręczono też nagrody laureatom konkursu plastycznego „Aniołek” oraz laureatom konkursu kolęd pastorałek i piosenek świątecznych.

Podczas pierwszego Orszaku Trzech Króli w Brańsku w scenkach uczestniczyło 30 aktorów, 50 osób Orkiestry Dętej i Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki”, 30 ministrantów a także parafianie i gośćcie, których trudno byłoby policzyć.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajABol/DJ
wykop

Komentarze

 • gość
  2018-01-12 18:24:23

  arrow

  No i Brańsk zakasował całą okolice. Widocznie nie chodzi o wielkość miasta, tylko zaangażowanie mieszkańców. Świetna inicjatywa. Dobrze zorganizowane. Do zobaczenia za rok.

 • sąsiadka
  2018-01-08 17:19:50

  arrow

  Brawo Brańsk!

 • Anna
  2018-01-08 10:45:55

  arrow

  Mały Brańsk - wielki Orszak. Jesteśmy dumni.

 • Parafianka
  2018-01-07 17:58:03

  arrow

  Brawo Brańsk!!!!!!!!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6

BIELSK PODL., 06.12

Konsultacje budżetowe

więcej »
7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje