R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Przyszłość utkana jest z przeszłości” - 100 lat Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim
2019-09-27 08:25:47 Artykuł czytany 27 razy


Przyszłość utkana jest z przeszłości, pod takim hasłem 22 września odbyły się obchody 100-lecia Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim. Uroczystości rozpoczęły Msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja i nabożeństwo w cerkwi pw. Św. Michała Archanioła. Oficjalna część obchodów 100-lecie odbyła się na hali sportowej I LO im. Tadeusza Kościuszki. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla bielskiego hufca, określa się je jako „kolebkę”, gdyż to tu przed stu laty powstały pierwsze drużyny harcerskie.


W jubileuszu wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk, biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, samorządowcy z powiatów bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego, które należą do bielskiego hufca, służby mundurowe, przyjaciele i wieloletni dobroczyńcy hufca, a przede wszystkim duża liczba instruktorów, harcerzy i zuchów świętujących swoją rocznicę.

Jak podkreślał podharcmistrz Dariusz Kośko, komendant Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, nawiązując do myśli przewodniej, z przeszłości mamy wartości i ideały harcerskie, które z dumą harcerze nieśli przez sto lat do dziś i przekażą je następnym pokoleniom. Harcerstwo jest niezwykle ważnym elementem kształtującym tożsamość narodową, uczy służby i pracy na rzecz innych ludzi ale również łuku chwale Boga i naszej ojczyźnie. W harcerstwie pielęgnowane są idee odpowiedzialności, wiedzy i wychowania oraz przyjaźni, która zostaje na całe życie.

Podczas oficjalnej uroczystości nie mogło obejść się bez wspomnień, powrotu do najważniejszych dat z historii, przemówień zaproszonych gości, gratulacji, czy też występu wywodzących się z harcerstwa „Podlaskich kukułek”. Uroczystości były również okazją do wywołania w pamięci wielu wspaniałych osób, które na przełomie 100 lat tworzyły Związek Harcerstwa Polskiego.

Bardzo wymownym elementem jubileuszu było uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru, ufundowanego przez XI Zjazd Wychowawców i Wychowanków I LO im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Stary sztandar służył harcerzom przez ponad 50 lat.

100 lat bielskiego harcerstwa to okazja, aby podziękować ludziom, którzy wpisali się w historię hufca, dlatego wiele osób zostało nagrodzonym złotym medalem 100-lecia za zasługi dla hufca oraz odznakami.

Odwołując się do słów komendanta dla społeczności bielskiego hufca - to duma i zaszczyt, że nasze pokolenie wchodzi w drugie stulecie istnienia hufca.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Tekst: ks. Tomasz Łapiński
Foto: Hufiec Bielsk Podlaski

Oprac: ABol  [MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Pizza rodem z włoskiej restauracji. Zdradzamy recepturę...
2019-10-18 10:52:22 Kategoria:

Nikt nie robi lepszej pizzy niż Włosi! Prawdziwa włoska pizza jest sprężysta, aromatyczna i nie zapycha. Ciasto powinno być cienkie oraz nie przytłaczać swoim smakiem...

więcej »
foto

Skoda - upusty do 14000 na wybrane modele
2019-10-18 09:50:30 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 25-27 października. Sprawdź szczegóły.

więcej »
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

BIELSK PODL., 03.10

Zaduszki Kombatanckie w bielskiej parafii

więcej »
4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje