R E K L A M ABIELSK PODL.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Przyszłość utkana jest z przeszłości” - 100 lat Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim
2019-09-27 08:25:47 Artykuł czytany 39 razy


Przyszłość utkana jest z przeszłości, pod takim hasłem 22 września odbyły się obchody 100-lecia Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim. Uroczystości rozpoczęły Msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja i nabożeństwo w cerkwi pw. Św. Michała Archanioła. Oficjalna część obchodów 100-lecie odbyła się na hali sportowej I LO im. Tadeusza Kościuszki. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla bielskiego hufca, określa się je jako „kolebkę”, gdyż to tu przed stu laty powstały pierwsze drużyny harcerskie.


W jubileuszu wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk, biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, samorządowcy z powiatów bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego, które należą do bielskiego hufca, służby mundurowe, przyjaciele i wieloletni dobroczyńcy hufca, a przede wszystkim duża liczba instruktorów, harcerzy i zuchów świętujących swoją rocznicę.

Jak podkreślał podharcmistrz Dariusz Kośko, komendant Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, nawiązując do myśli przewodniej, z przeszłości mamy wartości i ideały harcerskie, które z dumą harcerze nieśli przez sto lat do dziś i przekażą je następnym pokoleniom. Harcerstwo jest niezwykle ważnym elementem kształtującym tożsamość narodową, uczy służby i pracy na rzecz innych ludzi ale również łuku chwale Boga i naszej ojczyźnie. W harcerstwie pielęgnowane są idee odpowiedzialności, wiedzy i wychowania oraz przyjaźni, która zostaje na całe życie.

Podczas oficjalnej uroczystości nie mogło obejść się bez wspomnień, powrotu do najważniejszych dat z historii, przemówień zaproszonych gości, gratulacji, czy też występu wywodzących się z harcerstwa „Podlaskich kukułek”. Uroczystości były również okazją do wywołania w pamięci wielu wspaniałych osób, które na przełomie 100 lat tworzyły Związek Harcerstwa Polskiego.

Bardzo wymownym elementem jubileuszu było uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru, ufundowanego przez XI Zjazd Wychowawców i Wychowanków I LO im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Stary sztandar służył harcerzom przez ponad 50 lat.

100 lat bielskiego harcerstwa to okazja, aby podziękować ludziom, którzy wpisali się w historię hufca, dlatego wiele osób zostało nagrodzonym złotym medalem 100-lecia za zasługi dla hufca oraz odznakami.

Odwołując się do słów komendanta dla społeczności bielskiego hufca - to duma i zaszczyt, że nasze pokolenie wchodzi w drugie stulecie istnienia hufca.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Tekst: ks. Tomasz Łapiński
Foto: Hufiec Bielsk Podlaski

Oprac: ABol  [MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Kredyt gotówkowy konsolidacyjny - jak go szybko zdobyć?
2020-01-27 14:47:04 Kategoria:

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest kredyt konsolidacyjny, jak go zdobyć oraz jakie są najlepsze oferty na początku 2020 roku.

więcej »
foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Bielsk Podl.

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11

BIELSK PODL., 11.01

Piękne kolędy i piękne głosy – Podlaskie Kolędowanie rusza w trasę po regionie!

więcej »
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje