R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Pikus dziękuje Papieżowi Franciszkowi za możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę ze względów zdrowotnych
2019-06-17 13:03:49 Artykuł czytany 3190 razy


- Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogarszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem - napisał bp Tadeusz Pikus w komunikacie do diecezjan podając powód swej prośby do Papieża Franciszka o możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.


Komunikat Bp. Tadeusza Pikusa, Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej:

Drodzy Bracia w kapłaństwie,
Wielebne Siostry i Bracia zakonni,
Umiłowani Diecezjanie,
Mieszkańcy Diecezji Drohiczyńskiej,


Pierwszego września 2019 roku kończę 70 lat życia. W czerwcu tego roku minęła 38 rocznica posługi kapłańskiej, zaś 8 maja 20 lat posługi biskupiej. Przez 15 lat posługiwałem jako biskup pomocniczy w Archidiecezji Warszawskiej i w tym roku, 25 maja, minęło 5 lat mojej posługi jako ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej.

Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogarszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem. Zdałem sobie sprawę, że to ogranicza wyraźnie moje możliwości we właściwym wypełnianiem urzędu biskupa diecezjalnego. W związku z tym, po rozeznaniu medycznym oraz długiej modlitwie przebywania przed Bogiem, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego i przejście na wcześniejszą emeryturę. Postępowanie to pozostaje w zgodzie ze słowami i z duchem Kodeksu Prawa Kanonicznego, kan. 401 § 2, w którym czytamy: „Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu”.

Tak też się stało. Po skierowaniu prośby 18 września 2018 roku, otrzymałem 16 października 2018 roku informację z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, że Ojciec Święty Franciszek, po zapoznaniu się z przedłożeniem i po dokonaniu stosownej konsultacji, przyjął rezygnację formułą nunc pro tunc. Papież Franciszek w podjętej decyzji zaznaczył też, że prosi, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy. Po upływie czasu oczekiwania został wyłoniony mój następca. Bardzo proszę o życzliwe przyjęcie mojego następcy biskupa Piotra Sawczuka, biskupa pomocniczego Diecezji Siedleckiej, który został posłany do naszej Diecezji przez następcę Piotra apostoła, papieża Franciszka. Ojciec Święty zleca mi posługę biskupią w charakterze Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez następcę.
Z głębi serca dziękuję Panu Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za 5 lat posługi biskupiej w Diecezji Drohiczyńskiej oraz za wszelkie otrzymane łaski. Moją wdzięczność wyrażam ks. Biskupowi P. Antoniemu Dydyczowi, wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i całej rodzinie diecezjalnej za wszelkie dobro i każdy wyraz życzliwości oraz współpracy w zbawczej posłudze. Dziękuję też duchowieństwu i wiernym Cerkwi Prawosławnej za życzliwość, dobre relacje i pokojowe współistnienie.

Jeśli kogoś uraziłem – bardzo przepraszam. Wyrażam wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej.

Powierzam się dalszej opiece Matki Kościoła Patronce naszej Diecezji, a Was, Umiłowani Diecezjanie, proszę o modlitwę i duchowe wsparcie.

Niech Bóg Wszechmogący i miłosierny Wam wszystkim błogosławi.

Bp Tadeusz Pikus
Administrator Apostolski Diecezji Drohiczyńskiej
Drohiczyn, 17 czerwca 2019 roku

Jak informuje w swoim komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce, Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa Pikusa z posługi biskupa drohiczyńskiego i mianował biskupem ndrohiczyńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka.


Źródło: Diecezja Drohiczyńska
Foto: Archiwum


ABol/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do "on"
  2019-06-20 05:50:23

  arrow

  Jesteście prymitywni.Zazdrość was rozpiera, że nie za waszym się wypowiadają. A kim wy jesteście? To z drugiej strony na tym poziomie są zwolennicy? Sprawa się rypła, wiadomo kto to może być... Dalsze komentarze są zbyteczne... Oto atmosfera, w której przebywał Odchodzący. Współczujemy Mu! I dobrze zrobił...

 • zgaduj-zgadula
  2019-06-19 10:20:18

  arrow

  W farze na najświetlistszą włażę z ław,
  Gdzie przed ołtarzem tęcza lśni z witraży,
  By, kiedy wierni proszą - Boże zbaw! -
  Móc Mu pokazać, co z mej zrobił twarzy.
  Więc patrzą na mnie, chociaż kapłan grzmi
  Żeśmy jedynie niepoprawnym stadem,
  Bom namacalnym przecież jest przykładem...

 • on
  2019-06-19 09:47:31

  arrow

  Halina milcz....... a jak tam szukasz dla piotrusia kasy na basen...... może wypowiesz się na ten temat.....

 • teżtakuważam
  2019-06-18 14:25:18

  arrow

  Wspaniały Biskup i Człowiek. Chyba zmęczył się jubileuszami w tej diecezji, nie wiadomo jeszcze ile ich będzie. Życzymy odpoczynku i wszystkiego dobrego.

 • teżtakuważam
  2019-06-18 14:20:59

  arrow

  To Wspaniały Biskup, szkoda że odchodzi. Zmęczył się widocznie jubileuszami w tej diecezji, nie wiadomo jeszcze ile ich będzie. Ale podobno jest wykładowcą na uczelniach katolickich, więc nie będzie miał poczucia niepotrzebności. "Sursum corda" - Księże Biskupie - "wesoła twarz dla wszystkich, mimo tego".

 • Gość
  2019-06-17 19:11:35

  arrow

  Ks. biskup ustępuje w eleganckim stylu. Za mały ten staw dla dwóch ryb.

 • zza Bugu
  2019-06-17 13:55:00

  arrow

  Księże Biskupie, serdecznie dziękujemy za wszelkie dobro, pasterską życzliwość i wyrozumiałość oraz ducha nowej ewangelizacji. Życzymy Bożego błogosławieństwa i nieustannej opieki NMP - Matki Kościoła, głównej patronki naszej diecezji.

 • diecezjanin
  2019-06-17 13:15:30

  arrow

  Dziękujemy za wszystko księże Biskupie

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje