R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podsumowanie 2016 roku w Diecezji Drohiczyńskiej
2016-12-31 11:08:24 Artykuł czytany 1733 razy


Kończąc rok 2016 i rozpoczynając Nowy 2017 nie chcemy zapomnieć o tym, co minęło i pozostało za nami. Jest za co dziękować Panu Bogu. W naszej diecezji w minionych dwunastu miesiącach dokonało się wiele dobra: wydarzenia, spotkania, rocznice, uroczystości. Rok 2016 przebiegał w duchu obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży oraz 1050 rocznicy chrztu Polski. W uroczystości te wpisał się jubileusz 25-lecia istnienia naszej diecezji. Z pewnością niemożliwym jest przypomnienie wszystkiego, dlatego zapraszamy do przeglądu ważniejszych, wybranych wydarzeń.


Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia   

W ciągu całego roku temat Miłosierdzia Bożego przenikał swoją treścią wiele wydarzeń i uroczystości. Wieczory miłosierdzia, rekolekcje wielkopostne i adwentowe, nabożeństwa czterdziestogodzinne, czuwania i dni skupienia, wyjazdy formacyjne, pielgrzymki i konkursy pogłębiały tę tematykę.

W ramach Jubileuszu 12 i 13 lutego w sanktuarium w Sokołowie Podlaskim i kościele w Bielsku Podlaskim odbyły się konferencje dla księży. Do sanktuarium w Sokołowie Podlaskim przybyli księża z dekanatów: drohiczyńskiego, sokołowskiego, sterdyńskiego, łochowskiego i węgrowskiego, natomiast do kościoła Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim dekanaty: bielski, brański, ciechanowiecki, hajnowski, sarnacki i siemiatycki.

6 marca w sanktuarium w Sokołowie Podlaskim miało miejsce zawierzenie rodzin Miłosierdziu Bożemu. Zaproszeni zostali rodzice z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Mieszkańcy naszej diecezji, odpowiadając na zaproszenie Ojca Świętego, w dniach 18-25 października wyruszyli na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Duchowym przewodnikiem grupy był ks. Piotr Jurczak. Liczna grupa nawiedzając miejsca święte wypraszała pogrzebane łaski dla całej diecezji i jej Pasterza.
Wyjątkowe wydarzenie stanowił dzień 13 listopada, kiedy to nastąpiło zamknięcie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W trzech miejscach w diecezji podczas uroczyście sprawowanych Mszy św. dziękowano za otrzymane łaski i dary Boże. W drohiczyńskiej katedrze Mszy św. przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus; w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim – ks. bp Antoni Dydycz. Tego dnia ks. bp Tadeusz Pikus kościół Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ustanowił diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Niejako przedłużeniem Jubileuszu jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, który nawiedza domy naszych diecezjan. Każda parafia otrzymała taki obraz, który został poświęcony przez ks. bpa na zakończenie uroczystości w Bielsku Podlaskim.Konkretnym owocem Jubileuszu Miłosierdzia jest nowopowstała Jadłodajnia Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty. Jej uroczystego otwarcia i poświęcenia  dnia 18 października dokonali ks. bp Tadeusz Pikus oraz ks. bp  Antoni Dydycz. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, powiatowych, miejskich, gminnych, przedsiębiorcy, wolontariusze, pracownicy Caritas.
1050 rocznica chrztu Polski

Podobnie jak obchodzony w całym Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, tak i rocznica chrztu Polski stała się jednym z głównych tematów minionego roku. Na terenie diecezji nie zabrakło uroczystości nawiązujących do tego wydarzenia.

14 kwietnia alumni WSD w Drohiczynie włączając się w ogólnopolskie obchody  rocznicy chrztu Polski zebrali się w kaplicy seminaryjnej na Eucharystii, aby dziękować Bogu za to wydarzenie. W ten sposób społeczność seminaryjna mogła podziękować Panu, za to, że żyjemy w wolnym, chrześcijańskim kraju.
17 kwietnia obchody rocznicy chrztu Polski miały miejsce w Sokołowie Podlaskim. W konkatedrze uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Krupa. Po Eucharystii mieszkańcy Sokołowa i okolic przemaszerowali pod pomniki znajdujące się na terenie miasta, gdzie kolejne delegacje składały wiązanki kwiatów. W Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się natomiast sesja  historyczno – naukowa. Spotkaniu towarzyszyły występy chóru „Voci cantami” oraz chóru Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
14 maja członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyli w Sokołowie Podlaskim w diecezjalnym spotkaniu, którego tematem przewodnim był jubileusz chrztu Polski. Rozpoczęła je Eucharystia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po niej odbyło się spotkanie w Sokołowskim Ośrodku Kultury, gdzie zostały zaprezentowane referaty historyczne ks. Zenona Czumaja oraz Michał Karpowicza. Zebrani obejrzeli także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.Z inicjatywy dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego 25 czerwca odbyły się w Węgrowie dekanalne obchody rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się przed krzyżem upamiętniającym miejsce pierwszego kościoła p.w. św. Barbary. Na placu przed bazyliką uczestnicy wysłuchali fragmentów „Kazań Sejmowych” Księdza Piotra Skargi. Następnie sprawowana była Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył ks. bp Antoni Dydycz. Uroczystości ubogaciła swoim występem Miejska Orkiestra Dęta. Węgrowskie obchody zakończył autorski program Haliny Łabonarskiej „Polsko – Ojczyzno Moja”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej.

16 września w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury zorganizowało sesję popularnonaukową zatytułowaną „Chrzest Polski w kulturze narodowej”. Spotkanie stanowiły referaty i wystąpienia ks. bpa Antoniego Dydycza, ks. Zenona Czumaja, Sławomira Szyllera oraz Dorota Pikuły. Uczestnicy mieli okazję  zobaczyć rękopisy pierwszych wieków chrześcijaństwa w Polsce ze zbiorów Biblioteki Narodowej.W niedzielę 23 października w parafii Bożego Miłosierdzia w Bielsku Podlaskim ks. bp Antoni Dydycz przewodniczył dziękczynnym uroczystościom w 1050 rocznicę chrztu Polski. Zgromadzeni wierni oraz duchowieństwo modlili się i dziękowali za to historyczne wydarzenie. Chór pieśni narodowej z Bielska Podlaskiego ubogacił liturgię śpiewem. Przed obliczem Miłosierdzia Bożego modliła się także wspólnota Domowego Kościoła wraz z duszpasterzami.


Światowe Dni Młodzieży

W ramach Światowych Dni młodzieży nasza diecezja gościła pielgrzymów z Włoch, Rosji i Ukrainy. Od 20 do 25 lipca wraz z wolontariuszami przygotowywali się oni do centralnych uroczystości w Krakowie. Dni młodzieży w diecezji przebiegały pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni – Kalwaria”. Przez kolejne dni młodzież rozważała następujące tamaty: Otwórz się na Miłosierdzie, Przyjmij Miłosierdzie, Dla Jego bolesnej Męki, Miej Miłosierdzie dla nas, Bądź świadkiem Miłosierdzia.

Białowieża, Bielsk Podlaski, Brok, Drohiczyn, Hajnówka, Łochów, Ostrożany, Prostyń, Serpelice, Siemiatycze, Sokołów Podlaski to miejsca, w których młodzież gromadziła się na różnego rodzaju spotkaniach. Nie zabrakło czasu na modlitwę, Mszę św., spowiedź, Drogę Krzyżową, adorację, spotkania integracyjne, koncerty, spotkania przybliżające kulturę i piękno przyrody naszej diecezji. Organizatorem było Diecezjalne Centrum  Światowych Dni Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej pod kierunkiem ks. Andrzeja Lubowickiego.

Kontynuacją ŚDM była ogólnopolska konferencja pastoralno-katechetyczna „Wstać z kanapy by budować mosty. Światowe Dni Młodzieży Polska 2016”, która odbyła się w WSD w Drohiczynie 29 października.


Jubileusz 25-lecia Diecezji Drohiczyńskiej

W uroczystości obejmujące Kościół Powszechny jak i Kościół w Polsce wpisał się jubileusz 25-lecia istnienia naszej diecezji. To również rocznica powstania archidiecezji białostockiej.

W niedzielę 5 czerwca ks. bp Tadeusz Pikus, ks. bp Antoni Dydycz oraz reprezentanci kapituł diecezji drohiczyńskiej uczestniczyli w uroczystościach dziękczynnych w Białymstoku. Przewodniczył im nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Po Mszy św. kard. Henryk Gulbinowicz, były administrator apostolski w Białymstoku, poświecił tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Stolicy Podlasia 5 czerwca 1991 r.
W ramach obchodów 25. rocznicy powstania diecezji drohiczyńskiej, w miejscu gdzie 10 czerwca 1999 roku w Drohiczynie stanął papieski śmigłowiec ze św. Janem Pawłem II, 5 czerwca roku została poświęcona Jubileuszowa Kaplica Jezusa Miłosiernego. Po Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze wyruszyła procesja ulicami miasta ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa i Koronki do Miłosierdzia Bożego na lądowisko papieskie. Inicjatorem odnowienie tego miejsca był ks. bp Tadeusz Pikus oraz Akcja Katolicka Diecezji Drohiczyńskiej.6 czerwca w auli WSD w Drohiczynie odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii Kościoła na ziemiach obecnej diecezji drohiczyńskiej. Ze swoimi referatami wystąpili następujący prelegenci:  Tomasz Jaszczołt - „Powstanie sieci parafialnej od XV – XVII wieku na terenie diecezji drohiczyńskiej”, ks. Paweł Koc - „Ekumeniczna wizyta Jana Pawła II w Drohiczynie i jej pamiątka – Dzień Podlasia”,  ks. Zenon Czumaj - „Diecezja drohiczyńska. Ćwierć wieku dziejów Kościoła lokalnego (1991-2016)”.

W sposób modlitewny jubileusz diecezji przeżywany był przez różne środowiska:  7 czerwca zaangażowały się osoby konsekrowane, 8 czerwca wspólnoty maryjne, a 9 czerwca katecheci i nauczyciele.

Centralne uroczystości jubileuszowe miały miejsce 10 czerwca w kolejnym Dniu Podlasia, w 17. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie. Rozpoczęły się one w Godzinie Miłosierdzia Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpił Koncert Laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Przy śpiewie Litanii do Serca Pana Jezusa uroczyście weszła  procesja z relikwiami świętych i błogosławionych związanych z diecezją drohiczyńską. Głównym punktem obchodów była Eucharystia celebrowana  przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abpa Celestino Migliore. Odczytał on przesłanie Ojca Świętego Franciszka. Na zakończenie została odmówiona Modlitwa Jubileuszowa Diecezji. W  uroczystościach wzięli udział biskupi z Polski, Białorusi i Pakistanu Obecni byli kapłani oraz siostry zakonne z różnych diecezji w Polsce, Włoszech, Kamerunie, Rosji i Białorusi.

Opracowanie – ks. Marcin Gołębiewski
Zdjęcia – Archiwum CIDD

[MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.REKLAMA
foto

Dożynki Gminne z warsztatami serowarskimi i...
2018-08-21 11:09:22 Kategoria:

Serdecznie zapraszamy na imprezę plenerową, która odbędzie się 26 sierpnia w Starym Zadybiu w gminie Kłoczew. W ramach imprezy odbędą się Dożynki Gminne oraz...

więcej »
foto

Warszawa: Mieszkania na sprzedaż
2018-08-10 16:16:46 Kategoria:

Warszawa Bielany, Warszawa Śródmieście, Warszawa Białołęka - 3 mieszkania do sprzedania w konkurencyjnych cenach. Szczegółowe informacje poniżej i na stronie:...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.08

W Siemiatycz początek sierpnia z Plenerowym Latem Filmowym

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.08

Konferencja popularno-naukowa „Gawędy o kulturach 2018”

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.08 17:00

XXVIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »
5

SIEMIATYCZE, 05.08

W Siemiatycz początek sierpnia z Plenerowym Latem Filmowym

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.08

Dzień Grodziska 2018

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.08

Miejskie Obchody Przeciwdziałania Uzależnieniom w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.08 15:00

XXVIII Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.08 19:00

Nieme kino na Muzycznych Dialogach w Mielniku

więcej »
6 7 8 9

SIEMIATYCZE, 09.08

W bibliotece będzie szycie

więcej »
10

SIEMIATYCZE, 10.08

Letnie granie nad Zalewem

więcej »
11

SIEMIATYCZE, 11.08

BMW Meet Up Siemiatycze

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.08

Street Workout – podciąganie na drążku i pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.08

Chopin nad Bugiem 2018. Tęskniąc za Ojczyzną

więcej »

DROHICZYN, 11.08

Rajd Katyński odwiedzi Drohiczyn

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.08

Amatorskie zawody armwrestlingowe pod chmurką

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.08 10:00

XVIII Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu już 12 sierpnia

więcej »

DROHICZYN, 12.08 16:00

Kolejny koncert na Górze Zamkowej w Drohiczynie

więcej »
13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

Nowy bieg ultra na wschodnich rubieżach Polski

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Siemiatyczach w Roku Jubileuszu 100-lecia Niepodległości

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

W związku z Paradą Motocykli możliwe utrudnienia w ruchu

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08 19:00

Siemiatycze Blues-Rock Festiwal

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.08 10:00

Naukobus przyjedzie do Siemiatycz – warto zobaczyć

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.08 10:00

Samson - projekcja filmu w Siemiatyczach w dniu premiery

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.08 11:00

Z żubrem Pompikiem i nie tylko – spotkanie autorskie w bibliotece

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.08 16:00

Samson - projekcja filmu w Siemiatyczach w dniu premiery

więcej »
20 21 22 23 24 25 26

SIEMIATYCZE, 26.08 12:00

Cross Triathlon Siemiatycze

więcej »
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje