R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: skąd te ceny wody i ścieków?
2019-05-15 08:34:05 Artykuł czytany 612 razy


Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie nie ustalało na tak wysokim poziomie cen wody i ścieków w Garwolinie, jedynie weryfikowało złożony przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne wniosek taryfowy, w którym określone zostały ceny wody i ścieków. Takie stanowisko zostało przedstawione podczas spotkania prasowego, które odbyło się 14 maja przez przedstawicieli Wód Polskich.Spotkanie zorganizowane zostało w odpowiedzi na wypowiedź burmistrz miasta, jakoby regulator, jakim są Wody Polskie ustalił ceny za wodę i ścieki, a rada miasta jak i przedsiębiorstwo wodno- kanalizacyjne nie miały na to żadnego wpływu. Według Pawła Rusieckiego, zastępcy dyrektora Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Krajowym Zarządzie Wód Polskich, jest to mijanie się z prawdą.

- Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne składa wniosek  taryfowy, w którym określa ceny wody i ścieków, w nim przedstawia szereg kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa w zakresie tychże usług i rolą regulatora jest weryfikacja tych kosztów, ich zasadność pod kątem działania w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków, jak również marża i inne czynniki ekonomiczne, które mają wpływ na daną usługę- podkreśla dyrektor. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, po prawie roku, bo tyle trwał proces taryfikowania cen wody i ścieków ostatecznie wydał decyzję zatwierdzającą wnioskowane stawki. - Wstępnie została ta taryfa zweryfikowana, ustalono, że te koszty, które są przedstawione we wniosku przez przedsiębiorstwo są kosztami zasadnymi - dodaje P. Rusiecki.

Głównym kosztem, który wygenerował dosyć wysokie stawki cen wody i ścieków są koszty inwestycyjne, które zostały poniesione przez przedsiębiorstwo, a doskonale o tym wiedziała rada miasta, rada nadzorcza i zebranie wspólników przedsiębiorstwa.

- Zgodnie ze studium wykonalności projektu pn. „Gospodarka ściekowa w Garwolinie”, rada miasta podjęła decyzję o wejściu w projekt wartości 58 mln zł, natomiast bezpośrednią przyczyną, którą widzimy w kosztach działalności, co przenosi się na cenę ścieków, jest pożyczka, która została zawarta w NFOŚiGW na kwotę 11 mln zł. Jest to pożyczka inwestycyjna. Według dokumentów przedstawionych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, ponad wszelką wątpliwość należy stwierdzić, że ta pozycja ma bardzo duży wpływ, ponieważ wiąże się ona ze spłatą zobowiązań - uzupełnia Robert Chciuk, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dyrektorzy sugerują, by zminimalizować skutki znacznych podwyżek, rada miasta może podjąć uchwałę o dopłatach do cen wody i ścieków.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia.


WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do Ania
  2019-05-16 08:01:07

  arrow

  Zgadzam się , mamy dobrą zmianę, drożeje chleb, energia ( teraz tylko dla przedsiębiorstw) woda ścieki,śmiecie i wiele innych produktów.Ale większość wójtów i burmistrzów jest chyba zadowolona i z wielką gorliwością popiera te zmiany, bo przecież ich wynagrodzenia nie ulegną zmniejszeniu.Dlaczego o tym nikt nie mówi na spotkaniach przedwyborczych. Te zmiany przecież wynikają w większości z przyjmowanych ustaw.Następuje centralizacja urzędów, ograniczenie roli samorządów , a do czego to prowadzi to starsi obywatele to pamiętają.

 • drzessika
  2019-05-16 06:18:26

  arrow

  dzięki 500+, pomocy rodzinie oraz wpływom z gopsu ja i mój konkubent nie płacimy za wodę i ścieki z własnych pieniędzy. dlatego zawsze już będziemy głosowali na PIS.

 • Ania
  2019-05-15 23:36:28

  arrow

  Wytyczne zawsze idą z góry i miastowi włodarze nie mają nic do tego. Chleb też podrożał, kg pietruszki 7 zł czy 9 zł i jakoś nikt o tym głośno nie mówi. Wszystko jest drogie i idzie w górę ale wiem jedno nie mamy na to wpływu tylko musimy i my iradni i burmistrz to zaakceptować. Ciekawe jakie jeszcze w Polsce będą zmiany?

 • wodo-ciąg
  2019-05-15 21:20:21

  arrow

  PWiK to spółka miejska. Jej zadaniem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym. Gospodarka komunalna obejmuje przede wszystkim zadania o charakterze użyteczności publicznej, a więc wykonywane w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych w sposób bieżący i nieprzerwany.
  To nie zakład przemysłowy który musi przynosić duże dochody.

 • Usługodawca
  2019-05-15 20:46:28

  arrow

  Gdybym ja podniósł cenę swoich usług o 50% to ludzie puścili by mnie w skarpetkach.

 • H2O
  2019-05-15 09:29:36

  arrow

  Jak się tłumaczą to bez winy chyba nie są.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Czym są suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna?
2019-07-22 14:42:09 Kategoria:

W ogólnych warunkach ubezpieczenia spotkać się możesz z terminami „suma ubezpieczenia” i „suma gwarancyjna”, ale również z pojęciem limitu odpowiedzialności....

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Garwolin

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.07 19:00

3. Letnia Potańcówka w Miętnem

więcej »
7
8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.07

Tego nie można przegapić

więcej »
13

GARWOLIN, 13.07

Tego nie można przegapić

więcej »
14

GARWOLIN, 14.07

Lipówki: charytatywny festyn rodzinny

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Tego nie można przegapić

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Spotkajmy się w Miastkowie!

więcej »
15 16 17 18 19 20 21

GARWOLIN, 21.07

Maciejowice: w hołdzie Moniuszce

więcej »
22 23 24 25 26

GARWOLIN, 26.07

Sulbiny: gruziński zespół wystąpi w GCAK

więcej »
27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje