R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Garwolin: w hołdzie zasłużonym harcerzom /ZDJĘCIA/
2019-02-25 08:13:16 Artykuł czytany 477 razy


Marian Jaworski, Maria Świtalska, Wanda Bekierska i Czesław Chytrowski, to reprezentanci tych, którzy w okresie II wojny światowej chronili dzieci i młodzież Garwolina od zgubnych skutków wojny, ucząc ich na tajnych kompletach oraz wychowując w konspiracyjnym harcerstwie Szarych Szeregów. 24 lutego odsłonięto tablicę ich pamięci.


Inicjatorem odsłonięcia tablicy poświęconej tym, którzy wychowywali i uczyli dzieci oraz młodzież w Garwolinie w trudnym okresie okupacji, w tym harcerzy Roju „Orłów” Szarych Szeregów był Zbigniew Winiarek, wieloletni komendant hufca „Orłów” Związku Harcerstwa Polskiego w Garwolinie, który większość swojego dorosłego życia poświęcił przywracaniu pamięci o lokalnych bohaterach. „Dzisiaj upamiętniamy czworo harcerskich liderów: Mariana Jaworskiego, Marię Świtalską, Wandę Bekierską i Czesława Chytrowskiego. Oni swa postawą dawali wzorcowy przykład oddania sprawom wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży Garwolina w latach trudnej, niemieckiej okupacji. Dzisiaj przywołani bohaterowie, to wspaniali garwolińscy obywatele, choć żaden z nich nie urodził się w Garwolinie, każdy z nich oddał swe najpiękniejsze lata temu miastu, do którego przywędrował przed laty...”- napisał do uczestników uroczystości Z. Winiarek, który nie mógł w niej uczestniczyć.

Phm. Marian Jaworski był drużynowym od 1932, a potem hufcowym. W 1939r. Organizował konspiracyjny hufiec harcerzy ZHP, czyli rój „Orłów” Szarych Szeregów, w 1940 został szefem referatu organizacyjno- personalnego w komendzie ZWZ. Jego dokonania do Polskiego   Państwa Podziemnego miały miejsce zwłaszcza w obszarze tajnego nauczania... Został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Garwolina, a Wanda Bekierska otrzymała tytuł Zasłużona dla Miasta Garwolina. Do Garwolina, jako nauczycielka przybyła w 1926 r, gdzie niebawem związała się z harcerstwem, prowadząc gromadę zuchową „Bożęta” oraz z Polskim Białym Krzyżem- oświatową organizacją pracująca na rzecz 1 Pułku Strzelców Konnych. Podobnie jak inni mieszkańcy Garwolina, w czasie wojny przyjęła na wychowanie dzieci z Zamojszczyzny. Hm. Maria Świtalska związana była ze środowiskiem garwolińskich harcerek od połowy lat trzydziestych. W 1937 roku rozpoczęła pracę w Publicznej Szkole Powszechnej Nr 2 w Garwolinie i jednocześnie objęła obowiązki hufcowej hufca harcerek, które przejęła po niej Wanda Bekierska. W 1943 roku została komendantką Chorągwi Lubelskiej Harcerek. W drodze powrotnej z odprawy w Warszawie, 2 listopada 1943 roku, została aresztowana w pociągu za przewożenie konspiracyjnych materiałów. Uwięziona w dworcowym areszcie na stacji w m. Gołąb, odebrała sobie życie, mając niespełna 30 lat. Pośmiertnie odznaczona została srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Czesław Chytrowski, po ucieczce z transportu do Rzeszy i aresztowaniach, zostaje wysiedlony wraz z rodziną w okolice Garwolina, gdzie aktywnie włącza się do konspiracyjnej pracy Szarych Szeregów i od października 1942 do marca 1945 pełni obowiązki komendanta konspiracyjnego hufca ZHP Roju „Orłów” Szarych Szeregów w Garwolinie.

Mszy św. przewodniczył prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, który w obecności sztandaru hufca ZHP w Garwolinie, władz samorządowych powiatu i miasta Garwolina, harcerzy, kombatantów Armii Krajowej, mieszkańców- tablicę poświęcił. - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu Winiarkowi i jego całej rodzinie za zaangażowanie i wielki trud włożony w to, by upamiętnić tych, którzy tworzyli fundamenty harcerstwa na ziemi garwolińskiej (…) Kiedy dzisiaj patrzymy na twórców tych, na ziemi garwolińskiej, którzy wychowali tak wspaniałych ludzi, którzy byli gotowi oddać swoje życie dla ojczyzny i za ojczyznę, to naprawdę, jest to wielkie i zasługuje na to, byśmy patrząc na tą tablicę wiedzieli, na kim opierać swoje fundamenty...- spuentował ks. prałat.

Relacja Waldemara Jaronia


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

WJ/Garwolin [ja]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Marek
  2019-02-27 22:16:20

  arrow

  Masz Darku rację, a ta "gwiazda" to chyba jakiś zakompleksiony mały człowieczek, co mu gwiazdki pokazały się przed oczami po uderzeniu w czaszkę.

 • Dariusz Winiarek
  2019-02-27 18:38:16

  arrow

  Do gwiazdy Dobry człowieku nie jesteś godzień całować śladów po których Zbyszek stąpał.

 • gwiazda
  2019-02-25 23:10:34

  arrow

  On kocha czerwone harcerstwo a przeciez to była kuznia zsmp i PZPR

 • kolega
  2019-02-25 08:25:09

  arrow

  Zbyszku, Ty to chyba kochasz harcerstwo jak nikt inny. Wracaj do zdrowia drugi.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Dotacja na otwarcie firmy
2020-02-20 10:34:08 Kategoria:

Dofinansowanie w wysokości 23 050 zł na założenie własnej działalności gospodarczej i fundusze na pokrycie kosztów jej prowadzenia przez rok. Takie wsparcie mogą...

więcej »
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Garwolin

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

GARWOLIN, 02.02 10:30

Rycerz bez konia – Artystyczny poranek w lutym

więcej »
3 4 5 6 7 8 9

GARWOLIN, 09.02

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »
10 11 12 13 14

GARWOLIN, 14.02

Wystawa „Z drogi” w Kotłowni

więcej »
15

GARWOLIN, 15.02

Walentynkowy koncert z piosenkami Hanki Ordonówny

więcej »
16
17 18 19 20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Weź udział w Balu Charytatywnym na rzecz Amelki Chybowskiej…

więcej »
23
24 25

GARWOLIN, 25.02

Pilawa: dobre kino w małym mieście

więcej »

GARWOLIN, 25.02

Oblicza miłości - koncert uczniów Best Vocal Studio

więcej »
26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje