R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miastków Kościelny: wójt ponownie prezesem strażaków
2021-11-29 13:42:39 Artykuł czytany 701 razy


Obradował XII Zjazd Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP gminy Miastków Kościelny, podczas którego podsumowano pięcioletnią kadencję i wybrano nowe władze. Delegaci ponownie powierzyli funkcję prezesa gminnej instancji Związku wójtowi Jerzemu Jaroniowi.


Gminny Zjazd obradował 28 listopada, a uczestniczyli w nim delegaci wybrani podczas zebrań w 11 jednostkach OSP i goście zaproszeni. W 11 działających na terenie gminy jednostkach zrzeszonych jest 372 członków czynnych i 32 honorowych oraz 58 wspierających, co razem daje 462 osoby. Działa 5 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Zwoli, Wili Miastkowskiej, Zasiadałach, Starym Miastkowie i Brzegach i liczą one w sumie 44 członków, w tym 5 dziewcząt i 39 chłopców. OSP Wola Miastkowska od 1996 roku jest w Krajowym Systemie Ratowniczo- Gaśniczym, a funkcjonująca Młodzieżowa Orkiestra Dęta skupia 35 muzyków. Wszystkie jednostki OSP posiadają garaże, 10 jednostek posiada świetlice wiejskie. Stan techniczny tych obiektów jest bardzo dobry, w ciągu ostatnich pięciu lat praktycznie wszystkie obiekty były modernizowane.

- Dzięki pozyskanym środkom z urzędu marszałkowskiego, WFOŚiGW, MSWiA, KRUS, środkom własnym oraz zaangażowaniu druhów strażaków, radnych, sołtysów możemy pochwalić się tymi budynkami i ich wyposażeniem - mówił podczas podsumowania kadencji wójt Jerzy Jaroń, sprawujący jednocześnie funkcję prezesa ZOGm ZOSP RP w Miastkowie Kościelnym.

Oręż do walki z zagrożeniami

Jednostki OSP dysponują 7 samochodami gaśniczymi średnimi ze zbiornikami na wodę, 5-cioma samochodami lekkimi, samochodem oświetleniowym oraz 1 samochodem osobowym – operacyjnym. W ciągu minionych pięciu lat pozyskano średni samochód dla OSP Zwola i średni samochód ze zbiornikiem 5 tys. l dla OSP Zabruzdy. - Jesteśmy w trakcie procedury zakupowej lekkiego samochodu dla OSP Zasiadały. Niestety nie udało się kupić samochodu dla OSP Wola Miastkowska, mam nadzieję, zgodnie z przysłowiem „do trzech razy sztuka” ten samochód pozyskamy w przyszłym roku - zaznacza prezes Jaroń.

Znacznie poprawił się stan zaopatrzenia w sprzęt gaśniczy i indywidualne wyposażenie strażaków. Jednostki dysponują m.in. motopompami, pompami szlamowymi, pompami pływającymi, agregatami prądotwórczymi, aparatami oddechowymi z czujnikami bezruchu, torbami medycznymi, piłami spalinowymi, wentylatorami oddymiającymi i innym sprzętem do działań ratowniczych. Poprawiło się wyposażenie strażaków w sprzęt ochrony indywidualnej. - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za przekazane środki z budżetu urzędu marszałkowskiego oraz budżetu państwa i instytucji podległych (WFOŚiGW, KRUS, MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości) - dodaje prezes.

W latach 2016 – 2020 do pożarów i różnego rodzaju zdarzeń jednostki OSP wyjeżdżały 398 razy, z tym Wola Miastkowska – 121, Zwola – 78, Zasiadały – 73, Stary Miastków – 38, Brzegi – 21, Zabruzdy – 21, Kruszówka – 15, Ryczyska – 13, Przykory – 12, Zgórze – 6.  Prezes Jaroń podkreśla też udział strażaków w akcjach organizowanych w związku z pandemią, uroczystościach patriotycznych, rocznicowych i kościelnych, a także w akcjach honorowego krwiodawstwa.  Dwie jednostki obchodziły 100-lecie istnienia – OSP Zabruzdy i OSP Glinki. OSP Kruszówka otrzymała sztandar. Odbyły się też inne uroczystości w kilku jednostkach.

Blisko 2 mln zł na funkcjonowanie straży

Funkcjonowanie jednostek OSP wymaga zaangażowania środków finansowych. Podstawowymi źródłami dochodów jednostek OSP są środki pochodzące z budżetu gminy oraz pozyskane środki zewnętrzne. Dodatkowo Druhowie dobrowolnie przekazują ekwiwalent za udział w akcjach na rzecz swoich jednostek. Środki finansowe wydatkowane na ochronę przeciwpożarową z budżetu gminy średnio rocznie kształtują się na poziomie 180-190 tys. zł  - W zestawieniu nie zostały uwzględnione wydatki inwestycyjne i remontowe oraz wydatki w ramach Funduszu Sołeckiego, księgowane jako wydatki na świetlice wiejskie, którymi zarządzają OSP. W zestawieniu nie ujęte są też dotacje na sprzęt otrzymywane bezpośrednio przez jednostki OSP. W sumie jest to kwota ok. 200 tys. zł rocznie. W ciągu 5 lat wydaliśmy na bieżące funkcjonowanie oraz garaże i świetlice OSP  ok 2 mln zł- artykułuje prezes, który podkreśla też bardzo dobra współpracę z organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy, sołtysami i radami sołeckimi, Kołami Gospodyń Wiejskich, co szczególnie uwidacznia się podczas organizacji zawodów sportowo – pożarniczych, rocznic jednostek OSP i wielu innych uroczystościach. - Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas, a niekiedy zdrowie i duży wysiłek dla dobra swojej jednostki oraz społeczności lokalnej, tym którzy bezinteresownie pracowali na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie naszej gminy. Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych oraz uroczystościach. Dziękuję wszystkim tu obecnym, a w szczególności Zarządom wszystkich OSP na czele z prezesami, naczelnikami za osobisty wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej- spuentował swoje wystąpienie prezes.

Obok delegatów, w zjeździe uczestniczyli: poseł Grzegorz Woźniak, wiceprezes ZOW ZOSP RP Albina Łubian, dyrektor OR KRUS w Warszawie Joanna Bala i jej zastępca Michał Jaworski, wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski, komendant powiatowy PSP w Garwolinie st. bryg. Krzysztof Tuszowski, prezes ZOP ZOSP RP w Garwolinie Waldemar Sabak, wiceprezes Wiesław Gąska, członek prezydium Dariusz Grędzik, zastępca wójta Sławomir Rusak, skarbnik gminy Elżbieta Sitek, przewodniczący RG Marcin Zając, wiceprzewodniczący Damian Baran, kierownik posterunku Policji asp. sztab. Paweł Zboina.

Nowy Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Miastkowie Kościelnym:

prezes Jerzy Jaroń,
wiceprezesi Tomasz Pleskot, Józef Rogala,
sekretarz Edyta Sygocka,
skarbnik Zbigniew Włodarczyk,
członek prezydium Elżbieta Sitek,
komendant gminny Grzegorz Salamończyk,
członkowie zarządu: Stanisław Baran, Piotr Gawryś, Wojciech Głowacki, Karol Kuśmierczyk, Sylwester Mazurek, Stanisław Pasik, Janusz Szerszeń, Tomasz Szubiński.

ZOBACZ ZDJĘCIA
inf. pras.
WJ/Garwolin/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • miałeś i do miałeś
  2021-11-30 00:01:13

  arrow

  Widać, że nie kumacie o co biega w pracy samorządu i polityce w ogóle. Przydałoby się odrobinę wiedzy, a nie tylko krytykować.

 • Do miałeś
  2021-11-29 21:54:59

  arrow

  Pracują pracownicy za najniższą poza pupilkami, a celebryci celebrują...

 • miałes chamie złoty róg
  2021-11-29 20:28:35

  arrow

  Kiedy Ci celebryci gminni pracują? A 20 patoli co miesiąc na konto wpływa? Wstydu nie mają, sami się wybierają, jeszcze im mało, to strażakiem być się zachciało!

 • gospodyni domowa
  2021-11-29 14:05:46

  arrow

  O i KRUS robi sobie kampanie przed wyborami.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


Garwolin

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.08

Garwolin: publiczny Różaniec ulicami miasta

więcej »
7

GARWOLIN, 07.08 13:00

Miętne: Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego

więcej »
8 9 10 11 12 13 14

GARWOLIN, 14.08

Międzypokoleniowa potańcówka w Borowiu

więcej »
15

GARWOLIN, 15.08

Garwolin: uroczystości 15 sierpnia

więcej »
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

GARWOLIN, 28.08

Dożynki powiatowo – gminne już 28 sierpnia

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje