R E K L A M A



GARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Miętne: panel dla KGW
2019-09-16 16:41:05 Artykuł czytany 1420 razy


Jednym z wielu punktów bogatego programu gali finałowej II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich diecezji siedleckiej i diecezji drohiczyńskiej był panel dyskusyjny skierowany właśnie do Kół Gospodyń Wiejskich, który poprowadził dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Andrzej Sochal.


Na pytanie, jaką rolę powinny spełniać Koła Gospodyń Wiejskich w budowaniu silnej, lokalnej Polski, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc odpowiedziała, że obecnie na wszystkich niemal uroczystościach królują panie z KGW.

- Jaka to jest siła, jaka to jest moc. Drogie, panie, ta siła jest w was. W większości było to uśpione, bo Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonowały, ale było ich niewiele. Z tego co wiem w powiecie garwolińskim są 73 KGW, a przed ustawą było ich kilka i to nieformalnych, na powiecie węgrowskim i mińskim po 42, ale to jest rozwojowa sprawa. Widać, że była taka potrzeba, taki impuls do tego, żeby panie się zorganizowały, wyszły z domów, chciały być razem i razem robić coś dla swojej lokalnej społeczności - artykułowała parlamentarzystka. Wicemarszałek podkreśliła, że tym impulsem była ustawa, która przyjęta została jesienią ub. roku i pozwala na rejestrowanie KGW w uproszczony sposób w ARiMR. Jest też dofinansowanie w zależności od liczebności koła. - I to właściwie wystarczyło, żeby panie zaczęły te Koła Gospodyń Wiejskich tworzyć. Tam są też panowie, ale raczej są to organizacje, które skupiają kobiety aktywne, przedsiębiorcze, które chcą brać sprawy w swoje ręce - mówiła wicemarszałek Koc. I rzeczywiście tak jest, KGW spełniają bardzo ważną rolę w swoich środowiskach, integrują je, są animatorkami kultury i różnych działań charytatywnych.

KGW a środowisko

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że do tej pory wszyscy myśleli, że polska wieś jest bardzo czysta, spokojna, nic nie potrzeba. - Okazuje się, że jak zaczęto analizować np. zanieczyszczenie środowiska, to okazało się, że na wsiach było większe niż w miastach, a to z tego powodu, że choćby na wsiach palono w piecach, zwykle przestarzałych i to opałem najgorszej jakości. Stąd czasami ten poranek na wsi, to niekończący się smog, który zalegał nad miejscowością dopóki wiatr nie wywiał- informował minister. Stąd m.in. wiele programów ministerstwa środowiska skierowanych głównie do środowiska wiejskiego. To znany już program „Czyste powietrze” czy niedawno ogłoszony „Mój prąd”.

- Jeżeli chodzi o ochronę środowiska, to ruch Kół Gospodyń Wiejskich jest niezwykle ważny, jeśli chodzi wspólnotę, która na wsi zapanowała, tak bym powiedział. Bo jak można inaczej określić 73 KGW w powiecie garwolińskim. Bardzo się cieszę, że inicjatywa tworzenia KGW, odtwarzania tej wspólnej pracy, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. To jest ten najważniejszy element, bo choćby nawet programy środowiskowe, które my proponujemy, tak naprawdę najlepszym ambasadorem, najlepszym propagatorem są sąsiedzi, którzy to zrobili, powiodło się, dostali pieniądze i są zadowoleni - kontynuował szef resortu środowiska. Zadowolonych z programów środowiskowych jest coraz więcej i chwalą sobie takie rozwiązania.

KGW dla bezpieczeństwa

Jednym z działań statutowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest pracana rzecz bezpieczeństwa. By przekazać tą wiedzę rolnikom, KRUS organizuje cały szereg szkoleń, które później tą wiedzę są w stanie sprawdzić poprzez różnego rodzaju konkursy.

- Kasa stara się dbać o pełen wachlarz osób, które są wpisane w nasz system. Robimy konkursy, które mają za zadanie propagować bezpieczeństwo w rolnictwie, a jednym z najważniejszych jest konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Jest on skierowany do ludzi dorosłych, prowadzących gospodarstwa rolne. W tym roku możemy się, jako oddział regionalny w Warszawie, pochwalić, że w tym roku w konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, rolnicy z naszego województwa zajęli 3 miejsce - informowała Joanna Bala, dyrektor OR KRUS w Warszawie. Drugą grupą społeczną, do których Kasa zwraca się ze swoimi działaniami prewencyjnymi, z propagowaniem wiedzy o bezpieczeństwie, są małe dzieci, by od najmłodszych lat świadomość bezpiecznego poruszanie się w rolnictwie była w nich bardzo mocno zakorzeniona. Do nich kierowane są konkursy plastyczne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. - Od lat dziewięćdziesiątych wypadkowość w rolnictwie zmniejszyła się ok.70%, więc to już jest duży sukces, natomiast będziemy ciężko pracować i dalej uświadamiać rolników, żeby dbali o bezpieczeństwo. Oprócz konkursów, Kasa organizuje różnego rodzaju spotkania, panele, mamy swoje stoiska informacyjne i wiele innych - zaznaczyła dyrektor Bala.

Jak się lepiej słyszy, to się więcej wie

Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach od lat współpracuje z KRUS. Dwa lata temu zrodziła się myśl, by program związany z badaniami przesiewowymi słuchu rozszerzyć o osoby dorosłe. - Problem narasta wraz z wiekiem, w związku z tym skala problemu zaburzeń słuchu jest większa z wiekiem i powinniśmy poprzez różne organizacje próbować dotrzeć do tej populacji. Na szczęście nowe technologie przychodzą z ogromną pomocą i do tego państwa zachęcam - mówił prof. Krzysztof Kochanek ze ŚCS w Kajetanach. Rolą Kół Gospodyń Wiejskich powinno być zachęcanie i mobilizowanie mieszkańców wsi, by takim badaniom poddawali się, a szczególnie namawiali do tego dzieci szkolne. Problemy trwałe czy przejściowe związane ze słuchem ma co piąte dziecko. - Fakty z naszych badań z KRUS-em są takie, że tylko 60% rodziców tych dzieci, u których my wykrywamy zaburzenia słuchu wie o tym, że jest problem. Bez badań przesiewowych nie jesteśmy w stanie wykryć wcześniej tych zaburzeń słuchu - podkreślał. Profesor zapewniał, że domeną otolaryngologii czy audiologii jest to, że każdemu dziecku czy osobie dorosłej, u której bardzo wcześnie wykryte zostaną zaburzenia słuchu, można pomóc. Jest ku temu cała paleta możliwości.

Ułatwienia dla KGW

Na mocy ubiegłorocznej ustawy, KGW  uzyskały osobowość prawną, co otworzyło wiele możliwości do działania. Od wejścia w życie uchwały, zarejestrowało się w Polsce 7497 KGW.

- W powiecie garwolińskim zarejestrowane są 73 KGW, a dalszych sześć zarejestruje się w najbliższym czasie. KGW mogą liczyć na duże ułatwienia, ich dochody przeznaczone na działalność statutową nie podlegają opodatkowaniu. Nie składają deklaracji podatkowych, zwolnione są z kosztów rejestracji, mogą prowadzić uproszczoną księgowość - informowała Anna Lewandowska, pełnomocnik ds. KGW w garwolińskim BP ARiMR.

KGW mogą prowadzić działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą. Mają osobowość prawną i mogą korzystać z najróżniejszych form dofinansowania ze środków unijnych czy też krajowych. Koła Gospodyń Wiejskich mogą prowadzić też sprzedaż okazjonalną i zwolnione są z podatku. Nie mogą natomiast sprzedawać alkoholu i degustować.

- Mogą państwo sprzedawać produkty lokalne, regionalne, tradycyjne, wytworzone we własnym gospodarstwie, wyroby sztuki ludowej, obrusy, serwetki, biżuterię, ale bez kamieni szlachetnych, rękodzieła i żywność regionalną- podsumowała.

W panelu uczestniczyły delegacje Kół Gospodyń Wiejskich, które brały udział w miętneńskim festynie.



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • ,,,,,,,,,,,,,,,,, i dokad
    2019-09-18 01:10:49

    arrow

    Drogi wodociagi kanalizacjie chodniki zlobki dobre szkoly male sklepy prowadzone przez Polakow ,,,zdrowa zywnoscia czyste rzeki a nie imprezami

  • KGW
    2019-09-16 17:14:17

    arrow

    Super pomysł.

  • Kgw
    2019-09-16 17:04:54

    arrow

    Brawo Pani Aniu!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje