R E K L A M A



GARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pilawa: przechytrzyli ustawę dekomunizacyjną
2017-12-04 07:09:20 Artykuł czytany 1533 razy


Wykonując zapisy ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej, Rada Miejska Pilawy podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy z 22-Lipca na... 22-Lipca.


Data 22 lipca nie musi kojarzyć się tylko z najważniejszym polskim świętem państwowym w okresie Polski Ludowej, które obchodzone było co roku (do 1989) na pamiątkę ogłoszenia  Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r. Od 6 grudnia w Pilawie 22 lipca  odnosić się będzie do daty upamiętniającej nadanie przez Napoleona Bonaparte Konstytucji Księstwu Warszawskiemu w 1807 roku. Zatem nazwa ulicy pozostanie ta sama, ale będzie wiązać się z innym niż dotychczas faktem historycznym.

Podjęta przez radnych uchwała w sprawie zmiany nazwy ulicy została opublikowana w Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego i wejdzie w życie od 6 grudnia.
fot. Google

WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Do Real
    2017-12-10 16:21:49

    arrow

    Choć na pomysł władz Pilawy nie mam wyrobionego zdania, bo jest to dość ciekawe posunięcie i może wyda dobry owoc, to czas pokaże to jednak Twoja manipulacja pojęciami sięga dna przewrotności jak u słynnych KODeinowców zażywających nadmiernie każdego dnia KODeinę :) Drogi Panie, coś Pan źle przeczytał. Doczytaj Pan jeszcze raz i nie pleć bzdur.

  • Tomek
    2017-12-10 15:59:55

    arrow

    nasi ojcowie kiwali PRL, teraz my kiwajmy PiSland

  • Luki
    2017-12-10 13:56:35

    arrow

    Real czy Ty wierzysz w to co piszesz? Zapewne tak. Ja dalej będę trwał w swojej niewiedzy i swoim poplątaniu jak to określiłeś.
    Jakich historyków masz na myśli? Grosa? Michnika? Cichego? Dyskusja ta dąży donikąd. Kropka.

  • Real
    2017-12-08 22:32:22

    arrow

    Luki,widać, że jesteś oblatany po jedynie słusznych portalach, to odpowiedz mi, czy w Polsce wogóle była komuna. Ja słyszałem jedynie o Komunie Paryskiej i miejscu zamieszkania hippisów- zwanym komuną. Była jeszcze komuna jako wspólnota mieszczan w XI-XIII w. O Twojej komunie Luki jakoś nie wspominają w historii. Chyba, że odnosisz się do socjalizmu, który niektórzy potocznie i złośliwie nazywają komuną. Nie ma też jednoznacznych stwierdzeń historyków, że do 1989 roku był w Polsce komunizm, a tylko to, że Polska dąży do socjalizmu. System rządów totalitarnych był, ale termin realny socjalizm był już terminem umownym, rozpowszechnianym przez sowiecką propagandę i dzisiejszych przeciwników minionego ustroju.
    O jakich Ty komunistach Luka piszesz? Chyba coś ci się poplątało, ale tkwij w tej swojej niewiedzy.

  • Luki
    2017-12-08 21:23:23

    arrow

    Komuny nie ma ale komunisci zostali... spadkobiercy zbrodniczej ideologi czerpiacy kozysci z braku dekomunizacji po 89 roku albo bezideowi,historyczni dyletanci. Real tu chodzi nie o polityke ale godnosc ofiar tych ktorzy ustanawiali swieto obchodzone tego dnia i przyklad dla mlodych pokolen...

  • siadaj kulfon
    2017-12-05 10:16:35

    arrow

    Brawo radni!

  • Real
    2017-12-05 09:23:12

    arrow

    Ale macie pożywkę do krytyki. W Garwolinie zmieniono nazwę ulicy z II Armii Wojska Polskiego na Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego i nikt nie robił takiego zamieszania w komentarzach. Komuny juz dawno nie ma, komunistyczne święto odrodzenia zostało 27 lat temu zniesione. O co wam w tym politycznym bełkocie chodzi.

  • Marcin
    2017-12-05 08:40:41

    arrow

    Wynika, że Pilawa jest wierna dziedzictwu PRL. Może to wdzięczność, że za niego została miastem. Gorzej, że mentalnie część mieszkańców i decydentów w nim zostało. Już redaktor w tytule określił sedno sprawy i na nic niby historyczne tłumaczenia.

  • Luki
    2017-12-04 19:36:24

    arrow

    Każdemu kto zna, a przynajmniej powinien znać, historie własnej Ojczyzny data ta kojarzy się jednoznacznie i koniec... dorabianie jakiś innych dat czy zdarzeń do tej konkretnej to jakaś głupota. Jeśli podniosę wyprostowaną rękę do góry bo chcę pomachać do kolegi to każdy powie, że faszysta bo hajluje....żenujące

  • Kierowca
    2017-12-04 18:06:14

    arrow

    Brawo dla Radnych. Dzięki temu ludzie nie muszą wymieniać dokumentów - zaoszczędzą czas i pieniądze!

  • radny
    2017-12-04 14:20:18

    arrow

    nie przesadzajmy, to konkretna prośba mieszkańców żeby zostawić nazwę 22go lipca, a radni szanują prośby swoich wyborców

  • Wania
    2017-12-04 14:18:34

    arrow

    Spoko, nie peniajcie "Januszu Bert Wiśniewki". Widocznie to Wy tkwicie jeszcze w realnym socjaliźmie. Czuwaj.

  • Cysorz
    2017-12-04 12:30:33

    arrow

    O czym wy piszecie "Janusz Wiśniewski" i "Bert". Po pierwsze socrealizm to jest kierunek w sztuce, a po drugie chyba tylko wam 22- lipca kojarzy się z czasami realnego socjalizmu w Polsce, bo dalej nie możecie wymazać tej daty ze swojej pamięci. Na przykład 22 lipca 1880 roku był wielki pożar Żelechowa, a 22 lipca 1944 roku rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta. Święto Odrodzenia Polski, które obchodzone było 22 lipca, zostało zniesione uchwałą Sejmu RP 6 kwietnia 1990 roku. Czyli od 27 lat to święto NIE ISTNIEJE,dlatego bezsensowne są te wasze wypociny.

  • Ewa
    2017-12-04 12:22:03

    arrow

    Jestem pełna uznania dla radnych z Pilawy,nie dali się omotać przez wszechobecną głupotę.

  • Janusz Wiśniewski
    2017-12-04 10:04:58

    arrow

    Widocznie radni Pilawy nadal tkwią w socrealizmie. Smutne i śmieszne, śmieszne i smutne. Ufam, że mieszkańcy Pilawy przy kolejnych wyborach będą o tym pamiętać skoro radni nie pamiętają.

  • Bert
    2017-12-04 10:03:55

    arrow

    Czyli komuna w Pilawie trzyma się mocno, jeśli mieszkańcy nie czując zażenowania takim obrotem sprawy.Już sam fakt, że ta nazwa utrzymała się dotąd już coś wyjaśniał.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.




REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Garwolin

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

GARWOLIN, 05.04

Żelechów: Papierowa wiklina dla dorosłych

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.04

Żelechów: Powiatowe obchody rocznicy zbrodni katyńskiej

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.04

Wiosenna metamorfoza – warsztaty makijażu

więcej »
11 12 13 14 15

GARWOLIN, 15.04

Garwolin: XIV Mityng Lekkoatletyczny

więcej »
16 17

GARWOLIN, 17.04

TURNIEJ „BRD” 2018

więcej »
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje