R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prosta droga do zawodu w Miętnem!
2019-05-18 11:27:51 Artykuł czytany 331 razy


Wybór ścieżki zawodowej, a więc decyzja o przyszłości, jest zawsze bardzo trudna. Zanim młody człowiek zdecyduje o szczegółach, musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy chciałby podążać ścieżką kształcenia ogólnego, myśląc o maturze i studiach czy może jego pasje, zdolności i zainteresowania kierują go w stronę kształcenia zawodowego.


Ta druga opcja, mimo, że często niesłusznie spychana na drugi plan, to w dzisiejszych czasach, w których wciąż poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści, droga do sukcesu. - Głównym zadaniem stojącym przed szkolnictwem zawodowym jest solidne przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy po zakończeniu nauki, a w dłuższej perspektywie do elastycznego dostosowania się przez nich do zmian na rynku pracy. Podstawą dobrego przygotowania młodzieży do wejścia na rynek pracy jest prowadzenie kształcenia zawodowego, a w szczególności kształcenia praktycznego we współpracy z pracodawcami, które realizowane musi być nie tylko w placówce edukacyjnej, ale także, a może zwłaszcza poza jej murami, np. zakładach produkcyjnych czy przedsiębiorstwach – mówi Lilla Nawrocka, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.

Kształcenie zawodowe znacznie różni się od tego sprzed lat. Oferta edukacyjna dostosowywana jest do bieżących trendów na rynku pracy, rozwijającego się świata i potrzeb społeczeństwa. W takim duchu i mając na względzie te właśnie zmiany i potrzeby rynku pracy, swoją pozycję na rynku edukacyjnym buduje Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem. To jedna z najstarszych szkół w powiecie garwolińskim, z bogatą i chlubną przeszłością, czego dowodzą obchodzone w tym roku 95-lecie istnienia szkoły i 35-lecie obrony Krzyża przez jej uczniów.

- Misją szkoły jest wychowanie człowieka, który potrafi sprostać codziennym trudnościom, jest
przygotowany do dalszej nauki, podjęcia pracy lub samozatrudnienia. Nasza szkoła ma za sobą różne koleje losu, wielokrotnie zmieniała się nie tylko nazwa ale także profile kształcenia. Obecnie w Zespole Szkół w Miętnem funkcjonuje Technikum oraz Branżowa Szkoła I stopnia. Kształcimy w zawodach takich jak: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik pojazdów samochodowych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik spedytor, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik handlowiec- wyjaśnia Lilla Nawrocka.

Efektem pracy kadry pedagogicznej jest fakt, że wszyscy uczniowie w Miętnem przystępują do
egzaminu zawodowego i zdają go powyżej średniej krajowe.

W 2018 roku wszyscy uczniowie (100%) przystąpili do egzaminu zawodowego z kwalifikacji
wyodrębnionych dla poszczególnych zawodów osiągając bardzo dobre wyniki. Szkoła osiągnęła
średnią zdawalność ze wszystkich kwalifikacji na poziomie 86,9%, przy średniej zdawalności w
powiecie garwolińskim 79,8% i w Delegaturze Siedlce 71,7%. Wyniki egzaminów Zespołu Szkół w Miętnem po sesji styczniowej 2019 roku również są bardzo dobre. Wszyscy uczniowie przystąpili do egzaminu i osiągnęli wyniki we wszystkich kwalifikacjach wyższe niż średnia zdawalność w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie (województwo mazowieckie).

W zawodach technik pojazdów samochodowych i technik hotelarstwa uczniowie uzyskali 100%
zdawalność.Dobre przygotowanie zawodowe potwierdzają również sukcesy uczniów na olimpiadach i
konkursach zawodowych. Uczniowie szkoły rok rocznie osiągają sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy i
Umiejętności Rolniczych. W bieżącym roku w ogólnopolskim finale Olimpiady szkołę, a jednocześnie powiat garwoliński reprezentować będą: Dominik Żaczek w bloku technologia żywności, Katarzyna Gawinek w bloku gastronomia i Krzysztof Sionek w bloku mechanizacja rolnictwa. Sukcesy uczniowie odnoszą również w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej organizowanym pod patronatem Politechniki Wrocławskiej. W eliminacjach okręgowych uczniowie technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Przemysław Zawadka i Jakub Zawadka zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Mając na względzie, że odpowiednia edukacja praktyczna powinna wykraczać poza zakres
podręczników, szkoła stale umożliwia uczniom uzyskiwanie dodatkowych kwalifikacji. W ramach
programu nauczania prowadzi bezpłatne szkolenie na prawo jazdy kategorii B dla uczniów technikum pojazdów samochodowych oraz kategorii B i T dla uczniów technikum mechanizacji rolnictwa.

W roku szkolnym 2018 / 2019 w ramach realizowanego projektu „Inwestycja w przyszłość”
z udziałem środków europejskich zostały przeprowadzone dodatkowe kursy w następujących
obszarach: barman, kelner, operator wózków widłowych, spawacz metodą MAG, użytkowanie
programów komputerowych w spedycji, w których łącznie udział wzięło ponad 160 uczniów.
Nasi uczniowie zdobywają również doświadczenie zawodowe we wszystkich zawodach, w których
kształci szkoła odbywając staże zawodowe u pracodawców we Włoszech. W bieżącym roku na staże wyjechało 80 uczniów. Aktualne podejmujemy starania o pozyskanie pracodawców w Hiszpanii i Portugalii – podsumowuje dyrektor Nawrocka.

inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Rus-ałka
  2019-05-20 18:53:05

  arrow

  Polecam zawody koszerne. Po uchwaleniu ustawy 447 bedo wręcz pożądane.

 • mosfet
  2019-05-19 23:17:04

  arrow

  A iluż potrzeba mechaników maszyn rolniczych i mechaników samochodowych. Obecnie: elektronicy, CNT, robotyka, IT... SPECJALIZACJE!

 • jaś
  2019-05-18 18:02:58

  arrow

  Od kiedy Lechpol potrzebuje pracowników? Jeśli już to ilu?

 • Ukrainiec
  2019-05-18 12:03:46

  arrow

  Specjalizacje górnych lotów. Mechatronika, informatyka, robotyka, elektronika leży odłogiem. Bardzo bogaty Lechpol nie może doczekać się na fachowców z szkoły z Miętnem - przez miedzę, lasy i gaje.:)))

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Najbliższe transmisje na antenie KRP
2020-08-12 16:03:05 Kategoria:

Dobiega końca Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Zapraszamy naszych słuchaczy do duchowej łączności z pątnikami, którzy w tym roku – inaczej niż zwykle -...

więcej »


Garwolin

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2
3 4

GARWOLIN, 04.08

Pierwsze z cyklu spotkanie historyczne w Miętnem

więcej »
5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15

GARWOLIN, 15.08

Miętne: wyjątkowy koncert organowy

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje