R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Wilczym tropem” w Sulbinach
2016-02-29 15:51:25 Artykuł czytany 1149 razy


Po raz pierwszy Fundacja Wolność i Demokracja wspólnie z Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach oraz Stowarzyszeniem Truchtacz.pl zorganizowali lokalną edycję imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.


Inicjatorka sulbińskiej imprezy była dyrektor  GCAK Kinga Smak, a gościem honorowymi prezes SZŻAK Obwodu „Gołąb” mjr. w st. spocz. Marian Cabaj. Uroczystość zaszczycili swoim udziałem m. in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, mjr Michał Jasek, kierownik składu Życzyn, radni gminy i powiatowi. Była również oprawa tematyczna, żołnierze w mundurach, karabiny.  Adrian Pogorzelski przybliżył rys historyczny żołnierzy wyklętych, przypomniał również o Stanisławie Kopiku, jednym z żołnierzy wyklętych pochodzącego z powiatu garwolińskiego.

Historia „Żołnierzy Wyklętych” w pigułce

W 1944 r. wkraczająca ponownie na nasze ziemie Armia Czerwona nie niosła Polakom wyzwolenia ani pokoju, lecz nową okupację. Po początkowym współdziałaniu z oddziałami Armii Krajowej Sowieci rozpętali przeciwko jej żołnierzom wiele prześladowań. Nie mając innego wyjścia, zagrożeni terrorem, tysiącami wracali do lasów, wybierając walkę z bronią w ręku, zamiast bezwolne zdanie się na łaskę oprawców z UB i ich sowieckich mocodawców z NKWD. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej – Powstania Antykomunistycznego. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata przez ponad 10 lat prowadzono walkę z okupantem i rodzimymi kolaborantami. - Nieliczni z powstańców walczyli i ginęli jeszcze pod koniec lat 50, a ostatni z nich – Józef Franczak „Lalek" – zginął z bronią w ręku 21 października 1963 r, stąd też powstał pomysł długości jednej z tras biegu- poinformowała  Kinga Smak. - Podczas biegu odbyła się zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33 w ramach projektu realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja - dodała.Wielki Głód zwany na Wschodzie „hołodomor" (dosłownie: śmierć przez zagłodzenie) był klęską głodu w latach 1932-33 na terenach Związku Sowieckiego (głównie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) wywołaną polityką wewnętrzną ZSRS. Władze tego państwa wprowadziły kolektywizację rolnictwa oraz bezpłatne oddawanie produktów rolnych na rzecz państwa. Według różnych szacunków klęska głodu pochłonęła od 3 do 6 milionów ludzi, w tym 21 tysięcy Polaków.

Z trasy…

Odbyły się dwa biegi, na 1963 m i na 10 km (11880m). Bieg miał bardzo mocną obsadę. Najszybciej trasę pokonał Bartosz Przybysz z „Wilgi” Garwolin (czas 08:05 min.), który wyprzedził z dużą przewagą Filipa i Szymona Poszytków z Dudki.

W kategorii kobiet na 1963m zwyciężyły: Katarzyna Szczegot. Biegaczka „Wilgi” Garwolin była najszybszą kobietą na małej pętli (09:01). Drugie miejsce zajęła Klaudia Gałązka („Wilga”), a trzecie Dominika Banaszek (Sulbiny).

Uczestnicy biegu towarzyszącego mieli do pokonania sześć pętli, co dawało ostatecznie dystans ok. 11880m. Od startu do mety stawce przewodził Marcin Gałązka. Zawodnik „Victusa” Rębków uzyskał czas 39:24 min.

– Trasa dzisiaj nie była lekka. Miała podbiegi. Przez osiem kilometrów biegłem niemal sam, więc trasa dała trochę popalić. Fajnie, że rowerzyści mnie pilotowali. Nie spodziewałem się, że taka impreza w lutym przyciągnie tak wielu kibiców – skomentował występ zwycięzca rywalizacji. Drugi na mecie zameldował się Paweł Kurach z Górek (44:41), a trzeci Jarosław Piłka. Natomiast w gronie mundurowych pierwsze miejsce zajął Łukasz Świesiulski (44:42). Drugie miejsce zajął Tomasz Liwak (Jednostka Wojskowa w Życzynie), a trzecie Jarosław Latuszek (KP PSP Garwolin). W gronie kobiet triumfowała Emilia Mazek z „Wilgi” (53:16) przed Agatą Zboiną z Dudki (57:30) oraz Agnieszką Latuszek z Kolonii Unin (01:04:34).

Najlepsi zawodnicy w kategoriach otrzymali puchary oraz płyty Teatru „Od Czapy”. Na szyjach wszystkich, którzy dobiegli do mety zawisły pamiątkowe medale okolicznościowe. - A co do samego biegu, to był on naprawdę super! Fantastyczni kibice po trasie. Atmosfera, śpiewu Teatru Od Czapy, ognisko, wspomnienia, dyskusje, trasa. Firma Tłocznia Soków z Owoców i Warzyw Szymanowice, mieszcząca się niedaleko miejscowości Sobienie-Jeziory, sponsorowała soki dla wszystkich spragnionych, którzy przybyli na to wydarzenie. Serdecznie dziękujemy  Grzegorzowi Piekarniak za ten miły gest. Szczególne podziękowanie należą się opiekunom wolontariuszy Marcinowi Cicheckiemu, który przywiózł ze sobą 15 wolontariuszy z klas pożarniczych i policyjno-wojskowych  Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie oraz Krzysztofowi Mianowskiemu z którym przyjechało 5 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Garwolinie. Nie udałoby się zorganizować takiej imprezy bez wsparcia chętnych do wsparcia strażaków z OSP Sulbiny, OSP Taluba, OSP Ruda Talubska, OSP Rębków. Mam nadzieję, że to pierwsza, ale zdecydowanie nie ostatnia edycja tego biegu. A teraz zapraszamy do truchtania by nabierać kondycji i wziąć udział w kolejnej edycji - puentuje Kinga Smak.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Inf. pras.

WJ/Garwolin/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »

Garwolin

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5

GARWOLIN, 05.04

Żelechów: Papierowa wiklina dla dorosłych

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.04

Żelechów: Powiatowe obchody rocznicy zbrodni katyńskiej

więcej »
9 10

GARWOLIN, 10.04

Wiosenna metamorfoza – warsztaty makijażu

więcej »
11 12 13 14 15

GARWOLIN, 15.04

Garwolin: XIV Mityng Lekkoatletyczny

więcej »
16 17

GARWOLIN, 17.04

TURNIEJ „BRD” 2018

więcej »
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje