R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zaduszki Ludowe w Mariańskim Porzeczu
2019-11-18 09:50:00 Artykuł czytany 316 razy


Ludowcy, którzy na zielonych sztandarach mają wyhaftowaną dewizę „Żywią i Bronią”, spotkali się 17 listopada w goźlińskim sanktuarium, by wspólnie modlić się za ojczyznę oraz tych, którzy w czasie wojny dla niej oddali krew i życie, a w czasie pokoju ciężko pracowali dla jej rozwoju. Tego dnia Marek Chciałowski uhonorowany został najwyższym wyróżnieniem Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Jana Krajewskiego MIC, który witając zgromadzonych na mszy św. nawiązał do Batalionów Chłopskich i Ruchu Ludowego. Powiedział m.in., że „ci, których prowadzi zielony sztandar, nigdy nie zdradzili wiary swoich przodków, a słowa ze sztandaru były ich drogowskazem do działania w czasie wojny i pokoju. Chciałbym aby zawsze tak było.” Po nabożeństwie poczty sztandarowe, księża i wierni udali się pod lapidarium koło sanktuarium, aby przypomnieć historię związaną z tą ziemią i tymi, którzy na niej żyli, złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Batalionów Chłopskich oraz Ruchu Ludowego.

Marek Chciałowski – organizator uroczystości, przywitał zgromadzonych, a w szczególności posła, Marka Sawickiego oraz prezesa Światowego Związku Armii Krajowej obwodu „Gołąb” w Garwolinie mjr. w st. spocz. Mariana Cabaja. Przypomniał historię ruchu ludowego i Batalionów Chłopskich na terenie powiatu garwolińskiego i ościennych. - Zgromadziliśmy się tu, jak co roku, w tym Sanktuarium Maryjnym. Zostało zbudowane 4 lata po pierwszym rozbiorze Polski, na przekór historii, dając nadzieję i wiarę do tworzenia, budowania, było symbolem walk narodowowyzwoleńczych, świadkiem dziejów Polski. Dziś przypominamy bohaterów z 1918 r. twórców odrodzonej II Rzeczpospolitej, trzykrotnego premiera, ludowca Wincentego Witosa, prezydenta Stanisława Wojciechowskiego czy pełniącego obowiązki głowy
państwa Macieja Rataja. Przykładów jest wiele...- artykułował Marek Chciałowski, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Garwolinie.

Poseł Marek Sawicki nawiązał do Zaduszek Witosowych i słów Władysława Kosiniaka - Kamysza. - Ten rok jest rokiem wielkich rocznic, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie byłoby niepodległości gdyby nie Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie, to 500 tys. żołnierzy.

W następnym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Rządu Obrony Narodowej kierowanego przez prezesa PSL Wincentego Witosa. Pamiętajmy o tych wydarzeniach, to nasze dziedzictwo - podkreślał parlamentarzysta.  Poseł Marek Sawicki, wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL uhonorował Marka Chciałowskiego Medalem „Za zasługi  dla Ruchu Ludowego” im. Wincentego Witosa, który jest najwyższym odznaczeniem ruchu ludowego.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikami, został odśpiewany przez wszystkich zgromadzonych hymn narodowy.


inf. pras.
WJ/Garwolin/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Ela
    2019-11-18 14:43:50

    arrow

    Gratulacje Panie Marku tego odznaczenia. Jak mało kto z powiatu Pan na nie absolutnie zasłużył.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


Garwolin

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »
6

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:30

Pilawa: kolędy i pastorałki w mistrzowskim wykonaniu

więcej »
7 8 9 10 11 12

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

GARWOLIN, 12.01 16:00

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
13 14 15 16 17

GARWOLIN, 17.01 18:00

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wernisaż w Galerii Kotłownia

więcej »
18 19

GARWOLIN, 19.01 15:00

Maciejowice: I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

więcej »
20 21 22 23 24

GARWOLIN, 24.01

Szaradziarskie Mistrzostwa Pilawy

więcej »
25 26
27

GARWOLIN, 27.01

Garwolin: promocja albumu poświęconego miastu

więcej »
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje