KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Hazard? Nie, dziękuję!
2019-04-15 13:13:20 Artykuł czytany 29 razy


W ramach kampanii „Hazard ? Nie, dziękuję !” funkcjonariusze lubelskiej KAS spotkali się już z uczniami z 470 szkół.


O uzależnieniach można pisać i mówić wiele. Dotyczą różnych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Niszczą zdrowie fizyczne, psychiczne, rujnują życie rodzinne, powodują trwałe kalectwo, nawet śmierć. Kiedy jednak problemy te dotyczą dzieci i młodzieży – ich potencjalnego zagrożenia od uzależnień i skutków, jakie one niosą – sprawa staje się priorytetem.

Niestety, statystyki nie napawają optymizmem. Z badań CBOS wynika, że wśród grających w nielegalnie urządzane gry hazardowe drastycznie wzrasta liczba dzieci i młodzieży. Według raportu około 1/3 nastolatków przynajmniej raz w życiu uprawiała jakąś formę hazardu – na pierwszym miejscu wśród wybieranych gier jest udział w losowaniach lotto i konkursach sms, na kolejnym zaś pod względem częstotliwości grania są automaty. Niepokojące jest to, że prawie 40% grającej młodzieży zdarzyło się wydać więcej pieniędzy niż pierwotnie planowała.

Z uwagi na powszechną dostępność Internetu, który oferuje nieograniczony dostęp do hazardu jako formy rozrywki, niepełnoletnie i niedojrzałe emocjonalnie osoby są bardzo podatne na te negatywne zjawiska. Zmiany w zachowaniu, rozdrażnienie, agresja, popadanie w długi, oszustwa i kłamstwa, niejednokrotnie kradzieże, sprzedawanie rzeczy osobistych – to tylko początek koszmaru, w który powoli wkracza młody człowiek. W dalszej perspektywie to już często uzależnienie od alkoholu, narkotyków i powolne wchodzenie na drogę przestępczą. 

By skutecznie zmierzyć się z problemem ruszyła m.in. ogólnopolska kampania Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych „’Hazard? Nie, dziękuję!” skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Całość kampanii przygotowało Ministerstwo Finansów, realizując jedno z najważniejszych zadań Krajowej  Administracji Skarbowej – zwalczanie nielegalnego hazardu. Jej celem jest maksymalne ograniczenie liczby osób, szczególnie młodych, uczestniczących w tym nielegalnym procederze i podniesienie świadomości nastolatków na temat zagrożeń jakie hazard za sobą niesie.
                                           
W ramach kampanii „Hazard? Nie, dziękuję!” funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej od grudnia 2018 roku prowadzą spotkania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Podczas wizyt spotykają się głównie z uczniami, ale organizowane są też  pogadanki z nauczycielami i rodzicami.

Na spotkaniach funkcjonariusze wyjaśniają przede wszystkim czym jest hazard  i jakie regulacje prawne w tej materii obowiązują. Ponadto służą też informacjami na czym polegają i jak rozpoznać symptomy uzależnień oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Zainteresowanie kampanią „Hazard? Nie, dziękuję!” jest olbrzymie. W spotkaniach z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wzięło udział już ponad 7,5 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych  i ponadpodstawowych.
 
Uczniowie aktywnie uczestniczą w tych spotkaniach i zadają mnóstwo pytań – chociażby: czy istnieje pojęcie legalnego hazardu, czy zabronione są gry  w Internecie, czy nieletni mogą uczestniczyć w losowaniu zdrapek? Młodzież pyta też o legalność wejść do lokali, w których znajdują się automaty, o samą grę na automatach oraz czy nieletni mogą wchodzić do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych ?

W planach są już kolejne spotkania w szkołach na terenie Lubelszczyzny, bo potrzeby – jak łatwo sobie wyobrazić – ogromne, a świadomość i wiedza młodych ludzi w  dziedzinie zagrożenia hazardem to gwarancja, że świadomie powiedzą „Hazard? Nie, dziękuję!”. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
[MSz]


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: zdalna sesja Rady Miasta

więcej »
29 30

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje