KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Będą nas zbroić – cz. 1. Relacja z XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
2017-09-08 14:58:47 Artykuł czytany 1069 razy


Od dłuższego czasu informujemy Państwa o obronności wschodniej części kraju. Relacjonujemy inwestycje w siedleckim garnizonie i tworzenie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć trochę więcej nie o strukturach, ale o sprzęcie. W Kielcach od wtorku trwa XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Nasi reporterzy pojechali tam wyłowić trochę ciekawostek, które mają szansę trafić kiedyś na wyposażenie jednostek w naszej okolicy.


Jeden z najważniejszych kontraktów podpisanych na tegorocznym MSPO dotyczył nowych karabinków. Duże zamówienie, na 53 tysiące sztuk, to początek końca ery Kałasznikowa i jego pochodnych w Wojsku Polskim (polskie rozwinięcie „Kałacha”, będące obecnie podstawową bronią w WP, nazywa się Beryl – przyp. red.). Ważne jest też, że jest to broń opracowana od podstaw w Polsce, nowoczesna i wyczekiwana, bo prezentowana publicznie już od kilku lat. Ireneusz Dziedzic z radomskiej Fabryki Broni „Łucznik” przekonywał nas, że nie był to czas zmarnowany, bo broń była wtedy testowana i dopracowywana: – Od pierwszych wersji obecne wydanie różni się wieloma zmianami. Sama idea konstrukcji została zachowana, ale wprowadzano modyfikacje, żeby zadowolić strzelców i poprawić komfort użytkowania. Teraz to dobra broń, liczne jednostki już ją testowały, inne robią to dalej, ale większych uwag już nie ma. Mamy przygotowane kolejne wersje (karabinek w układzie bezkolbowym, rkm, karabinek-granatnik, broń wyborowa – przyp. red.), ale o ich rozwoju i zamówieniach zdecyduje MON.Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Karabinek znany dotąd pod roboczą nazwą MSBS otrzymał handlową nazwę „Grot”. Kiedy trafi do Siedlec – trudno orzec, bo tutejszy 5. batalion OT dostał fabrycznie nowe Beryle i już zaczął się z nimi szkolić. Warto dodać, że na targach podpisano kontrakt również na karabiny dla strzelców wyborowych o nazwie „Bor”.

Zakłady Mechaniczne Tarnów pokazały całą gamę moździerzy. To podstawowa broń wsparcia dla piechoty: i tej zmechanizowanej, i tej z WOT. Adam Henczel, menadżer produktu opowiadał nam o tych najlżejszych odmianach, „odchudzanych” z myślą o ludziach, którzy będą je taszczyli na własnych plecach: – Mamy moździerz LM-60K, czyli komandoski. Obsługa zaledwie dwuosobowa, broń waży niecałe 7,5 kg, a niesie na 1300 m. Przygotowujemy jego modyfikację dla potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej. Do prowadzenia bardziej precyzyjnego ognia służy LM-60D, czyli dalekonośny i jego nowsza wersja LM-61M, o minimalnie większym kalibrze i większym zasięgu. Ten ostatni strzela już na 3100 metrów i można go użytkować na dwa sposoby: jako lekki komandoski, odpinając dwójnóg i dołączając mniejszą płytę oporową oraz prostszy celownik. Z dwójnogiem, większą płytą i bardziej wyrafinowanym celownikiem sprawdza się dobrze w obronie.Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Coś z tego zestawu powinniśmy zobaczyć i w składzie 5. bOT, i w wyposażeniu przyszłego Centrum Szkolenia. To jedna z podstawowych broni wsparcia i będzie jej na pewno sporo. Wojsko czeka wkrótce decyzja w sprawie innej broni wsparcia – następców granatników RPG-7. Swoje propozycje przedstawiało tu wiele firm zagranicznych.

Na targach pokazywano nie tylko sprzęt do strzelania, ale i wyposażenie do maskowania. Powszechną uwagę zwracał nowy wzór kamuflażu o nazwie „Mapa” oraz pokryte nim mundury i oporządzenie. Kamuflaż z bliska kojarzy się trochę z porośniętymi mchem płytkami elektronicznych obwodów drukowanych, ale na testach w terenie sprawdzał się znacznie lepiej od obecnie użytkowanego w Wojsku Polskim. – Przeprowadziliśmy dokładną analizę kolorów i geometrii roślinności występującej w naszym środowisku. Wzór jest złożony z sześciu warstw, a jego główną ideą było stworzenie iluzji trójwymiarowości. Staraliśmy się też ograniczyć efekt zlewania się wzoru kamuflującego w jednolitą plamę przy obserwacji z większej odległości. Pamiętaliśmy też o tym, by nasz kamuflaż odróżniał się od tego z innych formacji i armii – mówił nam jego projektant, Maciej Dojlitko. Adam Szpigiel z firmy „Maskpol” prezentował pokryte „Mapą”  oporządzenie systemu „Dromader”: – Zaprojektowane całkowicie od nowa jako spójny system, którego elementy nie są pozbierane i przypadkowo złączone, ale mają się logicznie uzupełniać. Nie jest to projekt tworzony za biurkiem, ale bazuje na doświadczeniach żołnierzy. Hełm jest dostosowany do korzystania ze słuchawek łączności i/lub ochronników słuchu, zapewnia dobre maskowanie i wyważenie, kiedy żołnierz nosi gogle noktowizyjne. Kamizelka balistyczna ma system szybkiego wypięcia, który umożliwia szybkie zbadanie i opatrzenie rannego żołnierza, ale też nie sprawia (jak w wielu innych modelach), że rozsypuje się ona na kilka osobnych elementów. Zasobniki, ładownice i inne elementy można oczywiście dopasowywać i montować na kamizelce wedle uznania i potrzeb.Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

Niektóre elementy „Dromadera” były już sprawdzane w polu, teraz system będzie testowany jako całość. Jeśli się sprawdzi – zamówienia ze strony MON są prawdopodobne.

W maskowaniu na większą skalę specjalizuje się firma Lubawa. Ukrycie czołgu, transportera opancerzonego, ciężarówki czy kontenera sztabowego nie jest prostą sprawą. Tradycyjne siatki maskujące to już przeszłość, bo teraz na polu walki do wykrywania celów służy nie tylko ludzkie oko uzbrojone w lornetkę, ale również noktowizory, termowizory i radary. Zaawansowana inżynieria materiałowa pozwala jednak zmniejszyć ich skuteczność. – Technologie maskowania wielozakresowego rozwijamy już od ponad 10 lat i są na tyle dobre, że nasze pokrycia dostarczamy zarówno do Wojska Polskiego, jak i do armii amerykańskiej i innych armii NATO. Mamy też sposoby ich mocowania na poruszających pojazdach, aby nie przeszkadzały w jeździe i używaniu uzbrojenia. Do każdego typu pojazdu zestaw jest opracowywany na miarę. Z kolei chowając przed przeciwnikiem prawdziwy sprzęt, trzeba mu pokazać coś w zamian, dlatego mamy nadmuchiwane makiety wozów bojowych. One również są wielozakresowe, czyli widać je jak prawdziwe również w podczerwieni i na radarze – powiedział nam prezes Lubawy, Marcin Kubica.Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

W następnym odcinku napiszemy o samochodach, które mogą w przyszłości zastąpić w wojsku sterane Honkery i o zamówionych już lekkich pojazdach dla jednostek rozpoznawczych, które wchodzą w lukę między quadami a samochodami. Pokażemy też, do czego na hałaśliwym polu walki przydają się czułe mikrofony i przedstawimy kolejny krok w ewolucji systemów treningowych bazujących na rzeczywistości wirtualnej.

AB/KP/EŁ

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.02

Co łączy Białą Podlaską i Nieśwież?

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.02 18:00

„Osiecka” - koncert Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
2

RADZYŃ, 02.02

Wystawa malarstwa Jerzego Omelczuka w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02 18:00

Młodzi kolędnicy z Siedlec najlepsi na Mazowszu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.02 18:00

Wernisaż wystawy „Mama, I’m Coming Home” – RZEŹBA

więcej »
3

ŁUKÓW, 03.02

II Halowy Turniej o Puchar Posła RP Krzysztofa Głuchowskiego w Piłce Nożnej w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 03.02

Ulan- Majorat: Bal charytatywny dla walczącego z rakiem Andrzeja

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.02

250-lecie konfederacji barskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.02 19:00

Trzecia Gala Biznesu Wschodniej Izby Gospodarczej w Siedlcach

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.02

Transmisja Eucharystii z Janowa Podlaskiego w TVP Polonia

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.02

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w centrum Siemiatycz

więcej »

RADZYŃ, 04.02

W Woli Osowińskiej karnawał jak w XVII wieku

więcej »

RYKI, 04.02

Kłoczew: koncert jakiego nie było

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.02 09:30

Przysięga wojskowa w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.02 18:00

Cztery Pory Muzyki – Zima

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.02

Trzynasta rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez bpa Kazimierza Gurdę

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.02 11:00

Spotkanie autorskie Łukasza Walewskiego ze słuchaczami SUTW

więcej »
8

MIĘDZYRZEC, 08.02

Potańcówka w tłusty czwartek

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.02 18:30

Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem w Mińsku Mazowieckim

więcej »
9

POWIAT SIEDLECKI, 09.02

Wiśniew: Przegląd Dziecięcych Zespołów Jasełkowych

więcej »

KRAJ, 09.02

Dni Szelążkowe w Toruniu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.02 17:00

Wystawa „Mieszczaństwo - lata dwudzieste, lata trzydzieste”

więcej »

ŁOSICE, 09.02 17:00

5. Wieczór Chwały w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.02 18:00

„Dwugłos Poetycki” Agnieszki Somli-Zdanowskiej i Aleksandry Myrdy-Dmowskiej

więcej »
10

ŁOSICE, 10.02

Siatkarski turniej im. Piotra Nowakiewicza

więcej »

RADZYŃ, 10.02

Ogólnopolski turniej karate w Kąkolewnicy

więcej »

WĘGRÓW, 10.02

Gala sportu w Węgrowie już 10 lutego

więcej »

KRAJ, 10.02

Dni Szelążkowe w Toruniu

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.02 18:00

Koncert operetkowy w Mińsku Mazowieckim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.02 18:00

Promocja książki „Operacja rozpoznanie – Nowy Początek”

więcej »
11

WŁODAWA, 11.02

Włodawa: przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i utrudnienia w ruchu

więcej »

KRAJ, 11.02

Dni Szelążkowe w Toruniu

więcej »

ŁOSICE, 11.02 15:00

Koncert charytatywny dla Kacpra

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02 17:00

The Best of Sting - koncert dla zakochanych

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.02 14:00

„Andropauza 3 - czyli jak żyć i nie zwariować” – zaproszenie do teatru w Siemiatyczach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.02

Siedlce: I Edycja Warsztatów Biblijnych

więcej »

ŁUKÓW, 13.02 18:00

Walentynki w łukowskim Klubie Kamena

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.02 18:00

Walentynki w zbuczyńskim GOK-u

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02 20:30

Zbliżają się walentynki jazzowe. Wystąpi krakowskie trio

więcej »
14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.02

Koncerty z cyklu "Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.02 18:00

Otwarcie Dorocznej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej FOTOGRAM

więcej »

SOKOŁÓW, 15.02 18:00

Sokołów Podlaski: Promocja książki i wystawa zdjęć w MBP

więcej »

GARWOLIN, 15.02 19:00

Piotr Bałtroczyk w Garwolinie - „Mężczyzna z kijowym peselem”

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.02

Nocne Czuwanie Młodych: o jedności w Kodniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.02 16:00

Sędzia Anna Maria Wesołowska w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.02 17:00

Taneczne opowieści z Luzikiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.02 18:00

Promocja książki Wandy Księżopolskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.02 18:00

Jezusowi chwała – wieczór uwielbienia u oblatów

więcej »

DROHICZYN, 16.02 19:00

Paweł Domagała wystąpi w Drohiczynie

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.02

Rajd Pieszy „Śladami Powstania Styczniowego”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.02

KPS gra o play - offy

więcej »

WŁODAWA, 17.02

Caritas: Seniorzy podzielą się osiągnięciami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.02 16:00

Taneczne opowieści z Luzikiem

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.02 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny – koncert Trio stroikowego

więcej »
19 20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.02 11:00

„Piosenka nie tylko francuska” - koncert Justyny Bacz dla słuchaczy SUTW

więcej »

SOKOŁÓW, 21.02 18:00

Koncert „Impresje podlaskie” w SOK!

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.02 17:00

Pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba. Spotkanie w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02 19:00

Wieczór Chwały w Siedlcach

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.02

Wieczorem będzie można zaobserwować ciekawe zjawisko

więcej »

ŁUKÓW, 23.02 - 25.02

Zaproszenie na Weekend Małżeński w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.02 17:00

Spotkanie regionalne dr. Dariuszem Magierem

więcej »

GARWOLIN, 23.02 18:00

Malarstwo Wielowiejskiego i Bielskiego w „Kotłowni”

więcej »

ŁUKÓW, 23.02 20:00

Łuków: wystawa Adriana Ambroziaka

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.02

Krynka: Memoriał Szachowy ks. Tadeusza Białeckiego

więcej »

ŁUKÓW, 24.02

I Memoriał im. Tomasza Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 24.02

„Grzmią pod Stoczkiem armaty”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.02 18:00

Stare Dobre Małżeństwo w Siedlcach

więcej »

GARWOLIN, 24.02 20:00

Miętne: 9. Wielkopostny Wieczór Młodych

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.02

5. Siemiatycki Zlot Morsów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.02 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „Zimowy krawacik”

więcej »

SOKOŁÓW, 25.02 15:00

Smykofonia powraca do SOK!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.02 19:00

Koncert zespołu HAPPYSAD w Siedlcach

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.02 12:00

Wyklęci - Niepokonani Ziemi Łukowskiej

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.02 10:00

„Podlasie - jego folklor nie tylko taneczny” - koncerty ZPiT ZS „Chodowiacy"

więcej »

Najnowsze Informacje