KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

MSPO 2021 cz. 3: bojowy rój i cicha łączność
2021-09-13 07:46:58 Artykuł czytany 214 razy


Do dronów zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Bzyczące latadełka zapewniają ujęcia z lotu ptaka kamerzystom, fotografom, ludziom od reklamy i zwykłym hobbystom. Ale wojskowe drony to zupełnie inna bajka. Trzecią część relacji z kieleckiego MSPO poświęcamy właśnie im.


Różnorodność tego sprzętu przyprawia o zawrót głowy. Największe potrafią wisieć w powietrzu przez dobę i dłużej, wspinać się na wysokości, gdzie ich nie widać i nie słychać, obserwować i zrzucać stamtąd bomby. Najmniejsze mieszczą się w kieszeni i latają kilkanaście minut, ale to wystarcza, żeby pojedynczy żołnierz sprawdził, czy nikt nie czai się na niego w pobliskich zaroślach lub za rogiem budynku. Te średnie pozwalają dowódcom rozejrzeć się po okolicy, mogą też oznaczyć cele do zwalczania przez lotnictwo lub artylerię. Istnieją też drony-samobójcy, które poza wyposażeniem obserwacyjnym mają głowicę bojową.

W Polsce na największego specjalistę w tej branży wyrosła prywatna Grupa WB, która dostarczyła już wojsku rozpoznawcze FlyEye i rozpoznawczo-uderzeniowe Warmate’y, a w tym roku zaproponowała użycie już nie pojedynczych maszyn, ale całych zespołów. Przedstawiła koncepcję przełamywania systemów antydostępowych (czyli np. wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, którą tak lubi chwalić się Rosja – przyp. red.) przy użyciu kilku rodzajów swoich dronów.

Dwusilnikowy Łoś

Najwyższym „piętrem” systemu miałby być duży dwusilnikowy dron o nazwie FT-5 Łoś. Maszyna może operować na wysokości do 5 kilometrów i przekazywać zebrane informacje na odległość do 180 kilometrów. Standardowo ma przenosić głowicę elektrooptyczną pozwalającą na obserwację w dzień i w nocy w jakości HD, zawierającą także dalmierz i podświetlacz laserowy do oznaczania celów dla innych środków rażenia. Producent przewiduje możliwość jej zamiany na aparaturę do namierzania źródeł promieniowania elektromagnetycznego, takich jak radary, radiostacje i emitery zakłóceń. W opcji jest także własna aparatura zakłócająca.





Oko i „kamikadze”

Drugim, niższym piętrem miałyby zostać znane i używane w Wojsku Polskim FlyEye. Operujące zwykle pół kilometra nad ziemią, w nowych wersjach dostają lepsze kamery, akumulatory i oprogramowanie. Mogą też współpracować z amunicją krążącą: zakupionymi już przez Wojsko Polskie Warmate’ami i większymi (opracowanymi na eksport, ale oferowanymi też w kraju) Warmate’ami 2. Te pierwsze, z kilogramową głowicą, mogą skutecznie niszczyć anteny środków łączności, radarów i systemów zakłócających. Te większe, z pięcioma kilogramami materiału wybuchowego, nadają się już do zwalczania celów opancerzonych, wozów dowodzenia itd.











Powietrzny magazynek

Co jest nowością – to że tym wszystkim nie musi sterować operator schowany kilkadziesiąt kilometrów dalej w jakimś kontenerze, transporterze czy bunkrze. Wspomniane Warmate’y, czyli drony-kamikadze, mogą być wystrzelone przez kogoś innego, skierowane w określony obszar i tam czekać w powietrzu, aż wysunięty obserwator na ziemi wskaże im cel. Dzięki temu porażenie celu następuje natychmiast po wykryciu, nie trzeba czekać kilku lub kilkudziesięciu minut na ostrzał artylerii lub klasyczny nalot.

Dla działających w terenie grup specjalnych WB opracowało system U-GATE. Urządzenie łączy w sobie funkcję lornetki i komputera, jest połączone z lekką i nowoczesną radiostacją Perad i pozwala pojedynczemu żołnierzowi przejmować kontrolę nad czekającymi w „powietrznym magazynku” dronami bojowymi i kierować je na wykryte cele. Cały zestaw waży półtora kilograma i zapewnia na tyle sprawną i bezpieczną łączność, że nie trzeba się obawiać przejęcia dronów przez nieprzyjaciela.

Łączność: nie na siłę, a sposobem

Nie są to czcze przechwałki. WB sprzedała swoje drony na Ukrainę, gdzie działały nad Donbasem i były bezskutecznie atakowane przez Rosjan środkami walki elektronicznej. Próbowano zrywać im łączność, zakłócać nawigację i zmuszać do lądowania. Na podstawie tamtych doświadczeń inżynierowie proponują wojsku nowy pomysł na łączność taktyczną. Chodzi o to, by nie przedzierać się przez zakłócenia zwiększaniem mocy radiostacji, bo to skutkuje ich łatwiejszym namierzeniem przez przeciwnika, ale iść w drugą stronę: zamiast kilowatów energii emitować w eter pojedyncze waty. Dzięki temu nasza łączność będzie trudna do wykrycia, natomiast jej zasięg zapewnimy sobie inaczej: poprzez użycie powietrznych retranslatorów. – Nowoczesna osobista radiostacja żołnierza ma zasięg do 12 kilometrów. Ale to w płaskim terenie, pozbawionym większych przeszkód. W lesie dystans komunikacji spada do 1 kilometra, a w terenie zabudowanym do ok. 3 kilometrów. To nie są duże dystanse. Dlatego zamontowaliśmy taką radiostację na dronie FlyEye, by z wysokości kilkuset metrów przekazywała sygnały od żołnierzy na ziemi. Dzięki temu przy takiej samej, kilkuwatowej mocy osobistych radiostacji, można się porozumiewać i przekazywać dane już nie na kilka, ale nawet na kilkadziesiąt kilometrów – tłumaczył nam Wojciech Stankiewicz, specjalista do spraw marketingu WB Electronics, spółki-matki grupy WB.

Sklepik otwarty, kliencie - wybieraj

Kiedy te wszystkie cuda mogłyby się znaleźć w wojsku? Niektóre drony – jak wspomniany rozpoznawczy FlyEye i rozpoznawczo-uderzeniowy Warmate – już tam są. W niezbyt wielkich ilościach, ale są. Łoś jest w fazie testów, podobnie jak opisana aparatura rozpoznania elektronicznego i retranslacji.

Wojsko Polskie, podobnie jak całe NATO, uważnie przyglądało się wojnie na Ukrainie. Wie, że zbyt długim używaniem radiostacji można ściągnąć sobie na głowę bombardowanie lub zmasowany ostrzał artyleryjski. O ograniczaniu transmisji do niezbędnego minimum opowiadał nam podczas tegorocznych ćwiczeń sztabowych dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dlatego sprzęt do szybkiej i trudno wykrywalnej łączności zawsze będzie w cenie.

Co zaś się tyczy rozpoznania elektronicznego i obrazowego to warto przypomnieć, że właśnie zaczyna się formowanie 18. batalionu rozpoznawczego w Przasnyszu. Ma on być oczami siedleckiej dywizji i będzie potrzebował odpowiedniego wyposażenia. Co kupi dla niego MON – przekonamy się w najbliższych latach.


AB/DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje