KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Program Polska Wschodnia wspiera zrównoważoną mobilność miejską
2017-01-10 18:04:30 Artykuł czytany 474 razy


Dzięki 1,5 mld zł z Programu Polska Wschodnia Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn i Rzeszów otrzymały szanse na realizacje 14 inwestycji rozwijających ekologiczną komunikację miejską, wartych łącznie 2,1 mld zł. Wnioski o dofinansowanie wszystkich projektów zostały już złożone. Pierwszą umowę o dofinansowanie podpisał Olsztyn.


– Ministerstwu Rozwoju bardzo zależy na tym by mieszkańcy: Rzeszowa, Kielc, Lublina, Olsztyna oraz Białegostoku mogli jak najszybciej skorzystać z efektów inwestycji w zrównoważony transport miejski. Mamy już umowę o dofinansowanie pierwszego projektu miasta Olsztyna. W przypadku pozostałych 13 inwestycji samorządy zmobilizowały się i zgodnie z terminem – do końca 2016 r. – zgłosiły swoje projekty. Jednak to wyłącznie od jakości złożonych do PARP dokumentów będzie zależał dalszy sukces planowanych inwestycji - zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

– Inwestycje w ekologiczny transport miejski to jeden z priorytetów POPW. Tym samym Program stwarza szanse polskim producentom taboru, do zaoferowania samorządom innowacyjnych produktów np. autobusów elektrycznych - dodał wiceszef resortu.

- Oczekujemy, że realizacja założeń, ze wsparciem z funduszy europejskich pozytywnie wpłynie na mobilność mieszkańców, jakość środowiska i komfort życia w Polsce Wschodniej, dzięki czemu makroregion będzie rozwijał się w sposób zrównoważony – podkreśla wiceminister Hamryszczak.
Dofinansowanie z PO PW miasta wojewódzkie przeznaczą na budowę nowych lub rozbudowę istniejących ekologicznych zintegrowanych sieci transportu miejskiego tak, aby uatrakcyjnić transport publiczny w odniesieniu do transportu indywidualnego. Projekty będą miały charakter kompleksowy – obejmą inwestycje w:

• infrastrukturę nadającą priorytet komunikacji zbiorowej i poprawiającą jej funkcjonowanie (m.in. buspasy, obiekty przeznaczone dla transportu autobusowego, tunele, wiadukty, przystanki, zajezdnie autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, trakcje tramwajowe/ trolejbusowe);
• zakup ekologicznego taboru;

• inteligentne systemy transportowe i informacyjne (m.in. zarządzanie kursowaniem taboru, dynamiczna informacja pasażerska, planowanie podróży, e-bilety, bezpieczeństwo w pojazdach i na przystankach, sterowanie ruchem, monitorowanie natężenia ruchu, warunków pogodowych i środowiskowych).
Wielowymiarowe korzyści

Dzięki realizowanym inwestycjom transport miejski funkcjonujący w stolicach województw Polski Wschodniej w większym stopniu będzie przystosowany do zróżnicowanych potrzeb jego użytkowników (projektowanie uniwersalne). Wzrośnie dostęp do infrastruktury i informacji pasażerskiej oraz poprawi się bezpieczeństwo na drogach, przystankach i w pojazdach. Ponadto miasta wojewódzkie zostaną lepiej skomunikowane z otaczającymi je obszarami, przy wykorzystaniu integracji różnych form transportu: publicznego z komunikacją indywidualną – pieszą, rowerową i samochodową (powstaną tzw. łańcuchy ekomobilności).

Atrakcyjniejszy transport publiczny zapewni mieszkańcom szybszy, dogodniejszy i bardziej bezpieczny dojazd do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Kluczowe będą także korzyści dla środowiska naturalnego. Wykorzystanie ekologicznego taboru przyczyni się do ograniczenia spalin i hałasu generowanego przez komunikację miejską. Efekt ten zostanie spotęgowany przez ograniczenie ruchu samochodów indywidualnych na rzecz wzrostu wykorzystania komunikacji miejskiej.

Inwestycje PO PW w zrównoważoną mobilność miejską miast wojewódzkich Polski Wschodniej
Olsztyn przede wszystkim stawia na rozwój transportu tramwajowego. Głównym zadaniem planowanej rozbudowy linii tramwajowej jest zamknięcie układu olsztyńskiego torowiska poprzez dobudowę nowych odcinków torów w układzie południe – północ po wschodniej części miasta oraz objęcie torowiskiem jak największego zasięgu południowych osiedli mieszkaniowych. Rozbudowa układu torowego we wschodniej części miasta pozwoli również połączyć osiedla południowe z Centrum, Dworcem PKS i PKP oraz strefą przemysłową.

Wśród inwestycji w Kielcach na szczególną uwagę zasługuje plan stworzenia na bazie zrewitalizowanego Dworca PKS (popularny „Spodek”) – Centrum Komunikacyjnego, które pełnić będzie rolę integrującą sieci komunikacyjnej regionu z kielecką komunikacją miejską.

Lublin zmiany w transporcie miejskim ukierunkował na dalszy rozwój sieci trolejbusowej, tym razem z uwzględnieniem potrzeb komunikacji zbiorowej Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Miasto przewiduje również wdrożenie systemu biletu elektronicznego w komunikacji aglomeracyjnej.

Rzeszów sukcesywnie planuje rozbudowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportu Miejskiego (RIST) o kolejne moduły i funkcjonalności, jak również utworzenie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego (RCK). RCK obejmie zagospodarowanie terenów miejskich pomiędzy obecnym dworcem kolejowym i PKS. Planowane jest tam wprowadzenie komunikacji miejskiej w celu ułatwienia przesiadek pomiędzy środkami komunikacji dalekobieżnej i miejskiej. Ponadto do miejskiej floty autobusowej zostaną włączone pojazdy elektryczne.

Inwestycje Białegostoku wpisują się w realizowaną od 2004 r. koncepcję utworzenia Korytarzy Autobusu Wysokiej Jakości (KAWJ), tj. systemu buspasów zapewniających szybkie połączenia autobusowe między dzielnicami peryferyjnym a centrum Białegostoku. Ta atrakcyjna oferta przewozowa ma zachęcić osoby korzystające z samochodu do częstszych podróży komunikacją miejską.

***
Poprzednia edycja programu - Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW)

Transport miejski w stolicach województw Polski Wschodniej wspierany był już w poprzedniej edycji programu dla makroregionu. Dzięki funduszom Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) udało się m.in.:

• przywrócić tramwaje w Olsztynie, w tym wybudować 11,2 km nowej sieci;

• zakupić 423 sztuki taboru komunikacji miejskiej (15 tramwajów w Olsztynie, 338 autobusów – 118 w Białymstoku, 40 w Kielcach, 100 w Lublinie, 80 w Rzeszowie, 70 trolejbusów w Lublinie);

• zainstalować 12 Inteligentnych Systemów Transportowych w miastach wojewódzkich.

Dzięki inwestycjom PO RPW transport miejski przeszedł prawdziwą metamorfozę. Za sprawą nowych projektów PO PW będzie konsekwentnie ulepszany i udoskonalany, by w jak najlepszym stopniu odpowiadał potrzebom mieszkańców i wymogom ochrony środowiska.

Inf. pras.

DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje