KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uzbrojeni po zęby
2019-09-05 17:11:06 Artykuł czytany 203 razy


Ponad 600 wystawców z 31 krajów. Obok firm zbrojeniowych – siły zbrojne Polski i USA, służby mundurowe, instytucje i organizacje związane z obronnością. Było wszystko, co może się przydać wojsku: od czołgów i śmigłowców, do śrubek i sznurowadeł. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach szukaliśmy militarnych nowości i sprawdzaliśmy, co może trafić do jednostek w naszym regionie.


Największa nowość to bojowy wóz piechoty Borsuk. Konstruowany przez konsorcjum pod wodzą Huty Stalowa Wola, ma zastąpić w Wojsku Polskim przestarzałe sowieckie BWP-1. Prezes HSW, Bartłomiej Zając powiedział nam, że połączenie wymogu pływalności z odpowiednią ochroną wnętrza było wielkim wyzwaniem inżynierskim, ale prototyp dobrze sobie radzi na testach w terenie (zarówno na lądzie i na wodzie), a próby odporności przeciwminowej i balistycznej też wypadły zadowalająco. Dopracowanie i przygotowanie do produkcji seryjnej ma zająć 2-3 lata. Problemem może się okazać skala oczekiwanych zamówień: co prawda HSW zainwestowała ostatnio w zautomatyzowane linie spawalnicze, ale Wojsko Polskie potrzebuje grubo ponad tysiąca nowych wozów. Konieczne więc będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych, a pewnie też podzielenie się robotą z innymi spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Warto dodać, że opracowywana dla Borsuka bezzałogowa wieża z działkiem 30 mm i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych również zbliża się do etapu produkcyjnego. Nowy pojazd jest bardzo wyczekiwany w całym Wojsku Polskim – także w naszej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Gdyby wojsko potrzebowało do czołgów i „bewupów” czegoś bardziej poręcznego, to producent Rosomaków pokazał nowy transporter w układzie 6x6, mający być ich lżejszym i tańszym uzupełnieniem.
 
Nie zabrakło też czołgów: zwykłych oraz zmodernizowanych Twardych i Leopardów. W roli lizaka za szybą, czyli eksponatu na który przyjemnie popatrzeć, ale raczej nie można sobie na niego pozwolić, wystąpił amerykański Abrams (z cokolwiek szyderczym napisem „Bój się Boga” na lufie armaty).

„Bóg wojny” coraz dokładniejszy

Nowa dywizja będzie też potrzebowała artylerii. Na wystawie pokazano znajdujące się w produkcji 155 mm armatohaubice Krab i 120 mm moździerze Rak. Kontrakty na ich dostawy podpisano jeszcze przed powołaniem do życia 18. DZ. Na MSPO usłyszeliśmy, że zamówienie ma być wkrótce powiększone, by uwzględniało potrzeby nowej jednostki.

Zarówno Kraby, jak i Raki mają wkrótce dostać kierowaną amunicję. Pokazała ją firma Mesko. W przypadku szczególnie ważnych celów, jeśli uda się wysłać w ich pobliże zwiadowcę z podświetlaczem laserowym, to zamiast zasypywać całą okolicę dziesiątkami klasycznych pocisków, będzie można wystrzelić jeden i uzyskać bezpośrednie trafienie. Oczywiście, z racji bardzo wysokiej ceny amunicja kierowana nie zastąpi tradycyjnej, ale ma być jej uzupełnieniem. Jak tłumaczył nam technolog z Meska, Zbigniew Dulęba, zabezpieczenie elektroniki przed potężnymi przeciążeniami powstającymi przy strzale jest trudne, ale wykonalne, a nowe pociski przeszły już pierwsze próby.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Ugryźć czołg

Jak na kraj frontowy NATO Polska ma spore braki w obronie przeciwpancernej. W Kielcach przedstawiono mnóstwo sposobów na rozwiązanie tego problemu. Obok wspomnianej kierowanej amunicji artyleryjskiej Mesko pokazało opracowywany we współpracy z Ukrainą przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat. Naprowadzany laserowo, o zasięgu 2,5 km, ma stanowić lżejsze i tańsze uzupełnienie produkowanych od lat na izraelskiej licencji Spike’ów. Inni producenci pokazywali swoje ppk, a także nowoczesne granatniki, mające zastąpić stare sowieckie RPG-7.

Aby obrona przeciwpancerna nie opierała się tylko na nogach i grzbietach taszczących pociski piechurów, MON rzucił hasło: potrzebujemy niszczycieli czołgów, a przemysł odpowiedział umieszczając potężne pakiety ppk na pojazdach opancerzonych: czy to na starych BWP-1, czy to podwoziu armatohaubicy Krab, czy też na dopracowywanym od kilku lat przez firmę AMZ pływającym pojeździe Bóbr. Ten ostatni wcześniej pokazywano jako następcę starych rozpoznawczych BRDM-ów, ale producent twierdzi, że na rakietowy niszczyciel czołgów też się nada.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


By nic wybuchowego nie spadło na głowę

Siedlecki dywizjon przeciwlotniczy 1. Brygady Pancernej używa od lat pocisków przeciwlotniczych Grom. Na MSPO pokazano jego ulepszoną wersję o nazwie Piorun, który jest już w produkcji seryjnej. Jak tłumaczył nam Radosław Mijas, zastępca dyrektora dywizji rakietowej zakładów Mesko, jest to broń, która poradzi sobie z nowymi zagrożeniami. O ile kiedyś wojska lądowe musiały się oganiać tylko od samolotów i śmigłowców, tak teraz muszą zwalczać również rozpoznawcze i bojowe drony, pociski manewrujące, szybujące zasobniki z amunicją kasetową i inne trudne do namierzenia cele. Piorun ma czulszą głowicę naprowadzania i lepszy zapalnik zbliżeniowy, a przy okazji może polecieć trochę dalej od swego poprzednika. Producent zapewnia, że głośne w swoim czasie problemy z jakością były rozdmuchane, a teraz niezawodność pocisków nie budzi zastrzeżeń odbiorcy. Cały czas trwają też prace nad ich dalszym unowocześnianiem.

Na MSPO pokazano też jednego z faworytów programu Narew, który ma zapewnić obronę przeciwlotniczą o zasięgu większym od Piorunów, ale mniejszym od słynnych Patriotów. Ośmiokomorowa wyrzutnia brytyjskich pocisków CAMM postawiona została na podwoziu polskiej ciężarówki Jelcz. Elektronika systemu ma się „dogadywać” z zamówionym do Patriotów systemem dowodzenia IBCS. Ale to dopiero propozycja, bo decyzji MON w sprawie Narwi jeszcze nie ma.Drony wypróbowane w boju

Sporo nowości pojawiło się w branży bezpilotowców. Krajowy potentat, prywatna WB Group, od lat zaopatrująca Wojska Specjalne, artylerię, a od niedawna również Wojska Obrony Terytorialnej, pokazała całą rodzinę dronów Warmate, które mogą być rozpoznawcze lub bojowe w zależności od tego, jaką się do nich przymocuje głowicę. Najnowszej wersji nie trzeba już przykręcać skrzydeł i wypuszczać w powietrze z ręki – da się ją wystrzelić z rurowej wyrzutni jak przeciwpancerny pocisk kierowany.

Do służby wchodzi też trzecia generacja rozpoznawczych FlyEye’ów. Przedstawiciel producenta zapewniał nas, że choć dron wygląda identycznie jak te używane onegdaj przez polskich żołnierzy w Afganistanie, to w środku zmieniło się prawie wszystko: nowe baterie i silnik wydłużyły czas patrolowania i zasięg, lepsze głowice elektrooptyczne zapewniają wyraźniejszy obraz, a systemy sterowania są o wiele bardziej „przyjazne” dla operatora. WB z dumą podkreśla, że jej produkty zostały wypróbowane nie tylko na poligonach, ale i nad prawdziwym polem walki (m.in. niedawno na Ukrainie) i działały niezawodnie mimo podejmowanych prób zakłócenia ich działania środkami walki elektronicznej.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Dealer współkonstruktorem

Na rozległych terenach targowych wśród setek eksponatów wypatrzyliśmy znajomy szyld, a pod nim zupełnie nieznany pojazd.  Okazało się, że Auto-Podlasie wchodzi w skład konsorcjum budującego samochód terenowy dla naszych jednostek aeromobilnych. Wóz bazuje na znanym Landcruiserze, ale mało go przypomina. Do bólu spartański, z wyglądu wręcz toporny, ma wytrzymać zrzut z samolotu na wyposażonej w spadochrony platformie. Będzie służył jako znoszący trudne warunki i brutalne traktowanie środek transportu. Jak powiedział nam konstruktor Piotr Lasek, pojazd wchodzi już w fazę produkcyjną i jest intensywnie testowany. Był już zrzucany z dźwigu, a niedługo poleci na ziemię również z transportowego Herculesa.Oblegana makieta


Wśród sprzętu latającego wyróżniał się amerykański śmigłowiec transportowy Chinook. Ten „latający autobus” prezentowany był na stoisku amerykańskiej armii. W pobliżu stał dobrze znany mniejszy Blackhawk oraz groźny szturmowy Apache. Ten ostatni jest poważnym kandydatem w programie Kruk, mającym wyłonić następcę starych śmigłowców Mi-24. Na wypadek, gdyby zabrakło na to pieniędzy, polski przemysł zaproponował modernizację Mi-24, czyli wyposażenie ich w nową elektronikę i szeroki asortyment przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Śmigłowce oglądano chętnie, ale największe kolejki ustawiały się w pobliskiej hali do makiety myśliwca F-35 Lightning. Wskazany przez MON jako następca sypiących się ze starości Mig-ów-29, przyprawia o zawrót głowy ceną: ponad 80 mln dolarów za sztukę. W zamian oferuje rewelacyjne możliwości bojowe, oparte na zmniejszonej wykrywalności dla radarów, nowoczesnych czujnikach, systemach walki elektronicznej i transmisji danych. Amerykanie twierdzą, że jeśli MON zdecyduje się na zamówienie przed końcem tego roku, to pierwsze egzemplarze mogłyby znaleźć się w Polsce za pięć lat.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


AB/DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Gmina Krzywda: podziękowanie za plony

więcej »

WŁODAWA, 01.09

Dożynki Powiatu Włodawskiego w Woli Uhruskiej

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Etno Moniuszko w Miedznie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.09

Dożynki Gminy Siedlce w Błogoszczy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

XXI Dożynki Powiatowe w Wilczynie

więcej »

RADZYŃ, 01.09

Radzyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Adamów: Powiatowy Dzień Bezpiecznej Rodziny

więcej »

GARWOLIN, 01.09

Biesiada dożynkowa w Borowiu

więcej »

PARCZEW, 01.09

Rajd samochodowy - start w Jabłoniu

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Marsz dla Życia i Rodziny w Łochowie

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Festyn Otwórz Oczy III w Łochowie

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Jarnickie Dożynki 2019

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Propozycje Kina Łuków na weekend

więcej »

GARWOLIN, 01.09

Pilawa: w rocznicę wybuchu II wojny światowej

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: „Ta ostatnia niedziela”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.09

Przełajowe bieganie w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09 10:00

80. rocznica 1 września 1939 r.

więcej »

ŁUKÓW, 01.09 11:00

Łuków: zapisz się na biegi im. księdza Brzóski

więcej »

WĘGRÓW, 01.09 12:00 - 01.09 00:00

Festyn Integracyjny „Otwórz oczy”

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.09 13:00

Piknik sportowo-rekreacyjny w Mińsku Mazowieckim

więcej »

GARWOLIN, 01.09 13:30

Trojanów: dziękczynienie za zebrane plony

więcej »

ŁUKÓW, 01.09 14:00

Festyn Rodzinny w Tuchowiczu

więcej »

ŁOSICE, 01.09 14:00

Dożynki w Starej Kornicy

więcej »

SOKOŁÓW, 01.09 15:00

Piknik militarno-wojskowy w Kosowie Lackim

więcej »

WĘGRÓW, 01.09 18:00

Koncert muzyki cerkiewnej

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.09 11:00

Czas na powrót do szkoły

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 02.09 11:30

W Kotuniu pamiętają o wybuchu II Wojny Światowej

więcej »
3

POWIAT BIALSKI, 03.09 18:00

Zalesie: Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Wystawa malarstwa Joanny Błońskiej w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »

ŁUKÓW, 04.09 15:00

ŁOK: Fabryka Piosenki ogłasza nabór

więcej »

WŁODAWA, 04.09 15:00

III Międzynarodowy Trójstyk Literacki

więcej »

GARWOLIN, 04.09 19:00

Pilawa: Mazowsze w sercu Niepodległej

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.09 13:00

ŁOK: Fabryka Piosenki ogłasza nabór

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Urząd Miasta kontra Żelazna Dywizja

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Siedlce: „Narodowe Czytanie” z Teresą Lipowską

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.09

Siedlce: Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym /zapowiedź/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09

Akcja krwiodawstwa

więcej »

ŁUKÓW, 07.09

Narodowe Czytanie w Łukowie

więcej »

DROHICZYN, 07.09

W Wyszkach odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

ŁOSICE, 07.09 10:00

Narodowe Czytanie w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 07.09 12:00

Festiwal Pierogów Świata w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09 13:00

Narodowe Czytanie w Pałacu Ogińskich

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.09 14:00

Narodowe Czytanie w Białej Podlaskiej

więcej »

LUBARTÓW, 07.09 14:00

Muzykowanie na ludową nutę

więcej »

SOKOŁÓW, 07.09 15:00

Sokołów Podlaski: Narodowe Czytanie w MBP

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.09 15:00

Piknik Rodzinny w Purzecu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09 19:00

Marcin Sójka, Michał Szpak, Piotr Cugowski gwiazdami Dni Siedlec

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.09

Siedlce: Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym /zapowiedź/

więcej »

SOKOŁÓW, 08.09

Sokołowska RUNDa już po raz trzeci!

więcej »

GARWOLIN, 08.09

Miętne: gminno-powiatowe dziękczynienie za plony

więcej »

ŁUKÓW, 08.09

Łuków: spotkanie z Piotrem Wołochowiczem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09

Dożynki w Szóstce

więcej »

ŁUKÓW, 08.09

Jarmark Folklorystyczny w gminie Łuków

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.09 11:30

Dożynki w Mordach

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Dożynki Gminno - Parafialne w Trzebieszowie i Karwowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Festiwal Pierogów Świata w Łukowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.09 14:00

Zaproszenie na 25-lecie Odnowy w Duchu Świętym w Hajnówce

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.09 14:00

Piknik Organizacji Pozarządowych 2019

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 14:30

Stowarzyszenie OSP Jedna Dubica zaprasza na piknik historyczny

więcej »

LUBARTÓW, 08.09 15:00

Pobiegną w szczytnym celu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.09 15:00

Uroczystości pod „Dębem Straceń”

więcej »

MIĘDZYRZEC, 08.09 15:00

Narodowe Czytanie w Gminie Międzyrzec

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.09 16:00

Święto Opieńki

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.09 16:00

Narodowe Czytanie w Siemiatyczach

więcej »

PARCZEW, 08.09 17:00

Parczew 1946. Powojenne rozrachunki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 18:00

Gmina Terespol upamiętni 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

więcej »

WĘGRÓW, 08.09 19:00

Koncert „Bukiet pieśni chwalących Boga”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09 19:00

XII Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

więcej »
9

RADZYŃ, 09.09

Pokażą Radzyń z okresu I i II Wojny Światowej. ROK apeluje do mieszkańców o fotografie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 13:00

VI Letni Festiwal Biegów - Wrota Wolności

więcej »

RADZYŃ, 09.09 18:00

Wojenny Radzyń

więcej »
10

WĘGRÓW, 10.09

Konkurs kulinarny na najlepszą potrawę lokalną

więcej »

SOKOŁÓW, 10.09

Koncert zespołu Dikanda

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.09 17:00

Spotkanie autorskie Krystyny Rudnickiej w Siedleckiej Książnicy

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.09

XVIII Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Łukasz Długowski na kolejnym spotkaniu VITOexTrEAM

więcej »

ŁOSICE, 12.09 10:00

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Serpelicach

więcej »

ŁUKÓW, 12.09 13:00

Łuków: zaproszenie na konferencję

więcej »

RADZYŃ, 12.09 14:00

Narodowe Czytanie w Ulanie-Majoracie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09 18:00

Otwarcie Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Bałtów 2019”

więcej »
13

RADZYŃ, 13.09

Wkrótce pierwsze „Spotkanie u hrabiego” w Radzyniu Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.09

Konferencja „Miasta, miasteczka i miejscowości związane z księdzem Janem Krzysztofem Klukiem”

więcej »

ŁUKÓW, 13.09

Łuków: „Jutro” w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 13.09 18:00

Paweł Kukiz w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 13.09 18:00

Łukasz Długowski na kolejnym spotkaniu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.09 18:00

Otwarcie powarsztatowej wystawy Pracowni Rysunku i Malarstwa „Wyspy”

więcej »
14

MIŃSK MAZ., 14.09

Piknik lotniczy w Janowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.09

8 Rajd Rowerowy Stowarzyszenia Nasze Iganie

więcej »

ŁOSICE, 14.09

Polska pod Krzyżem - spotkanie w Serpelicach

więcej »

BIELSK PODL., 14.09 11:55

80. rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »

WĘGRÓW, 14.09 12:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w Węgrowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

I Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podl.

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 13:00

Piknik rodzinny „Serdeczne Mazowsze”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.09 15:00

Święto Pieczonego Ziemniaka

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.09 17:00

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 19:00

Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” w Siedlcach

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.09

OGÓLNOPOLSKI RAJD ROWEROWY GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – WIELKI FINAŁ W JANOWIE PODLASKIM

więcej »

ŁUKÓW, 15.09

Łuków: ostatni taki koncert

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

Letni Festiwal Biegów „WROTA WOLNOŚCI”

więcej »

WĘGRÓW, 15.09

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Koncert Charytatywny - Razem dla Rafała

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09

Siedleckie Targi Miodów

więcej »

KRAJ, 15.09

OGLĄDAJ TRANSMISJĘ Z KRAKOWA MOGIŁY

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

Biała Niedziela w Łomazach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Dożynki Gminy Wiśniew

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 11:00

Festyn „Dokopiny Ziemniaka – Przesmyki 2019”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 12:00

Lata dwudzieste, lata trzydzieste - koncert w Dąbrowie

więcej »

RADZYŃ, 15.09 12:00

Dożynki Gminy Radzyń w Płudach

więcej »

ŁUKÓW, 15.09 12:00

Gmina Stanin: Święto Pieczonego Ziemniaka

więcej »

DROHICZYN, 15.09 12:30

W Klepaczach odbędą się Dożynki Gminy Drohiczyn

więcej »

GARWOLIN, 15.09 13:00

Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego

więcej »

ŁOSICE, 15.09 13:30

Dożynki powiatu łosickiego i pożeganie lata w Sarnakach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 13:30

Rocznica bitwy pod Wolą Wodyńską

więcej »

GARWOLIN, 15.09 14:00

Festyn II Turnieju KGW w Miętnem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Nahorny Trio

więcej »
16

BIELSK PODL., 16.09 11:00

Promocja książki „Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska XV i XVI wieku”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.09 17:00

Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.09 18:00

Wystawa prac Weroniki Mantury

więcej »
17

WĘGRÓW, 17.09

Węgrowianie uczczą rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

więcej »

GARWOLIN, 17.09 17:00

Minister środowiska w Pilawie

więcej »
18

WŁODAWA, 18.09

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Włodawę

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Casting do Teatru ES

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 19:00

Koncert zespołu Niekompletni

więcej »
20

WŁODAWA, 20.09

XX Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Wystawa Barbary Rękawek

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Hosanna Młodych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

XXVIII Siedleckie Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Wiedza dla wychowawców... Trwają przygotowania do Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

ŁUKÓW, 21.09

Bezpieczny Peleton w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 21.09

Zakończenie sezonu turystycznego

więcej »

RADZYŃ, 21.09 18:00

Radzyń Podlaski: XXXVI Dni Karola Lipińskiego

więcej »
22

BIELSK PODL., 22.09

Zaczęło się 17 września

więcej »

WĘGRÓW, 22.09

Rocznica zagłady węgrowskich Żydów

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.09 11:00

Jesień w polu i zagrodzie – Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza

więcej »

ŁOSICE, 22.09 12:00

Zbliża się 50-lecie parafii w Szpakach

więcej »
23 24 25

ŁUKÓW, 25.09

Teatr dla dzieci - Niebrzydkie Kaczątko i magiczna szafa w ŁOK

więcej »
26

MIASTO SIEDLCE, 26.09 19:00

Saudade - koncert Anny Przedlackiej, Macieja Turkowskiego i Jakuba Zuckermana

więcej »
27

POWIAT BIALSKI, 27.09

Jubileusz szkoły w Zalesiu

więcej »

ŁUKÓW, 27.09

Wspólnota SYCHAR zaprasza na rekolekcje

więcej »

SOKOŁÓW, 27.09

Koncert Marita Alban Juarez Quartet

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.09 17:00

20-lecie „Łukowiaków”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.09 19:00

Koncert LADY PANK dla Martynki i Patryka

więcej »
29
30

RADZYŃ, 30.09

W Radzyniu wystartował cykl spotkań dla pasjonatów historii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 11:00

Resocjalizacja, a relacje rodzinne skazanych... Konferencja w Siedlcach

więcej »

Najnowsze Informacje