KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uzbrojeni po zęby
2019-09-05 17:11:06 Artykuł czytany 354 razy


Ponad 600 wystawców z 31 krajów. Obok firm zbrojeniowych – siły zbrojne Polski i USA, służby mundurowe, instytucje i organizacje związane z obronnością. Było wszystko, co może się przydać wojsku: od czołgów i śmigłowców, do śrubek i sznurowadeł. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach szukaliśmy militarnych nowości i sprawdzaliśmy, co może trafić do jednostek w naszym regionie.


Największa nowość to bojowy wóz piechoty Borsuk. Konstruowany przez konsorcjum pod wodzą Huty Stalowa Wola, ma zastąpić w Wojsku Polskim przestarzałe sowieckie BWP-1. Prezes HSW, Bartłomiej Zając powiedział nam, że połączenie wymogu pływalności z odpowiednią ochroną wnętrza było wielkim wyzwaniem inżynierskim, ale prototyp dobrze sobie radzi na testach w terenie (zarówno na lądzie i na wodzie), a próby odporności przeciwminowej i balistycznej też wypadły zadowalająco. Dopracowanie i przygotowanie do produkcji seryjnej ma zająć 2-3 lata. Problemem może się okazać skala oczekiwanych zamówień: co prawda HSW zainwestowała ostatnio w zautomatyzowane linie spawalnicze, ale Wojsko Polskie potrzebuje grubo ponad tysiąca nowych wozów. Konieczne więc będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych, a pewnie też podzielenie się robotą z innymi spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Warto dodać, że opracowywana dla Borsuka bezzałogowa wieża z działkiem 30 mm i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych również zbliża się do etapu produkcyjnego. Nowy pojazd jest bardzo wyczekiwany w całym Wojsku Polskim – także w naszej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Gdyby wojsko potrzebowało do czołgów i „bewupów” czegoś bardziej poręcznego, to producent Rosomaków pokazał nowy transporter w układzie 6x6, mający być ich lżejszym i tańszym uzupełnieniem.
 
Nie zabrakło też czołgów: zwykłych oraz zmodernizowanych Twardych i Leopardów. W roli lizaka za szybą, czyli eksponatu na który przyjemnie popatrzeć, ale raczej nie można sobie na niego pozwolić, wystąpił amerykański Abrams (z cokolwiek szyderczym napisem „Bój się Boga” na lufie armaty).

„Bóg wojny” coraz dokładniejszy

Nowa dywizja będzie też potrzebowała artylerii. Na wystawie pokazano znajdujące się w produkcji 155 mm armatohaubice Krab i 120 mm moździerze Rak. Kontrakty na ich dostawy podpisano jeszcze przed powołaniem do życia 18. DZ. Na MSPO usłyszeliśmy, że zamówienie ma być wkrótce powiększone, by uwzględniało potrzeby nowej jednostki.

Zarówno Kraby, jak i Raki mają wkrótce dostać kierowaną amunicję. Pokazała ją firma Mesko. W przypadku szczególnie ważnych celów, jeśli uda się wysłać w ich pobliże zwiadowcę z podświetlaczem laserowym, to zamiast zasypywać całą okolicę dziesiątkami klasycznych pocisków, będzie można wystrzelić jeden i uzyskać bezpośrednie trafienie. Oczywiście, z racji bardzo wysokiej ceny amunicja kierowana nie zastąpi tradycyjnej, ale ma być jej uzupełnieniem. Jak tłumaczył nam technolog z Meska, Zbigniew Dulęba, zabezpieczenie elektroniki przed potężnymi przeciążeniami powstającymi przy strzale jest trudne, ale wykonalne, a nowe pociski przeszły już pierwsze próby.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Ugryźć czołg

Jak na kraj frontowy NATO Polska ma spore braki w obronie przeciwpancernej. W Kielcach przedstawiono mnóstwo sposobów na rozwiązanie tego problemu. Obok wspomnianej kierowanej amunicji artyleryjskiej Mesko pokazało opracowywany we współpracy z Ukrainą przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat. Naprowadzany laserowo, o zasięgu 2,5 km, ma stanowić lżejsze i tańsze uzupełnienie produkowanych od lat na izraelskiej licencji Spike’ów. Inni producenci pokazywali swoje ppk, a także nowoczesne granatniki, mające zastąpić stare sowieckie RPG-7.

Aby obrona przeciwpancerna nie opierała się tylko na nogach i grzbietach taszczących pociski piechurów, MON rzucił hasło: potrzebujemy niszczycieli czołgów, a przemysł odpowiedział umieszczając potężne pakiety ppk na pojazdach opancerzonych: czy to na starych BWP-1, czy to podwoziu armatohaubicy Krab, czy też na dopracowywanym od kilku lat przez firmę AMZ pływającym pojeździe Bóbr. Ten ostatni wcześniej pokazywano jako następcę starych rozpoznawczych BRDM-ów, ale producent twierdzi, że na rakietowy niszczyciel czołgów też się nada.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


By nic wybuchowego nie spadło na głowę

Siedlecki dywizjon przeciwlotniczy 1. Brygady Pancernej używa od lat pocisków przeciwlotniczych Grom. Na MSPO pokazano jego ulepszoną wersję o nazwie Piorun, który jest już w produkcji seryjnej. Jak tłumaczył nam Radosław Mijas, zastępca dyrektora dywizji rakietowej zakładów Mesko, jest to broń, która poradzi sobie z nowymi zagrożeniami. O ile kiedyś wojska lądowe musiały się oganiać tylko od samolotów i śmigłowców, tak teraz muszą zwalczać również rozpoznawcze i bojowe drony, pociski manewrujące, szybujące zasobniki z amunicją kasetową i inne trudne do namierzenia cele. Piorun ma czulszą głowicę naprowadzania i lepszy zapalnik zbliżeniowy, a przy okazji może polecieć trochę dalej od swego poprzednika. Producent zapewnia, że głośne w swoim czasie problemy z jakością były rozdmuchane, a teraz niezawodność pocisków nie budzi zastrzeżeń odbiorcy. Cały czas trwają też prace nad ich dalszym unowocześnianiem.

Na MSPO pokazano też jednego z faworytów programu Narew, który ma zapewnić obronę przeciwlotniczą o zasięgu większym od Piorunów, ale mniejszym od słynnych Patriotów. Ośmiokomorowa wyrzutnia brytyjskich pocisków CAMM postawiona została na podwoziu polskiej ciężarówki Jelcz. Elektronika systemu ma się „dogadywać” z zamówionym do Patriotów systemem dowodzenia IBCS. Ale to dopiero propozycja, bo decyzji MON w sprawie Narwi jeszcze nie ma.Drony wypróbowane w boju

Sporo nowości pojawiło się w branży bezpilotowców. Krajowy potentat, prywatna WB Group, od lat zaopatrująca Wojska Specjalne, artylerię, a od niedawna również Wojska Obrony Terytorialnej, pokazała całą rodzinę dronów Warmate, które mogą być rozpoznawcze lub bojowe w zależności od tego, jaką się do nich przymocuje głowicę. Najnowszej wersji nie trzeba już przykręcać skrzydeł i wypuszczać w powietrze z ręki – da się ją wystrzelić z rurowej wyrzutni jak przeciwpancerny pocisk kierowany.

Do służby wchodzi też trzecia generacja rozpoznawczych FlyEye’ów. Przedstawiciel producenta zapewniał nas, że choć dron wygląda identycznie jak te używane onegdaj przez polskich żołnierzy w Afganistanie, to w środku zmieniło się prawie wszystko: nowe baterie i silnik wydłużyły czas patrolowania i zasięg, lepsze głowice elektrooptyczne zapewniają wyraźniejszy obraz, a systemy sterowania są o wiele bardziej „przyjazne” dla operatora. WB z dumą podkreśla, że jej produkty zostały wypróbowane nie tylko na poligonach, ale i nad prawdziwym polem walki (m.in. niedawno na Ukrainie) i działały niezawodnie mimo podejmowanych prób zakłócenia ich działania środkami walki elektronicznej.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Dealer współkonstruktorem

Na rozległych terenach targowych wśród setek eksponatów wypatrzyliśmy znajomy szyld, a pod nim zupełnie nieznany pojazd.  Okazało się, że Auto-Podlasie wchodzi w skład konsorcjum budującego samochód terenowy dla naszych jednostek aeromobilnych. Wóz bazuje na znanym Landcruiserze, ale mało go przypomina. Do bólu spartański, z wyglądu wręcz toporny, ma wytrzymać zrzut z samolotu na wyposażonej w spadochrony platformie. Będzie służył jako znoszący trudne warunki i brutalne traktowanie środek transportu. Jak powiedział nam konstruktor Piotr Lasek, pojazd wchodzi już w fazę produkcyjną i jest intensywnie testowany. Był już zrzucany z dźwigu, a niedługo poleci na ziemię również z transportowego Herculesa.Oblegana makieta


Wśród sprzętu latającego wyróżniał się amerykański śmigłowiec transportowy Chinook. Ten „latający autobus” prezentowany był na stoisku amerykańskiej armii. W pobliżu stał dobrze znany mniejszy Blackhawk oraz groźny szturmowy Apache. Ten ostatni jest poważnym kandydatem w programie Kruk, mającym wyłonić następcę starych śmigłowców Mi-24. Na wypadek, gdyby zabrakło na to pieniędzy, polski przemysł zaproponował modernizację Mi-24, czyli wyposażenie ich w nową elektronikę i szeroki asortyment przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Śmigłowce oglądano chętnie, ale największe kolejki ustawiały się w pobliskiej hali do makiety myśliwca F-35 Lightning. Wskazany przez MON jako następca sypiących się ze starości Mig-ów-29, przyprawia o zawrót głowy ceną: ponad 80 mln dolarów za sztukę. W zamian oferuje rewelacyjne możliwości bojowe, oparte na zmniejszonej wykrywalności dla radarów, nowoczesnych czujnikach, systemach walki elektronicznej i transmisji danych. Amerykanie twierdzą, że jeśli MON zdecyduje się na zamówienie przed końcem tego roku, to pierwsze egzemplarze mogłyby znaleźć się w Polsce za pięć lat.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


AB/DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.01

Noworoczna Piątka w Strzyńcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.01

Noworoczne rugby

więcej »
2 3 4

RADZYŃ, 04.01

VII Noworoczna Gala Akordeonowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.01 19:00

Kolędy zabrzmią w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

III Charytatywny Marszobieg Grupy Biegaczy Skórzec Biega

więcej »

SOKOŁÓW, 05.01

Koncert Noworoczny ze Stanisławą Celińską!

więcej »

DROHICZYN, 05.01

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 05.01

Łuków: Noworoczny Koncert Kolęd

więcej »

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 18:00

Noworoczny Koncert Jazzowy w Białej Podlaskiej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: Międzypokoleniowy Koncert Kolęd

więcej »

RYKI, 06.01

Kłoczew: Charytatywny Koncert Noworoczny – dla Wiktorii

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

VI Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »

DROHICZYN, 06.01 11:00

Charytatywne jasełka w parafii w Łysowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Największe jasełka w Siedlcach już 6 stycznia

więcej »

DROHICZYN, 06.01 12:00

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Drohiczyna

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 14:15

Orszak Trzech Króli w Białkach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.01 11:00

Zmarła siostra służka Teodozja Budziszewska

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Święto Patronów i benefis o. Leona Knabita

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: Hej Kolęda

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Wernisaż malarstwa Henryka Widelskiego

więcej »

LUBARTÓW, 10.01

Wernisaż w Kocku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

Szła Kolęda 2020 - przesłuchania konkursowe

więcej »
11

KRAJ, 11.01

XII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01

KPS zagra z ZAKSĄ

więcej »

WĘGRÓW, 11.01

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »

BIELSK PODL., 11.01

Piękne kolędy i piękne głosy – Podlaskie Kolędowanie rusza w trasę po regionie!

więcej »

KRAJ, 11.01

Święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.01

Charytatywny Koncert Kolęd w siedleckiej katedrze

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.01

8. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych Siemiatycze 2020

więcej »

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

„Romeo i Julia” w łukowskim kinie

więcej »

DROHICZYN, 12.01

Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01 11:00

Srebrny jubileusz siedleckich kolekcjonerów

więcej »
13 14

WĘGRÓW, 14.01

Debata społeczna w Węgrowie

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Siedlce: Koncert Pokoleń w SP2

więcej »
16

WŁODAWA, 16.01

Masz pomysł na biznes? Przyjdź na spotkanie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 16.01

Bal z babcią i dziadkiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Nove Kino Siedlce: Filmowe Rekolekcje już 14 stycznia

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.01 18:00

Spotkanie ze Sławomirem Kordaczukiem

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Gminny Wieczór Kolęd w Mieniku

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Epicki Festiwal Podróżniczy – ODYSEJA 2.0

więcej »

ŁUKÓW, 17.01

Łuków: ruszają zapisy na powstańczy rajd

więcej »

SOKOŁÓW, 17.01

Poezja i muzyka w Kosowie Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01 18:00

Koncert finałowy konkursu SZŁA KOLĘDA 2020

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Ósemka zagra z AZS LSW

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.01

Otwarcie wystawy malarstwa Zbigniewa Karpińskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.01

Bialscy siatkarze grają w sobotę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 08:00

W Siedlcach w wybrane soboty w roku można oddać krew

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wieczór Kolęd i Pastorałek w Janowie Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 19.01

W niedzielę w Radzyniu wspólne kolędowanie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wspólne kolędowanie w Jaźwinach

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.01

Orkiestra OSP Siemiatycze zaprasza na koncert kolęd

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

V Otwarty Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.01

Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Wiśniew

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 19:00

Koncert jubileuszowy chóru i scholi przy parafii p.w. Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »
20 21

SIEMIATYCZE, 21.01

Kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.01

Czynsze w STBS pod dyskusję

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

SOKOŁÓW, 22.01

„Pan T” w DKF „Zbyszek”

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.01

Gmina Adamów: karnawałowy bal

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Pierwszy Bal Charytatywny 18 Dywizji Zmechanizowanej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.01

Wyjazd do Parku Trampolin

więcej »
25

POWIAT SIEDLECKI, 25.01

Mokobody: Nocna Pielgrzymka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Siedlce: Koncert Świąteczno-Noworoczny i zbiórka na rzecz Kacpra Boruty

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Bezalkoholowy bal w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Siatkarze KPS Siedlce podejmą lidera

więcej »

WŁODAWA, 25.01 10:00

XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek we Włodawie

więcej »
26

LUBARTÓW, 26.01

KOCK: KONCERT I POTAŃCÓWKA

więcej »

KRAJ, 26.01

Słowo Boże niesie zbawienie. 26 stycznia – pierwsza Niedziela Słowa Bożego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01

Skórzec: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.01

Siedlce: pokutny marsz różańcowy

więcej »

GARWOLIN, 26.01

Pierwszy taki koncert w Wildze

więcej »

SIEMIATYCZE, 26.01

Cresa CUP 2020

więcej »

MIŃSK MAZ., 26.01

Basket Cup w Mińsku Mazowieckim

więcej »

KRAJ, 26.01

Rzecznik Episkopatu: zamieśćmy w Internecie ulubione cytaty z Biblii

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01

Bal charytatywny na rzecz Lenki Jażdżewskiej

więcej »

WĘGRÓW, 26.01

Z kolędą przez Mazowsze

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01 11:00

XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”

więcej »
27

ŁUKÓW, 27.01

Odsłonięcie „Mówiącego Kamienia” w łukowskim parku

więcej »

GARWOLIN, 27.01

Garwolin: promocja albumu poświęconego miastu

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.01

Konferencja dla księży

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.01

W VITOexTrEAM o Omanie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.01 18:00

Oman z tysiąca i jednej nocy

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.01

ORLEN PRZEDSZKOLIADA TOUR 2020 w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 30.01

Łuków: Tam, gdzie wiatr niesie pokój...

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.01

W VITOexTrEAM o Omanie

więcej »

DROHICZYN, 30.01

Mariologia – w Drohiczynie odbędzie się kolejna katecheza o Maryi

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.01

Wernisaż wystawy - Makatka europejska – vademecum zasad moralnych

więcej »

ŁUKÓW, 31.01

Finał akcji „Aniołkowe Granie” w Łukowie

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Kredyt gotówkowy konsolidacyjny - jak go szybko zdobyć?
2020-01-27 14:47:04 Kategoria:

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest kredyt konsolidacyjny, jak go zdobyć oraz jakie są najlepsze oferty na początku 2020 roku.

więcej »
foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »