R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biskup Antoni Dydycz Honorowym Obywatelem Gminy Sarnaki
2019-10-19 23:55:30 Artykuł czytany 2137 razy


Biskup senior Antoni Dydycz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sarnaki, taką decyzję jednomyślnie podjęła Rada Gminy, podczas uroczystej sesji w sobotę, 19 października.


Inicjatorami wyróżnienia biskupa Dydycza byli wójt Grzegorz Arasymowicz oraz radny Mariusz Dudziuk. Odznaczenie zostało nadane w trakcie uroczystej wyjazdowej sesji Rady Gminy, która odbyła się w Serpelicach.

W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy, delegacje firm i instytucji, przyjaciele i rodzina Biskupa Dydycza.

Na wstępie inicjatorzy nadania tytułu Honorowego Obywatela przedstawili uzasadnienie, przypominając życiorys i zasługi gościa honorowego.

Bp Antoni Pacyfik Dydycz - biskup senior diecezji drohiczyńskiej urodził się w Serpelicach w gminie Sarnaki. W trakcie swojej posługi kapłańskiej nie zapomniał o rodzinnej gminie, bywał tu częstym gościem, wspierał lokalne działania. Z Jego inicjatywy od 1980 r., w ostatnią niedzielę lipca odbywały się w Serpelicach kapucyńskie spotkania młodzieży, które z czasem przerodziły się w organizowane 14 października  Święto Podwyższenia Krzyża, Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Wspierał także budowę Kalwarii Podlaskiej, wspomagał rozbudowę przedszkola w Serpelicach. Podczas swojej posługi biskupiej ściśle współpracował ze szkołami w diecezji drohiczyńskiej, często je odwiedzał, wielokrotnie bywał w placówkach oświatowych w Sarnakach i Serpelicach. Także dziś biskup Dydycz uczestniczy aktywnie w rekolekcyjnych spotkaniach na Golgocie Młodych w Serpelicach. Jest otwarty na lokalne inicjatywy, chętnie przyjmuje zaproszenia na uroczystości.

Podkreślano, że nie sposób wyliczyć wszystkie zasługi biskupa Dydycza, a formą ich docenienia jest nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Sarnaki, pierwszego takiego tytułu w historii gminy.

Podniosły charakter wydarzenia podkreślił występ uczennic Szkoły Podstawowej w Serpelicach, które przygotowały kompozycję wierszy i pieśni patriotycznych. Życzenia i gratulacje biskupowi składali m.in. Wojciech Kudelski -były prezydent Siedlec obecnie radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Michał Litwiniuk - prezydent Białej Podlaskiej, Marcin Urbański - wójt gminy Mielnik, ks. Andrzej Jakubowicz - proboszcz parafii w Sarnakach.

Dziękując za wyróżnienie i życzenia biskup Antoni Dydycz zwracał uwagę na więzi międzyludzkie i zasady, które sprawiają, że nawet gdy różnimy się w wielu sprawach i dziedzinach, potrafimy też znaleźć coś wspólnego, dopomagać sobie wzajemnie w tym, by każda i każdy z nas mogli odkrywać tę drogę, która jest najwłaściwsza i jest drogą przeznaczenia. Dziękował za jednomyślność rady i za zaangażowanie włodarzy. Zauważył, że przemówienia, które można było usłyszeć wypływają z tego, co każdy ma w sercu. – Możemy podziwiać i cieszyć się z tego, że mamy tak wspaniałych ludzi, którzy tyle treści mają w sercu. Kiedy słyszymy nieraz głosy, że Rzeczpospolita jest tak mocno skonfliktowana, to myślę, że ci którzy to mówią istotnie są skonfliktowani, ale kto o tym nie mówi, nie jest skonfliktowany, a Rzeczpospolita zawsze jest Rzeczpospolitą. Być może czasami jedno chcieliby aby miała więcej czegoś białego, inni by miała więcej czerwonego, ale w sumie to się zawsze wyrównuje i biało-czerwone pozostaje tym, co jest dla nas najważniejsze – mówił. Biskup przypomniał też historię przybycia do Serpelic Zakonu Kapucynów Mniejszych, znaczenie zgromadzenia dla tego miejsca i wartość wspólnoty.

- Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy tak uhonorować Jego Ekscelencję - powiedział Radiu Podlasie wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz. - W Serpelicach, miejscowości rodzinnej biskupa Dydycza, gdzie urodził się i wychował, mogliśmy wręczyć mu legitymację nr 1. Nie sposób wymienić wszystkich zasług Księdza  Biskupa, ale trzeba podkreślić, że przez całe życie utożsamiał się z charyzmatyczną zasadą Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, która mówi, że po Bogu przed własnym sercem, życiem ważniejsza jest Ojczyzna – mówił włodarz.
 
Dopełnieniem uroczystości była Msza Św. sprawowana w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły uroczystości patronatem medialnym.ABol/ Sarnaki  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • C.M.
  2019-10-22 14:45:02

  arrow

  A kiedy dla Biskupa Tadeusza Pikusa-apolitycznego, jakim winien być każdy Biskup i każdy duchowny.

 • BRAWO
  2019-10-20 20:36:08

  arrow

  Honorowym Obywatelem Gminy Miedzna Ekscelencja jest już od wielu lat... Takie tytuły są może trochę śmieszne, ale biskup Antoni zasługuje na nie...

 • brawo
  2019-10-20 19:19:22

  arrow

  teraz kolej na pozostałe gminy, wsie, miasteczka i powiaty.

 • Szczepan
  2019-10-20 18:29:56

  arrow

  A gdzie Lipka.....

 • Stara się
  2019-10-20 10:04:53

  arrow

  Teraz kolej na P. Litwiniuka?

 • Stara się
  2019-10-20 10:03:51

  arrow

  Teraz kolej na P.Litwiniuka?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »

Łosice

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje