R E K L A M ALUBARTÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uważajmy na oszustów!
2019-11-29 12:05:50 Artykuł czytany 79 razy


Tylko w środę na terenie powiatu lubartowskiego policjanci odnotowali 7 usiłowań oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” w tym jedno niestety skuteczne na kwotę 30 tys. zł. Schemat działania oszustów za każdym razem jest podobny. Pamiętajmy! Gdy telefon o finansowe wsparcie wzbudzi nasze podejrzenie należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.


27 listopada  mieszkańców naszego powiatu dzwonili oszuści podający się za osobę z rodziny  lub funkcjonariusza policji, którzy chcieli wyłudzić pieniądze od mieszkańców naszego powiatu.  Do mieszkanki gm. Lubartów zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Oświadczyła ona,  że miała wypadek samochodowy i teraz przebywa na komendzie policji i  pilnie potrzebuje pomocy finansowej. Następnie za chwilę  telefon przekazała ,,fałszywemu policjantowi” który potwierdził informację i dodał, że córka spowodowała wypadek, wskutek którego zginął człowiek. Aby uniknąć więzienia będzie potrzebna pomoc finansowa. Na szczęście  kobieta zorientowała się, że to oszustwo i skontaktowała z prawdziwą córką.

W podobnym czasie  do mieszkańca gm. Lubartów  zadzwonił oszust  podający się za policjanta i przekazał, że jego córka miała wypadek i są potrzebne pieniądze. Następnie telefon został oddany rzekomej córce, która poinformowała że będzie potrzebowała 15 tyś. zł. bo inaczej trafi do aresztu. Mężczyzna po krótkiej rozmowie rozłączył się i skontaktował z córką, która zaprzeczyła by taka sytuacja miała miejsce.

Do kolejnej mieszkanki również w podobnym czasie zadzwonił mężczyzna na numer stacjonarny, który podawał się za jej syna. Oświadczył, że jest na policji i miał wypadek a także, że spowodował śmierć człowieka. Kobieta zaczęła stanowczo wypytywać mężczyznę jak się nazywa i kim jest. W tym momencie doszło do zakończenia rozmowy. Oszust rozłączył się. Wyłudzeniem 30 tyś. złotych skończyło się niestety kolejne oszustwo również tego samego dnia u mieszkanki gm. Lubartów. Na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podał się za jej syna powiedział, że miał wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. Telefon przekazał rzekomej policjantce, która ustaliła kwotę 30 tyś. zł. po którą miał przyjść jakiś mężczyzna. Po krótkim czasie na posesji kobiety pojawił się mężczyzna, który odebrał od niej pieniądze. Kobieta zrozumiała, że została oszukana gdy już po przekazaniu pieniędzy skontaktowała się ze swoim synem.

Jak widzimy z tych przykładów wszędzie  schemat postępowania oszustów jest podobny. Oszuści najpierw informują o jakimś zdarzeniu, najczęściej drogowym podając się za najbliższą rodzinę, a następnie aby potwierdzić swoją wersję  przekazują telefon rzekomemu policjantowi.

Pamiętajmy- policjant w żadnym wypadku nie dzwoni do osób postronnych aby pomogły mu w prowadzeniu sprawy czy to kryminalnej czy każdej innej. Oszuści w ten sposób wykorzystują dobre serce najczęściej osób starszych. Sytuacja przedstawia się tak samo, gdy dzwoni do nas osoba podająca się za członka naszej rodziny. Nigdy nie podejmujmy żadnych decyzji pochopnie, gdy chcemy upewnić się z kim rozmawialiśmy zadzwońmy sami do tych osób. Nasza czujność i ograniczone zaufanie może uchronić nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić nasze oszczędności. Pamiętajmy, przed zdecydowaniem się na pożyczenie pieniędzy osobie bliskiej sprawdźmy dokładnie czy rzeczywiście wspieramy finansowo krewnego i czy nie jest to próba oszustwa. Gdy telefon o finansowe wsparcie wzbudzi nasze podejrzenie należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.


J.S./ KWP Lublin
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
foto

NEONET otwiera nowy sklep w Siemiatyczach – dla...
2020-07-31 16:49:52 Kategoria:

W czwartek, 6 sierpnia od godziny 9 rano rozpoczyna się w Siemiatyczach wielkie otwarcie nowego salonu NEONET. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki 2, a dla...

więcej »

Lubartów

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje