R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Papieska Droga Krzyżowa w Łukowie
2019-03-30 10:30:40 Artykuł czytany 362 razy


Rozpoczyna się w Łukowie VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pierwszy koncert odbędzie się w piątek 5 kwietnia w kościele NMP Matki Kościoła. Tego wieczoru odbędzie się również Papieska Droga Krzyżowa.


Na pierwszym koncercie połączonym z Papieską Drogę Krzyżową, na organach zagra łukowianin i dyrektor artystyczny festiwalu Mateusz Rzewuski. Rozważania będzie czytać Grzegorz Skwarek, dyrektor ŁOK. Wystąpią również recytatorzy Teatru Poezji ŁOK. Koncert odbędzie się w piątek 5 kwietnia o godzinie 20.00.

Patronat honorowy nad VII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicepremier Rządu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Łuków, Centrum Konferencyjno - Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia. Wydarzeniu patronują m.in. Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24.

Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w Niemczech, w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwizacji w Conservatoire a Rayonnement Régional w Paryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Christophe Mantoux’a, otrzymując Dyplom „Concertiste” przyznany jednogłośnie w 2017 roku. W 2018 roku Mateusz Rzewuski ukończył także studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku (w wieku zaledwie 26 lat) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz płyty CD zarejestrowanej na oryginalnych, historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orelanie we Francji.

Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Gerharda Gnanna, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Christophe Mantoux’a, Michaela Radulescu, Daniela Rotha, Wolfganga Zerera i innych.

Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, USA, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji. Wykonywał recitale w wielu prestiżowych miejscach, m. in.: katedrze w Luxemburgu, kościele Św. Seweryna w Paryżu, katedrze w San Francisco, Uniwersytecie w Tampie, Filharmonii w Wilnie, Filharmonii w Kaliningradzie, kościele Św. Jakuba w Lubece i innych.

W 2011 roku artysta został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. W 2015 roku otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie a w 2017 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Organowym w Białymstoku.

Mateusz Rzewuski jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W 2013 roku zainicjował „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie", którego jest dyrektorem artystycznym.

Grzegorz Skwarek, absolwent studiów historycznych na UMCS w Lublinie. W 1985 r. rozpoczął pracę w radiu w Ośrodku Radia Studenckiego - Radio Centrum gdzie powstały pierwsze słuchowiska, serie felietonów oraz kabaret radiowy. W 1992 roku współtworzył jedną z pierwszych niezależnych stacji radiowych w Polsce Katolickie Radio Podlasie, z którą na stałe związał się od 1995 roku do chwili obecnej pełniąc w niej kolejno funkcje szefa muzycznego, zastępcy redaktora naczelnego, aż po dyrektora strategicznego. Od stycznia 2017 roku tworzy funkcję dyrektora Łukowskiego Ośrodka Kultury, zachowując stanowisko Doradcy Zarządu KRP i wiceprezesa Fundacji Podlaskie Centrum Radiowe. Jest producentem i prowadzącym listę przebojów, jest autorem felietonów radiowych i prasowych, wywiadów i rozmów. Autor, producent, realizator słuchowisk radiowych z elementami paradokumentalnymi, część z audycji została wydana na płytach CD, w formie książkowej oraz adaptowana jako spektakl teatralny.
Aktywnie działa na rzecz środowiska. M.in.: pomysłodawca, organizator, członek Kapituły Generalnej Bractwa św. Judy Tadeusza, sekretarz Kapituły Nagrody Ludomira Benedyktowicza, wiceprezes Zarządu Fundacji Podlaskie Centrum Radiowe, przewodniczący Rady Programowej Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Od 2017 roku producent i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Nagrody m.in. „Benemerenti Medal Papieski” przyznany przez Papieża Benedykta XVI, „Zasłużony dla Kultury Polskiej" – odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Poezji ŁOK działa w Łukowskim Ośrodku Kultury. Opiekunem oraz instruktorem ds. recytacji jest Sławomir Żyłka. Jego podopieczni odnoszą mnóstwo sukcesów na konkursach recytatorskich na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, regionalnym oraz ogólnopolskim. Są to stypendyści Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Burmistrza Łukowa. W rozważaniach Papieskiej Drogi Krzyżowej zaprezentuje się troje z nich: Julia Semczuk, Maciej Radomyski oraz Bartłomiej Niewęgłowski.


Na wydarzenia zaprasza Łukowski Ośrodek Kultury. Wstęp wolny.




AKup  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje