R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Trzydniowe święto w gminie Adamów /ZDJĘCIA/
2019-10-07 19:32:53 Artykuł czytany 780 razy


Za nami trzydniowe obchody 80. rocznicy ostatniej bitwy Kampanii Wrześniowej na terenie gminy Adamów. Rozpoczęły się one w piątkowy wieczór w Kalinowym Dole. Zakończyły w niedzielę w Woli Gułowskiej, gdzie 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej nadano imię generała Franciszka Kleeberga. Brygadzie tej dowodzi prawnuk generała, pułkownik Michał Rohde.


Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy Kampanii Wrześniowej stoczonej przez SGO „Polesie” rozpoczęły się już 3 października w Helenowie. Na mogile, gdzie spoczywają m.in. marynarze z Pińska, złożone zostały kwiaty. Jak co roku na tej uroczystości gościli przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W piątek 4 października, kiedy oficjalnie rozpoczęto obchody, odbyło się odsłonięcie w Kalinowym Dole pomnika poświęconego żołnierzom 3 Pułku Strzelców Konnych (http://www.podlasie24.pl/lukow/region/kalinowy-dol-...aby-pamiec-trwala-2bb06.html).

W sobotę 5 października już od rana można było odwiedzać obozowisko kawaleryjskie. Jeźdźcy rozbili obóz na przyklasztornych błoniach. Byli to uczestnicy wyprawy Wrześniowy Szlak, którzy już od kilku lat pojawiają się na uroczystościach w gminie Adamów. To współcześni kawalerzyści, członkowie Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczpospolitej Polskiej. Zarówno oni, jak i zawodowi żołnierze z jednostek obecnych w gminie na trzydniowych uroczystościach wzięli udział w popołudniowym spotkaniu na cmentarzu w Turzystwie. Przy kwaterze żołnierzy SGO „Polesie” odczytano apel pamięci, nastąpiła salwa honorowa i złożenie wieńców. Następnie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Siedlec, a dzień zakończyła premiera filmu „Ostatni Bój”.

Finał uroczystości odbył się w niedzielę 6 października. W tym dniu najważniejsza była 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana. Ustanowiono Święto Brygady, które będzie teraz przypadać co roku na dzień 5 października oraz nadano tej jednostce imię generała Franciszka Kleeberga. Zabiegał o to od roku generał Jarosław Gromadziński. On też, jak sam mówił, czynił starania aby dowództwo tej utworzonej niedawno Brygady objął prawnuk generała, pułkownik Michał Rohde.

W niedzielnych uroczystościach brali udział m.in. żołnierze z Lublina oraz Giżycka, harcerze, rodzina generała Kleeberga, parlamentarzyści i samorządowcy. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował sekretarz stanu minister Marek Łapiński. Obecny był też biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy Świętej. Po Eucharystii podczas uroczystości na błoniach dwaj Kleeberczycy ppłk rez. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów można było oglądać współczesny i historyczny sprzęt wojskowy. Były pokazy kawaleryjskie i pokazy wojskowe. Trwała również akcja krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi”, zorganizowana przez 19 LBZ i lubelskie RCKiK.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
AKup   [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • dzisiejszy światna na opak
  2019-10-08 16:06:15

  arrow

  jeśli już to gen. dywizji Franciszek Kleeberg powinien być patronem 18 Dywizji Zmechanizowane, a gen Buk ewentualnie 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, no ale jest jak jest. No comments.

 • radziej
  2019-10-07 21:05:49

  arrow

  Procentowo w czasie drugiej wojny światowej procentowo zgineło więcej ludności cywilnej niż żołnierzy tak więc waleczność i odwaga żołnierzy w kampani wrześniowej była taka sobie i to z tego wynika że nie jest to niebezpieczny zawód jak by mogło się wydawać

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Użyj aplikacji do rejestrowania czasu pracy pracowników...
2020-02-11 19:49:19 Kategoria:

W wielu dziedzinach pracy postęp technologiczny przynosi rozwiązania sprzyjające wygodzie i efektywności wykonywanych obowiązków służbowych. Jednym z tego typu...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.02

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »
3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.02 17:30

Łuków: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: memoriał Tomasza Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: powalczą o puchar burmistrza

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.02

Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.02 17:00

Spotkanie w łukowskim Klubie Kamena

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.02

ŁOK: wystawa Magdaleny Dylak w Galerii Prowizorium

więcej »
15 16

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.02 19:15

Urodziny Andre Rieu w Kinie Łuków

więcej »
18 19 20 21

ŁUKÓW, 21.02

Łuków: Targi Pracy i Edukacji

więcej »
22 23

ŁUKÓW, 23.02

Kusaki na ludowo w Adamowie

więcej »
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje