R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Chcemy zjazdów na nasze posesje… Czy może dojść do protestów wzdłuż drogi krajowej nr 63?
2019-10-21 16:07:28 Artykuł czytany 3579 razy


„Chcemy zjazdów na nasze posesje”, „GDDKiA – my tu mieszkamy, projektuj drogę z nami”, „GDDKiA zacznij z nami rozmawiać” – banery m. in.: z takimi napisami od kilkunastu dni wiszą na płotach posesji w miejscowościach Biardy i Gołaszyn, czyli wzdłuż odcinka drogi krajowej 63, który według zapowiedzi GDDKiA do 2022 roku ma być zmodernizowany. Mieszkańcy w przypadku nieuwzględnienia ich postulatów grożą blokadą drogi…


Modernizacji wyczekują wszyscy.…

Inwestycji wyczekują wszyscy, którzy codziennie muszą dojeżdżać z Łukowa do Siedlec do pracy. Wyczekują od kilkunastu lat, bo choć obietnice wsparcia modernizacji składało już wielu polityków i samorządowców – to są one jak dotąd niezrealizowane. Koleiny, wyrwy w jezdni i ciągłe remonty kilkunastometrowych odcinków dały się wielu kierowcom, szczególnie zimą we znaki. Chodnika wzdłuż jezdni wyczekują chociażby mieszkańcy Oknin jedynej wsi administracyjnie należącej do gminy Wiśniew, ale położonej przy feralnym odcinku drogi krajowej 63. Przed kilkoma laty coś się zaczęło dziać... Przedstawione plany modernizacji wyglądają imponująco – szeroka odnowiona jezdnia, ścieżka rowerowa, chodnik…

Brak przepustów…

– My jesteśmy za modernizacją, tego nie chcemy blokować, chcemy jedynie żeby nas wysłuchano – mówi Krzysztof Wójcik sołtys wsi Biardy, w której pojawiło się najwięcej banerów z apelem do GDDKiA. Okazuje się bowiem, że są nieścisłości a nawet zdaniem mieszkańców - błędy w przedstawionym im projekcie modernizacji. – Przede wszystkim nie zaplanowano przepustów pod jezdnią. Nasza wieś położona jest na pochyłości i jak przyjdą wiosenne roztopy czy ulewa to woda będzie stała na podwórkach – mówi sołtys. - Obecnie jest 7 takich przepustów a i tak wiosną jest mokro. W planie modernizacji wszystkie są „wykasowane”. Bez przepustów woda będzie przepływała przez jezdnię – dodaje sołtys. Z GDDKIA otrzymali lakoniczną odpowiedź, że to Wójt powinien zadbać o meliorację i odpowiednie odwodnienie terenu.

Posesje bez zjazdów


Drugim problemem jest brak zjazdów na kilka posesji. – GDDKiA uwzględniła przeszło 110 zjazdów. Jest kilka posesji do których wjazdy zaplanowano nie bezpośrednio, ale z bocznych uliczek. Przy dużym natężeniu ruchu, jakie jest planowane – takie skrzyżowania będą bardzo niebezpieczne – mówi Krzysztof Wójcik. Okazuje się jednak, że 8 posesji w Biardach nie ma w ogóle zaplanowanego zjazdu z drogi głównej i żadnej możliwości poprowadzenia zjazdów z uliczek bocznych. – Te działki będą odcięte zupełnie. Tam nie zaplanowano żadnego zjazdu i może się okazać po modernizacji że posesja jest odcięta od drogi. Wysyłamy pisma do GDDKiA, ale dotąd nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - zapewnia. Sołtys Biard dodaje, że w podobnej sytuacji są właściciele 8 działek na terenie Oknin i 3 na terenie Gołaszyna. – Nie wiem co było powodem nie uwzględnienia zjazdów w projekcie. Gdy trzeba było zgłaszać zjazdy – to raczej wszyscy tego dokonali – dodaje.

Prędkość…

Trzecia sprawa, która niepokoi mieszkańców miejscowości Biardy to plany zwiększenia dopuszczalnej prędkości do 60 km/h. - Już teraz przy 50 km/h jest niebezpiecznie. Na prostych odcinkach drogi kierowcy mocno dociskają gazu. Strach przejść przez jezdnię do sklepu czy kaplicy. Gdy możliwości będą większe i nawierzchnia lepsza, to kierowcy będą jeździć jeszcze szybciej – mówi Krzysztof Wójcik. – My tu mieszkamy, chcemy żeby było bezpiecznie – dodaje.

Możliwa blokada drogi

Mieszkańcy wsi wielokrotnie organizowali zebrania wiejskie, omawiali te problemy, redagowali i wysyłali pisma wszędzie… do GDDKIA, do Ministra Infrastruktury, Premiera a nawet Prezydenta. Wielokrotnie na zebrania zapraszali władze samorządowe i parlamentarzystów z regionu. – Wszyscy obiecują wsparcie, ale konkretnej odpowiedzi z GDDKiA jak nie ma tak nie ma. Na ostatnim spotkaniu na początku października, mimo wysłanego zaproszenia, nikt z GDDKiA się nie pojawił. Czujemy się ignorowani, ale i zdeterminowani – mówi sołtys. - Będziemy walczyć o nasze prawa wszelkimi dostępnymi sposobami. Jak będzie trzeba to zablokujemy drogę… – dodaje.

Co na to GDDKiA? Czy problem jest im znany i czy uda się jeszcze dokonać zmian w przyjętym projekcie? Dlaczego nie reagują na apel mieszkańców? Wysłaliśmy pytania do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i czekamy na odpowiedź.

----------------

Remont ma zostać przeprowadzony najprawdopodobniej w latach 2020-2022 (wg niektórych źródeł 2022 - 2023) na odcinku od przejazdu kolejowego na ul. Trzaskoniec w Łukowie przez wieś Gołaszyn, Okniny i Biardy aż do granicy województwa lubelskiego. Droga krajowa nr 63 nadal będzie drogą jednojezdniową. Każdy z pasów ruchu ma mieć szerokość 3,5 metra. Wzdłuż drogi na całym jej odcinku ma zostać wybudowana ścieżka rowerowa, która ma mieć ona szerokość 3,75 m. W terenie zabudowanym powstaną chodniki. W terenach zabudowanych będzie środkowy pas ruchu, z którego będzie można skręcać w swoje posesje, bądź włączyć się do ruchu.wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • on
  2020-02-03 09:08:08

  arrow

  https://www.gddkia.gov.pl/pl/363/zjazdy

 • Titan
  2019-10-23 10:54:34

  arrow

  Mieszkańców niepokoją plany podniesienia prędkości do 60km/h - no ludzie... Radzę pogodzić się z tym, że jest to przelotowa trasa krajowa, a nie boczna wiejska droga. I nic dziwnego że GDDKiA nie zamierza też tolerować tu jakichś dzikich wjazdów.

 • Czytelnik
  2019-10-22 11:12:18

  arrow

  Popieram mieszkańców, urzedasy co kolwiek robią nie liczą się z ludźmi którzy mieszkają w tym miejscu

 • Lol
  2019-10-22 11:04:18

  arrow

  Remont drogi miał być planowany w 2020 teraz piszecie o 2022 - 2023 ciągle termin jest przesuwany . Czy doczekamy się drogi w tej kadencji sejmowej i burmistrzowskiej czas pokaże jak dbają o bas Pany .

 • do do rozmawialiście...
  2019-10-22 09:21:38

  arrow

  Mylisz się. zjazd należy ustalić z zarządcą drogi bez względu na jej kategorię. Jeśli nie został ustalony to nie jest wina zarządcy. Projekt budowlany musi uwzględniać istniejące prawnie zjazdy. nie ma innej możliwości, chyba że ktoś zrobił zjazd na własną rękę to ma teraz kłopot.

 • Wert
  2019-10-22 08:11:08

  arrow

  Łapiguz Zaorać i ziemniaków nasadzić

 • do rozmawialiście z gddkia
  2019-10-22 08:04:34

  arrow

  wg prawa do każdej nieruchomości musi być wjazd, więc jeśli takowego nie było przy planowaniu drogi to jest wina po stronie GDDKiA. Ludzion nie chodzi o to że wjazd jest tam gdzie by nie chcieli tylko że nie ma ich WOGÓLE

 • prawda
  2019-10-21 21:55:14

  arrow

  Prawda jest taka, że tą drogą jeździ wg. GDDKiA 10 000 pojazdów dziennie a w perspektywie najbliższych 3 lat ma być ich dodatkowo ok 3 000 więcej. Ta droga powinna zostać zaprojektowana jako dwu pasmowa w każdym kierunku poza terenem zabudowanym, np w równolegle do istniejącej linii kolejowej z obwodnicą Łukowa. Teraz projektuje się szerszą drogę, co za tym idzie: wywłaszczanie przyległych terenów, utrzymanie transportu ciężkiego w terenie zabudowanym, wprowadzenie dodatkowego zagrożenia poprzez podniesienie dopuszczalnej prędkości, ciągłe konflikty Inwestora z mieszkańcami i władzami samorządowymi. Przecież do terenu GDDKiA nie można się dotknąć, kanalizację sanitarną należy układać wszędzie tylko nie w pasie drogowym.
  A wystarczyłoby wybudować drogę po nowej trasie, bez konieczności przebudowy zjazdów, budowy pasa manewrowego, budowy ścieżki rowerowej i chodnika dla pieszych. Kierowcy też by byli zadowoleni bo w końcu mogli by pojechać bezpieczną drogą na europejskim poziomie. Istniejącą drogę oddać samorządom i niech sobie budują kanalizację, chodniki, zjazdy i wszystko co się tylko podoba. Nowa droga zapewne nie byłaby dużo droższa a posłużyłaby wielu pokoleniom...

 • Abc
  2019-10-21 21:25:37

  arrow

  A co z ul. Łapiguz?

 • Rozmawialiście z GDKiA?
  2019-10-21 19:40:54

  arrow

  A wy wcześniej ustalaliście te zjazdy z GDKiA czy tak sami zrobiliście sobie zjazd? Jak uzgodniliście to nie powinno być problemu a jak nie to macie problem bo tych zjazdów na mapach nie ma.

 • Tolo34.
  2019-10-21 17:16:09

  arrow

  A co z obecnim stanem drogi po zdarciu garbów? Bo to juz nawet nie jest Ukraina.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »
foto

Użyj aplikacji do rejestrowania czasu pracy pracowników...
2020-02-11 19:49:19 Kategoria:

W wielu dziedzinach pracy postęp technologiczny przynosi rozwiązania sprzyjające wygodzie i efektywności wykonywanych obowiązków służbowych. Jednym z tego typu...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.02

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »
3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.02 17:30

Łuków: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: memoriał Tomasza Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 08.02

Łuków: powalczą o puchar burmistrza

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.02

Spektakl teatralny dla dzieci „Zimowe przygody Kubusia

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.02 17:00

Spotkanie w łukowskim Klubie Kamena

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.02

ŁOK: wystawa Magdaleny Dylak w Galerii Prowizorium

więcej »
15 16

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.02 19:15

Urodziny Andre Rieu w Kinie Łuków

więcej »
18 19 20 21

ŁUKÓW, 21.02

Łuków: Targi Pracy i Edukacji

więcej »
22 23

ŁUKÓW, 23.02

Kusaki na ludowo w Adamowie

więcej »

ŁUKÓW, 23.02 18:00

Giselle w Kinie Łuków

więcej »
24 25 26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje