R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Stanin: Erasmus w Tuchowiczu
2017-10-16 10:10:39 Artykuł czytany 452 razy


W Zespole Szkół w Tuchowiczu gościła grupa 21 uczniów i nauczycieli z Włoch, Turcji, Grecji i Niemiec. Wspólnie z uczniami z Tuchowicza relatywizują oni projekt Erasmus + „Zrównoważony rozwój i uchodźcy”.


W relacji z tego spotkania, nadesłanej do naszej redakcji, czytamy:

W dniach od 1 do 7 października w Zespole Szkół w Tuchowiczu przebywali partnerzy projektu Erasmus + „Zrównoważony rozwój i uchodźcy”. Szkoła w Tuchowiczu gościła 21 uczniów i nauczycieli z Włoch, Turcji, Grecji i Niemiec. Nasi goście przybyli do naszej szkoły w poniedziałek wczesnym rankiem, gdzie zostali przywitani przez dyrektora Zespołu Szkół w Tuchowiczu Panią Bożenę Stępniewską- Szewczak- chlebem i solą. Następnie udali się holem udekorowanym flagami krajów partnerskich, do sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część artystyczna prezentująca Polskę i jej kulturę oraz realizację dotychczasowych zadań projektu.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z Edytę Tymosz, kierownikiem Ośrodka dla Cudzoziemców oraz trzema paniami, rezydentkami Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Pani Edyta przedstawiła uczestnikom projektu cele i założenia oraz sposoby działania ośrodka w Łukowie. Z kolei przedstawicielki uchodźców z Czeczenii i Turcji przybliżyły uczniom i nauczycielom swoje problemy, z którymi borykają się jako uchodźcy. Zebrani poznali również założenia polityki naszego państwa wobec uchodźców oraz sposoby ubiegania się w Polsce o stały pobyt uchodźcy.

Po tradycyjnym polskim obiedzie uczestnicy projektu udali się na spotkanie do Urzędu Gminy Stanin. Tam Sekretarz Gminy Ewa Niebrzegowska przedstawiła uczestnikom prezentację dotyczącą gminy Stanin oraz polityki zrównoważonego rozwoju prowadzonego przez nasz urząd. Wskazała nie tylko na inwestycje w ochronę środowiska, ale również w projekty miękkie dla ludności realizowane m.in. przez Gminną Bibliotekę w Kujawach. Następnie goście udali się do parafialnego kościoła w Tuchowiczu, który z ochotą obejrzeli, by potem pojechać do Czerśli do zakładu kowalskiego Sylwestra Izdebskiego. Kuźnia, w której goście uczestniczyli w warsztatach, działa od 4 pokoleń. Tutaj podziwiano tradycję i nowoczesność. Pan Sylwek doskonale wpisuje się w promowanie zrównoważonego rozwoju, a podkowa z kwiatem, którą wykonał dla gości, była wspaniałym prezentem.

Około godziny 19.00 w Zespole Szkół w Tuchowiczu rozpoczęła się uroczysta kolacja: festiwal smaków polskiej, tradycyjnej żywności. Goście spróbowali polskiego żurku, bigosu, własnoręcznie przygotowanych przez uczniów pierogów, śledzi oraz wielu innych potraw. Uwieńczeniem kolacji był tort z logo UE oraz Erasmusa+ wykonany przez rodziców. W tym dniu nie mogło zabraknąć również integracji przy muzyce równych krajów.

Drugiego dnia wczesnym rankiem goście udali się do Kozłówki i Muzeum Wsi Lubelskiej. Mogli obejrzeć Pałac Zamojskich związany z życiem arystokracji i porównać, jak żyli ludzie najbiedniejsi, czyli chłopi. To wszystko, co goście widzieli, dobrze wpasowuje się w problematykę projektu dotyczącą zrównoważonego rozwoju. Po atrakcjach dotyczących kultury goście udali się na tradycyjny polski obiad do restauracji o przewrotnej nazwie „Bida”. Zmęczeni mokrą pogodą oraz zakupami w Lublinie wrócili do Tuchowicza.

Trzeci dzień to dzień najbardziej oczekiwany. Zaproponowaliśmy naszym gościom dość daleką wycieczkę do serca polskiej puszczy, do Białowieży. Uczestnicy projektu zwiedzili muzeum w Białowieży, podziwiając różnorodność fauny i flory. Mogli obejrzeć rezerwat zwierząt, zwracając szczególną uwagę na żubra: chlubę Polski i Europy. Dowiedzieli się od leśników, jaką gospodarkę drewnem prowadzi się w Puszczy Białowieskiej. Mogli oddychać świeżym powietrzem, podziwiać piękno natury w niezmienionym kształcie. W powrotnej drodze zabraliśmy gości na bardzo uroczystą kolację do restauracji w Międzyrzecu Podlaskim. Tutaj również serwowano tradycyjne polskie potrawy, które bardzo smakowały gościom.
(dajmy tutaj zdjęcie podpisane: stanin2 – tak dla rozbicia tego tekstu)


Czwarty dzień również związany był z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Uczestnicy projektu wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Tuchowiczu udali się do Rezerwatu Jata, gdzie mieli okazję poznać zwierzęta  naszego rezerwatu, jak również rzadkie rośliny szczególnie jodłę, która jest chlubą naszego rezerwatu. Po przejściu ścieżki edukacyjnej udali się na spotkanie integracje przy ognisku. Pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy mimo podającego deszczu nie popsuły nam humorów. Następnie uczestnicy projektu udali się do Nadleśnictwa Jata w Ławkach. Tutaj braliśmy udział w warsztatach rękodzieła w drewnie, spotkaliśmy się z nadleśniczym Grzegorzem Ussem, oglądaliśmy filmy dotyczące flory i fauny regionu. Goście grali nawet w drewniane kręgle. Poznaliśmy politykę zrównoważonego rozwoju prowadzoną w obiektach leśnych naszego nadleśnictwa. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Goście mogli podziwiać eksponaty związane z naszym regionem dotyczące życia prostego ludu oraz obejrzeć amonity, które wykopano na Ziemi Łukowskiej.

Czwarty dzień obfitował w atrakcje. Kolejną z nich była w szkole praca w grupach i przedstawienie prezentacji dotyczących zrealizowanych przez uczniów zadań w projekcie. Zwieńczeniem dnia była uroczysta kolacja, podczas której wręczono uczestnikom projektu certyfikaty. Dopełnieniem atrakcji była wspólna dyskoteka, śpiewy, tańce i koncert muzyczny w wykonaniu nauczycieli z Włoch i Niemiec.

Piaty dzień wizyty rozpoczęliśmy od przyjazdu do Woli Okrzejskiej. Tutaj goście obejrzeli eksponaty związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Niektórym to nazwisko nie było obce, bo Włosi omawiają w szkole fragmenty „Quo vadis”. Kolejnym punktem wizyty była praca uczniów w międzynarodowych grupach. Młodzież opracowywała rezultaty wizyty w Polsce i oceniała elementy zrównoważonego rozwoju w Polsce. Uczniowie wskazywali również, że poznali stanowisko Polski, na przykładzie ośrodka w Łukowie wobec uchodźców. Uczniowie również udzielali odpowiedzi w ankiecie „Czy Twój dom jest ekologiczny”. Mogli odnieść się do działań, które mogą wdrażać w swoich krajach. Oczywiście nauczyciele również podczas wizyty pracowali w międzynarodowych grupach, realizując zaplanowane punkty programu.

W sobotę rano pożegnaliśmy wszystkich . Były łzy smutku i serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że goście z Polski wywieźli niezapomniane wrażenia.





AKup  [MSz]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje