R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: poddajmy się osądowi społeczeństwa
2019-12-13 08:00:03 Artykuł czytany 1747 razy


Za nami długa dyskusja na sesji Rady Miasta dotycząca określenia wysokości stawki za odbiór i transport odpadów. Podczas obrad dowiedzieliśmy się, że „polityka państwa prowadzi do wzrostu opłat”. Był też apel do radnych i burmistrza, aby złożyli mandaty i „poddali się sądowi społeczeństwa”.


12 grudnia Łukowie odbyła się sesja Rady Miasta. Została zwołana w trybie przyspieszonym na wniosek burmistrza. Głównym tematem było ustalenie wysokości stawki za odbiór i transport odpadów komunalnych. Sesję zwołano, bowiem podczas listopadowych obrad radni zdecydowali, że decyzję o wysokości stawek podejmą po tym, jak rozstrzygnięty zostanie przetarg na wybór firmy, której w przyszłym roku zostanie zlecone odbieranie odpadów od mieszkańców i ich transport do Adamek. Przetarg rozstrzygnięto. Przypomnijmy, że zgłosiła się tylko jedna firma: Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej, które zadeklarowało, że wykona tę usługę za 3 mln 200 tys. zł.

Mając już te dane burmistrz Piotr Płudowski złożył wniosek o zwołanie sesji i przedstawił radnym stosowny projekt uchwały. Jak mówił, aby system się zbilansował - a w sumie wydatki w tym dziale to ponad 6 mln zł w ciągu roku – to stawka musi wynosić 20 złotych od osoby. W uchwale burmistrza zachowane były ulgi na piątą i każdą kolejną osobę w danym gospodarstwie domowym. W tym przypadku stawka miała wynosić 17 zł od osoby. Burmistrz liczył, że radni przyjmą te „realne” stawki. Na początku sesji przypomniał, że w 2013 roku pomimo ostrych sprzeciwów radni podjęli decyzję o ustaleniu stawki na poziomie 10 zł, a argument jakiego wówczas używali brzmiał: system musi się bilansować. I o to też i teraz apelował do radnych.

Zanim doszło do głosowania nad uchwałą radni długo dyskutowali. Wątków było wiele. Rozmawiano m.in. o tym, czy nie można zrobić tak, aby z systemu gospodarowania odpadami wyłączyć przedsiębiorców skoro mają teraz płacić mniej. Pytano, czy nie powinno się zmienić metody naliczania stawki za odbiór i transport odpadów i zamiast naliczać ją od osoby w danym gospodarstwie domowym, zacząć naliczać opłatę w odniesieniu do zużytej wody. Długo też rozmawiano o tym, czy mieszkańcy potrafią segregować. Zgłaszano obawy, że za te osoby, które segregować nie chcą, będą musieli płacić inni. Dotyczyło to głównie mieszkańców bloków.

Podczas dyskusji radny Artur Gałach z klubu PiS stwierdził również: „Ta cała polityka jaką prowadzi państwo, i tutaj jaki my mamy problem, to ten wzrost opłaty musi być. Ale trzeba patrzeć na mieszkańców. Wzrost o 100 procent jest nie do przyjęcia. Żaden nie powie, że to jest dobre rozwiązanie. Szukajmy oszczędności u siebie” - mówił radny i nawiązał do liczby osób zatrudnionych w urzędzie i w PUIK. Na koniec swojego wystąpienia radny złożył formalny wniosek o wprowadzenie poprawki do uchwały przedstawionej przez burmistrza. Radni PiS zaproponowali, aby stawka podstawowa wynosiła 14 złotych i zrezygnowali z ulg na piątą i każdą kolejną osobę.

Zanim doszło do głosowania nad wnioskiem radnych PiS, głos zabrał jeszcze radny Mateusz Popławski z „Ponad Podziałami”, który mówił: „Pokażcie panowie konkretne wyliczenia. Na szkoleniu, na które panowie się dziś powołują, padła teza, że musimy przyjąć takie stawki, aby system się bilansował. Jeżeli tak nie będzie RIO może to zakwestionować. Proszę więc o wyliczenia. Bo ta uchwała powoduje skutki finansowe” – apelował radny Popławski. Kończąc zaś swoje wystąpienie przypomniał: „Usłyszeliśmy od pana radnego (Artura Gałacha – przyp. red.), że polityka państw powoduje podwyżki. Pan mówi, że 100 procent to jest dużo. Ale my nie mamy na to żadnego wpływu. Opłata środowiskowa wzrosła o 300 procent. Wszystkie gminy podwyższają. U nas będziemy dalej szukać. Wszyscy wiemy jaki jest cel. Tu nie chodzi o oszczędności. Tu chodzi o obalenie burmistrza. I zrobicie to, za rok, dwa, za cztery. Nie ma problemu. Możecie to zrobić. Ale jeżeli będzie nowy burmistrz, z waszej strony, i wy wtedy w ciągu jednego roku podwyższcie wszystko co się da, bo wtedy doliczycie się wszystkich podwyżek, to będzie śmieszne. A my dyskutujemy już pół roku i rozumiem, że to nie jest ostatnia sesja, na której ten temat będzie wracał”.

Jako ostatni głos w dyskusji zabrał radny Leonard Baranowski z klubu PiS. Jego wystąpienie było krótkie, ale dosadne. Radny stwierdził: „Jeżeli tak się dzieje, a radny Pogonowski sugerował na szkoleniu, żeby odwołać radę, to proponuję, żebyśmy jako radni i pan burmistrz złożyli mandaty i poddali się sądowi społeczeństwa”.

Na tym dyskusja się zakończyła. Prowadzący obrady wiceprzewodniczący  Przemysław Suchodolski przeszedł do głosowania nad poprawką do uchwały zgłoszoną przez klub radnych PiS. Za jej przyjęciem zagłosowało dziesięciu radnych. Dziewięciu było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zaraz po tym głosowaniu wiceprzewodniczący chciał przejść do głosowania nad całym projektem uchwały. I wówczas ze strony radnego Mateusza Popławskiego padło po raz kolejny pytanie o wyliczenia. Radny pytał, gdzie jest uzasadnienie do uchwały, która ma swoje finansowe skutki. Radny Artur Gałach stwierdził, że podał uzasadnienie ustne. I ustalono, że to co mówił Artur Gałach zostanie spisane z protokołu i dołączone do projektu uchwały „później”. Tu należy dodać, że podczas dyskusji radny stwierdził, że po zmianie stawki z 12 złotych (jaka obecnie obowiązuje) na 14 złotych wpływy do budżetu zwiększą się o 700 tysięcy złotych. A brak pieniędzy w systemie burmistrz będzie mógł pokryć kredytem, który planuje w przyszłorocznym budżecie.

Po ustaleniu, że uzasadnienie zostanie dodane do uchwały „później”, radni przeszli do głosowania. Za przyjęciem uchwały określającej m.in. wysokości stawki za odbiór i transport odpadów głosowało dziesięciu radnych. Czterech było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Już po zakończeniu sesji burmistrz Piotr Płudowski pytany o komentarz mówił: „Bez wątpienia ta stawka nie daje nam szansy na zbilansowanie systemu gospodarowania odpadami. Radni są świadomi tego, że stawka, która zapewnia bilansowanie systemu, którego koszty wynoszą ponad 6, 5 mln złotych rocznie, to 20 złotych od osoby. Teraz będziemy mieć deficyt, którego dokładną wysokość wkrótce poznamy. Ale już dziś można powiedzieć, że będzie to około 2 milionów złotych”.

Burmistrz nie ukrywa, że ten brak pieniędzy w systemie gospodarowania odpadami będzie trzeba pokryć z innych źródeł. Trzeba będzie albo zrezygnować z jakiś inwestycji albo zaciągnąć kredyt: „Każdy z tych sposobów jest zły. Bo docelowo i tak zapłacą mieszkańcy” - mówi burmistrz. Ale dodaje, że odpady na pewno będą odbierane, i że „nasze miasto na pewno nie stanie się drugim Neapolem”.

AKup/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Grzegorzu nie kłam....
  2019-12-17 19:04:20

  arrow

  ....pan Zygmunt , pan Leonard , pan Krzysio , pan Andrzej a nawet pan Artur nie są rozwodnikami to prawi i sprawiedliwi małżonkowie.

 • do Grzegorza
  2019-12-17 12:41:04

  arrow

  Każde ugrupowanie w Łukowskiej Radzie Miasta, "Solidarnie", ma taki przypadek u siebie.

 • Grzegorz
  2019-12-17 12:09:38

  arrow

  Dlaczego do Rady ludzie wybierają rozwodników, ja bym się wstydził, aby decydować o losach mieszkańców, jak się ni umiało, zadbać o swoje małżeństwo.

 • dobry pomysł
  2019-12-17 06:15:54

  arrow

  Do radnych Pisu tak walczycie o dobro mieszkańców panie Gałach daj pan przykład i zrzeknijcie się diet, przecież rady komisje można zwoływać w godzinach popołudniowych, by nie kolidowały z pracą i pełnić je naprawdę społecznie. Do Burmistrza zmniejszyć zawrotne diety w radach nadzorczych spółek, bo cóż ter rady robią jak w firmach trudna sytuacja w Puiku przez kilka lat ogromne straty na wywozie śmieci co rada w tym zakresie zrobiła - nic, brać kasę każdy potrafi. Więc do dzieła panowie pokarzcie wasze działania a potem wymagajcie od mieszkańców !

 • RECEPTA
  2019-12-16 21:27:13

  arrow

  Ta czesc biurokracji co jest zbedna obnizyc pobory do minimalnych i odłaczyc telefony niech nie robia dodatkowych kosztów i zamieszania w odbiorze nieczystosci

 • hm
  2019-12-16 08:20:04

  arrow

  Dobry tytuł .Władzo poddajcie się osadowi społeczeństwa.We wszystkim tacy jesteście dobrzy a tego się boicie.

 • pfffffffeeeee.....
  2019-12-15 16:42:41

  arrow

  .....jaki kłamczuch i miś przeklinak, pffeee.

 • Wwwww
  2019-12-14 22:22:05

  arrow

  Referendum dla burmistrza i radnych ok zobaczymy kto będzie radnym i burmistrzem

 • kwik
  2019-12-14 22:00:37

  arrow

  Pogonić z pecu jodełkę i lipca!!!! Zabrać diety radnym!!!! Pieniądze od razu się znajdą. Nie trzeba będzie obciążać kosztami mieszkańc

 • pff
  2019-12-14 14:39:00

  arrow

  dlaczego Pis trzykrotnie zwiększył opłate srodowiskową a radni Pis pier*** że stają po stronie mieszkanców? Zwykli hipokryci !!!

 • lewy do Prawego
  2019-12-14 11:43:52

  arrow

  Weżmie weżmie,zrobcie referendum to zobaczycie co o was wyborcy myśla co przez ten rok zobaczyli.Gdzie honor.Moc jest w zwyczajnych ludziach nie badzcie tacy pewni.Wyborców trzeba szanowac.

 • Tchórz
  2019-12-14 00:22:15

  arrow

  Jak głosował radny A. Pogonowski?

 • Prawy
  2019-12-13 22:38:01

  arrow

  Kto takich dyrdymałów naopowiadał radnemu Baranowskiemu? Czy on tak sam z siebie? To jeszcze gorzej. Jak pan zrezygnujesz i zrezygnują inni to wejdą osoby kolejne z listy. Pan byś chciał rezygnacji burmistrza a tutaj to sie pan zagalopwałeś bo ani nie masz takiej mocy ani nikt za poważnego Cie nie wezmie.

 • Burmistrzu.....
  2019-12-13 20:34:53

  arrow

  .....mniej arogancji twojej władzy . W mieście najważniejsi są mieszkańcy i nie można ich ciemiężyć bezsensownymi podwyżkami. Nie na nasz kark owoce twojej nieudolności. PIS z mieszkańcami , mieszkańcy z PISem.

 • Miś
  2019-12-13 20:33:41

  arrow

  Motyla noga, a nawet Kurcze pióro!

 • Miś
  2019-12-13 20:33:39

  arrow

  Motyla noga, a nawet Kurcze pióro!

 • do??
  2019-12-13 18:48:54

  arrow

  Wiekszym problemem sa domki jednorodzinne dla fimy wywozacej smieci bo ida wieksze koszty obsługi . W spółdzielniach i wspólnotach mieszkancy gromadza je w duzych kontenerach co zmnejsza koszty i to bardzooooo

 • .
  2019-12-13 17:03:52

  arrow

  Pan Pogonowski jak nie głosuje to powinien mieć potrąconą dietę, bo jaki z niego pożytek na sesji, czy coś do niej wnosi. Nie pamiętamy by przez tyle lat ktoś się tak zachował nieodpowiedzialne.

 • Robert
  2019-12-13 14:58:44

  arrow

  Końcówka ciekawa. Popławski domagał się uzasadnienia do uchwały. PiS takiej nie dał bo nie wyliczył czegoś tam. Pytanie czy to głosowanie czy ta uchwała teraz ważna jest? Ktoś mądry niech napisze bo wiem że tu sami tacy piszą.

 • kwiatek
  2019-12-13 12:31:08

  arrow

  Pan Pogonowski na sesji nie głosują a poza salą mówi o rezygnacji radnych ale kwiatuszek z radnegobezradnego….

 • asan
  2019-12-13 12:27:57

  arrow

  ciesze sie ze wygral Płudowski ludzie maja porownanie do poprzednich 8 lat i tym jak bylo a tym jak jest i za 3 lata beda mogli madrze wybrac pomiedzy oboma obozami

 • Xx
  2019-12-13 11:59:07

  arrow

  Pan Pogonowski niech zacznie głosować na sesji,a nie chowa głowę w piasek. To żarty z wyborców,chyba po coś co wybrali.

 • łukowiak
  2019-12-13 11:06:34

  arrow

  Racjonalne myślenie brać kredyt na wywóz śmieci. Przecież i tak pośrednio zapłacimy wszyscy. Dlaczego my mieszkańcy domów jednorodzinnych mamy pokrywać koszta braku należytej segregacji śmieci mieszkańców bloków. Śmieci poremontowe w blokach są wynoszone do pojemników a nie wywożone na Świderską.Pojemnik na pozostałe nie znaczy wszystkie odpady.

 • Pytanie
  2019-12-13 11:01:53

  arrow

  To kiedy zacznie p. Pogonowski zbierać podpisy mieszkańców pod wnioskiem o odwołanie burmistrza i rady?

 • Posejdon
  2019-12-13 10:28:11

  arrow

  Dobrze ze większość radnych jest z innego skrzydła niż burmistrz, bo byśmy mieli fale podwyżek. Burmistrz nie rozumie i widać nie potrafi nawet pomyśleć nad tym ze można te pieniądze znaleźć gdzie indziej. Chce iść na łatwiznę i wyciągnąć je od mieszkańców co jest skandalicznym zachowaniem. Dziękuje radnym z Pisu za wstawiennictwo za mieszkańcami.

 • ...za jakiś czas...
  2019-12-13 10:02:49

  arrow

  ...zrobiliśmy to dla dobra mieszkańców, to nie nasza wina. Tak chciało społeczeństwo...

 • mieszkaniec miasta
  2019-12-13 09:55:26

  arrow

  wreszcie wiemy kto jest za mieszkańcami brawo radni PiS

 • Oszczędności
  2019-12-13 09:21:19

  arrow

  Do pana Baranowskiego zamiast zrzekać się mandatu radnego , można zrzec się diety radnego, oszczędności będą kolosalne i te środki przeznaczyć dla biednych.
  Czekam na Pana i radnych pierwszy krok idą święta będzie prezent dla kilkudziesięciu rodzin w mieście.

 • Llu
  2019-12-13 08:57:18

  arrow

  Zamiast siepać w radnych od początku kadencji trzeba było się dogadywać. A tak młody burmistrz myślał że da klapsa po tyłku i bedzie rządził sam wielki wódz i król wielki P. ,,Proponuję, żebyśmy jako radni i pan burmistrz złożyli mandaty i poddali się sądowi społeczeństwa” - świetna propozycja. Niech radni pomysla o mieszkancach ktorzy znowu beda mogli zarobic na pracy w komisji wyborczej. To jest prawdziwe myslenie o mieszkancu! trzymam kciuki za zlozenie mandatow przez ta cala zgraję

 • ??
  2019-12-13 08:45:45

  arrow

  Czy ja dobrze zrozumiałem że największy problem że według radnej Rybickiej ze śmieciami jest największy problem w blokach bo tam mieszka najwięcej śmieciuchów?! Czy może coś nie tak zrozumiałem?

 • Bb
  2019-12-13 08:40:03

  arrow

  Brawo PiS, dość drenowania naszych kieszeni.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Łuków

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 17:00

Najsłynniejszy balet świata w Kinie Łuków

więcej »
6 7 8 9 10 11 12

ŁUKÓW, 12.07 19:00

Łuków: Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje