R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: tablica pamięci poświęcona kapitanowi Stefanowi Lemieszkowi
2019-11-16 13:26:01 Artykuł czytany 1507 razy


Po czterech latach starań na froncie budynku Prokuratury Rejonowej w Łukowie odsłonięto tablicę poświęconą kapitanowi Stefanowi Lemieszkowi pseudonim „Alf”, komendantowi WiN Obwodu Łuków. Odsłonięcia dokonali burmistrz Piotr Płudowski, członek Komitetu Społecznego oraz bratanek kapitana, Andrzej Lemieszek.


15 listopada odbyło się w Łukowie odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej kapitanowi Stefanowi Lemieszkowi pseudonim „Alf”, komendantowi WiN Obwodu Łuków. Tablica została umieszczona na budynku Prokuratury Rejonowej w Łukowie. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w łukowskiej Kolegiacie. W uroczystości udział brała najbliższa rodzina kapitana Lemieszka, która przyjechała do Łukowa z Poznania. Wśród gości był bratanek kapitana, Andrzej Lemieszek. Jak mówił, historię swojego stryja poznał tak naprawdę dopiero wówczas, kiedy skontaktowali się z nim członkowie Komitetu Społecznego, który powołano dla upamiętnienia osoby kapitana Stefana Lemieszka. - O tym, co działo się zaraz po wojnie wiele w naszym domu się nie mówiło. Wiedziałem jedynie, że miałem wujka Stefana, który umarł w czasie wojny. Wspominała go czasami ciocia, sistra mojego ojca. Mówiła, że stryj Stefan walczył w Armii Krajowej. I to było wszystko - mówi nam Andrzej Lemieszek. I dodaje: - Ja z drugiej strony też tego tematu nie zgłębiałem. Aż przyszedł rok 2015. Teraz jest to dla mnie człowiek z krwi i kości. To niesamowite uczucie.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Po raz pierwszy o inicjatywie odsłonięcia tablicy upamiętniającej komendanta WiN Obwodu Łuków usłyszeliśmy w listopadzie 2015 roku. Wówczas powstał Komitet Społeczny, w prace którego włączyli się Piotr Żurdak oraz Arkadiusz Pogonowski. Do Komitetu dołączył też m.in. Piotr Płudowski, dziś burmistrz Łukowa, a wtedy radny Rady Miasta. W ciągu tych czterech lat wiele się wydarzyło. Różne były koleje losu tej inicjatywy. W styczniu 2017 roku temat pojawił się m.in. na sesji Rady Miasta. Później sprawa „przycichła”. Ale Komitet Społeczny działał nadal, i swój cel osiągnął. - To bardzo ważna chwila dla naszego Komitetu – mówi burmistrz Piotr Płudowski. - Ja sam jeszcze nie dowierzam, że udało się osiągnąć cel. Jestem z tego powodu bardzo wzruszony. To historyczna chwila. Wreszcie doczekaliśmy się uczczenia naszego łukowskiego bohatera, kapitana Stefana Lemieszka. Tablicę odsłaniamy w 73. rocznicę jego śmierci. Zginął 15 listopada 1946 roku. A tablicę umieszczamy w nieprzypadkowym miejscu. To w tym budynku, w czasach kiedy żył kapitan Lemieszek mieścił się Urząd Bezpieczeństwa. To z jednej strony koniec pewnych działań. Ale każdy koniec jest początkiem. Do dziś nie wiemy gdzie spoczywa ciało kapitana Lemieszka. Być może więc czas na podjęcie działań, aby to miejsce odnaleźć.

Po czterech latach starań Komitet Społeczny osiągnął cel. Jak mówi nam burmistrz Piotr Płudowski, pamięć komendanta Obwody WiN i jego żołnierzy została godnie uczczona.

Kapitan Stefan Lemieszek, pseudonimy w podziemiu: Narbut, Murat, Achilles, Alf. Urodził się 19 czerwca 1915 roku w Trzebieszowie. Dzieciństwo spędził w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ukończył ośmioletnie gimnazjum. W 1934 roku Lemieszkowie przeprowadzili się do Stoczka Łukowskiego. Stefan pierwszą pracę urzędniczą znalazł w Łucku w województwie wołyńskim i tam też się przeniósł. W późniejszym okresie zaproponowano mu w Sarnach Łuckich lepszą pracę, i tam się przeprowadził. W okresie kampanii wrześniowej w 1939r walczył na froncie, i po klęsce wrześniowej próbował przedostać się do Rumunii, co mu się nie udało. Wrócił do Łucka, na Wołyń i wkrótce ożenił się ze Stanisławą Imachówną. Stefan z żoną zdecydowali przedostać się przez granicę na Bugu i dotrzeć do Stoczka Łukowskiego. W okresie okupacji przenieśli się do Białej Podlaskiej, gdzie pracował u kolegi, właściciela młynów. Żona Stefana - Stanisława, przeżyła wojnę. Wyjechała do Wrocławia i tam zmarła. Nie mieli dzieci.

Stefan przed wojną służył w 22 Pułku Piechoty „Siedleckim” - dowodził plutonem. W trakcie kampanii wrześniowej służył w 45 Pułku Piechoty. Zaprzysiężony w 1941 r. do ZWZ/AK w stopniu podporucznika. Był oficerem broni Komendy Obwodu AK Biała Podlaska. Awansowany na wniosek Komendanta Obwodu do stopnia porucznika. Przedstawiony do odznaczenia. Prowadził zajęcia na szkoleniach podoficerów w 34 Pułku Piechoty, 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty oraz dowodził plutonem. Komendantem Obwodu WiN Łuków został na początku września 1945, tuż powstaniu organizacji. Komendę objął po por. Z. Piątkowskim „Nosowiczu”, aresztowanym na przełomie sierpnia i września. W styczniu 1946 roku dowodził akcją rozbicia PUB w Łukowie, dzięki której uratowano 27 więźniów „bezpieki”. Zginął 15 listopada 1946 roku w Ciężkiem w starciu z 60-cio osobowym oddziałem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspieranym przez funkcjonariuszy PUB i milicjantów. Osłaniał ucieczkę podkomendnych. Miejsce pochówku Stefana Lemieszka do dzisiaj nie jest znane.

Nazwisko kapitana Stefana Lemieszka widnieje na tablicy chwały 34. pp AK w Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej.

O tym co działo się na przestrzeni ostatnich czterech lat w związku z inicjatywą Komitetu Społecznego, przeczytacie Państwo m.in. TUTAJ i TUTAJ

AKup

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • chwała
  2019-11-22 09:20:01

  arrow

  Wieczna chwała prawdziwyn bohaterom,a potepienie watpliwym tym co chodzili z workiem na plecach okradali zabijaliniewinnych ludzi ,że do dziś rodziny ktore zdobywały łupy po cichu opiekuja sie ich mogiłami Dlaczego po cichu?

 • Bogey52
  2019-11-21 08:38:58

  arrow

  "Stefan przed wojną służył w 22 Pułku Piechoty „Siedleckim” - dowodził plutonem."
  Lemieszek w stopniu kpr. pchor. ukończył w lipcu 1936 e. Dywizyjny Kurs Podchorążych 9 DP przy 22 pp. 1 stycznia 1938 został mianowany na stopień ppor. rez. piechoty lokata 3142 (na 3401).
  Zatem wątpliwym jest aby dowodził plutonem w 22 pp. Sa to fakty raczej znane....

 • TW Mateusz
  2019-11-20 08:13:02

  arrow

  Pan Arkadiusz Pogonowski tylko pierwszy komentarz napisał. Na trudne pytania dotyczące szczegółów zbiórki już nie odpowie. A szkoda. Pozdrawiam

 • %
  2019-11-19 21:05:38

  arrow

  Panowie z Komitetu kiedy nastąpi rozliczenie zbiórki która była prowadzona na tablicę wraz z % który urósł na koncie! Czy zbiórka była zarejestrowana w stosownym urzędzie?

 • @Fatih
  2019-11-19 12:11:58

  arrow

  tak tak wieczna chwała bohaterom ale i wieczna pogarda ich katom z SB UB MO

 • Fatih
  2019-11-19 08:09:17

  arrow

  Chwała Bohaterom! "Kijwoko malkontentom" tym którzy udają patriotów. Wiecie doskonale - śmieszna trójko spacerująca i obserwujaca.

 • Koniec świata
  2019-11-18 22:37:50

  arrow

  ...radny Chudek upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych? "Ludzi przecie tu musiało się coś stać! Mmmmiiiillliiiicccjjjaaaaa!"

 • Komitet wstydliwy
  2019-11-18 17:54:56

  arrow

  Dziwię się komentującym podkreślającym brak zapowiedzi medialnych opisanej w artukule uroczystości. Społeczny komitet MUSIAŁ tak postąpić, ze względu na to, że został stworzony przez tajnego współpracownika SB czyt. Służby Bezpieczeństwa oraz oficera propagandowego Milicji Obywatelskiej okresu siermiężnej komuny.
  W 2017 roku przeszłość w.w członków komitetu zblatowanych z młodą, lokalną, przepełnioną najgorszmi małomiasteczkowymi kompleksami michnikowszczyzną została przedmiotem wiedzy powszechnej.
  W 2019 nie było już odwrotu, ludzie wplacali pieniądze przez kilka lat i mógłby się tym zainteresować prokurator. Powstała więc tablica, członkowie wstydliwi zostali usunięci w cień. Pozostaje jendak pytanie, po co stare komuchy w ogóle wzięły się za Łuków i konkretnie kpt. Lemieszka? Szczerze mówiąc boję się odpowiedzi na to pytanie a samo jej przeczucie napawa mnie lękiem.
  Kpt. Lemieszek nie zasłużył na to wszystko co się wydarzyło. Cześć i Chwała Jego Pamięci.

 • hiporyci
  2019-11-18 12:32:48

  arrow

  Pan Giczela jest przeciwny upamiętnianiu całej grupy żołnierzy wyklętych, bo trzeba badać "czy nie mają rąk splamionych krwią". Jak widać lokalna michnikowszczyzna, dla niepoznaki polana sosem obiektywizmu, który jest pozorny, bo widać i słychać co siedzi temu człowiekowi w głowie. Żołnierze wyklęci tak, ale tylko niektórzy, komuniści nie, ale byli wśród nich patrioci i trzeba z nimi rozmawiać. Od lat ta sama retoryka.

 • @Lukowiak
  2019-11-18 11:53:42

  arrow

  Kto Ci powiedział że rodzina zdecydowała żeby nie informować społeczności Ziemi Łukowskiej? Bo czegoś tu nie rozumiem jak tak to zbierano wśród społeczności ziemi łukowskiej i tablica zakończona podpisem Społeczność Ziemi Łukowskiej. I co niby rodzina zdecydowała żeby tylko wybranych zaprosić i nie informować o tym społeczności ziemi łukowskiej? Czy to jest potwierdzona informacja?

 • uważam
  2019-11-18 10:45:22

  arrow

  Lepiej coś użytecznego zrobić dla miasta aniżeli zbijac polityczny kapital na dośc nie bardzo jasnej historii.

 • Llu
  2019-11-18 10:20:52

  arrow

  Jeśli nie nagłaśnia się takich uroczystości skąd mieszkańcy maja poznawać historię NASZEGO regionu. Nie wszyscy interesuję się latami powojennymi ale chętnie poznaliby co nieco na takich uroczystościach. Tłumaczenie, że rodzina nie chciała........

 • Lukowiak
  2019-11-18 09:43:37

  arrow

  Byłem i było sporo ludzi choć faktycznie informacji mało o uroczystości. Mi powiedziano że tak zdecydowała rodzina. Była msza było poświęcenie i byli ludzie którym zależało by być. Szukanie dziury w całym te wszystkie komentarze atakujące. Wstyd jedynie ze z powiatu przedstawiciela nie było a kilku wokół się kręciło.

 • @poprzedniku
  2019-11-18 09:22:04

  arrow

  nie na miejscu jest przywoływanie tu szarych szeregów zobacz że panowie nawet nie potrafili zadbać aby flaga na tablicy wyglądał jak przystało tylko wisi zmiętolona. WSTYD!!!

 • do Komitetu
  2019-11-18 08:16:42

  arrow

  Szanowny panie Burmistrzu, panie radny Pogonowski, oraz panie z Wrocławia:
  - czy na tablicę była prowadzona zbiórka funduszy?
  - czy prawdą jest, że ewentualna zbiórka prowadzona była na konto prywatne...?
  - kiedy społeczeństwu zostanie udostępnione za pośrednictwem mediów elektronicznych rozliczenie zbiórki?

 • łukowianin
  2019-11-18 07:55:01

  arrow

  widzę, że tłumów brak... ale czego się spodziewać skoro wszyscy dowiadują się dzisiaj z www podlasia24?

 • poprzedniku
  2019-11-18 07:53:22

  arrow

  przed uroczystościami cisza i konspiracja niczym w szarych szeregach a po uroczystosci hur dur do mediów fotografia i komentarz w podlasiu z podziekowaniami - alternatywnie a drogi poprzedniuku nie wszyscy musza miec konta a inni wiedza kiedy sie pochwalic aby przypadkiem ktos niezreczny nie wpadl

 • ze wsi
  2019-11-17 10:25:19

  arrow

  Może powiecie i o czarnych stronach WIN.Na pewno sa historycy ktorzy to wiedza.Przecież teraz nie mamy się kogo bac.Mlody człowiek powiedział mi że zabijali i rabowali bo musieli z czegoś życ.

 • maTWeusz
  2019-11-16 21:32:44

  arrow

  Czy podpis na tablicy "Społeczność Ziemi Łukowskiej" jest właściwym? Na imprezę odsłonięcia zaproszono tylko nielicznych. Jak zbierano kaskę na tablicę zwrócono z apelem się do społeczności, a teraz panowie z komitetu i alternatywy na odsłonięcie zaprosili tylko nielicznych. Dlaczego nie było żadnej informacji w mediach? Czegoś panowie POgonowski i Płudowski obawialiście się? Trzeba było tablicę zwieńczyć podpisem np. Komitet, Alternatywa i ToWarzysze.

 • Czytelniczka
  2019-11-16 21:04:49

  arrow

  Ja się o wydarzeniu dowoedziałam z fanpejdża Tablica Alfa który śledziłam od początku :)))

 • ....
  2019-11-16 20:10:35

  arrow

  Dziwne, że rodzina nie znała działań swojego członka? Dowiedziała się dopiero od innych.

 • TW Mateusz
  2019-11-16 19:11:38

  arrow

  Gdzie SB i Milicja?

 • Czytelniczka
  2019-11-16 18:48:36

  arrow

  To cieszy, że są w Łukowie jeszcze ludzie którzy pamiętają o zasłuzonych przodkach. Dopinguje.

 • @Arkadiusz Pogonowski
  2019-11-16 16:50:18

  arrow

  Czy to ten sam pan który wchodzi w skład komitetu? https://inwentarz.ipn.gov.pl/advancedSearch?q=piotr+%C5%BCudrak&page=1

 • @Arkadiusz Pogonowski
  2019-11-16 16:46:34

  arrow

  Dlaczego państwo traktujecie mieszkańców wybiórczo i o tej imprezie nie było informacji w mediach a tylko nieliczni zostali zaproszeniami zaproszeni? Czy wy tez dzielicie mieszkańców na sorty?

 • Arkadiusz Pogonowski
  2019-11-16 14:55:13

  arrow

  W imieniu Społecznego Komitetu, rodziny śp. Kpt. Stefana Lemieszka oraz własnym chciałbym serdecznie podziękować obecnym na wczorajszej uroczystości. Przepraszam z góry, że wszystkich nie wymienię, ale wyrazy uznania należą się ks. Jerzemu Cąkale, proboszczowi parafii pw. Przemienienia Pańskiego, Tadeuszowi Brzozowskiemu za wczorajszą oprawę, harmistrzowi Michałowi Mojskiemu wraz z delegacja i sztandarem oraz wszystkim łukowianom na odsłonięciu tablicy. Dołożyliśmy wspólnie piękną cegiełkę do naszej lokalnej historii, naszej małej ojczyzny.

  PS. Dziękuję pani Aniu za obecność i wyczerpujący materiał z wczorajszego wydarzenia :)

  Pozdrawiam, Arkadiusz Pogonowski

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

Pomoc prawna - sprzeciw od nakazu zapłaty
2021-12-01 07:40:32 Kategoria:

Nie da się ukryć, że sprawy o zapłatę długów trafiają do polskich sądów niezwykle często. Niestety wiele osób pozwanych przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe...

więcej »
foto

Wybieramy suszarkę do włosów - na jakie parametry...
2021-12-01 07:14:43 Kategoria:

Suszarka ma za zadanie wysuszyć nasze włosy, ale oprócz tego może posiadać również dodatkowe funkcje oraz charakteryzować się określonymi parametrami. Na co więc...

więcej »
foto

Jak wybrać najwyższej jakości materac piankowy?
2021-11-30 13:34:16 Kategoria:

Wybór odpowiedniego łóżka wydaje się dla wielu osób jedną z najważniejszych kwestii związanych z wyposażeniem sypialni. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, z...

więcej »
foto

Dobra karma dla kota — czyli jaka?
2021-11-29 12:26:41 Kategoria:

Koty są mięsożercami. Przy ich karmieniu należy więc zwracać uwagę na wysoki udział mięsa w karmie. Najlepiej byłoby, gdyby jej reszta składała się z warzyw....

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, starając się o kredyt hipoteczny?
2021-11-29 11:04:20 Kategoria:

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Niemniej jednak sfinansowanie jego zakupu z oszczędności...

więcej »
foto

ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNE SZKOLENIE Z DOSKONALENIA...
2021-11-25 07:44:25 Kategoria:

Na Torze w Modlinie odbędzie się bezpłatne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy. Miejsce szkolenia: Tor Modlin, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki ul. Gen. Wiktora Thommée 1.

więcej »
foto

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego, czyli pokaż nam...
2021-11-24 14:24:19 Kategoria:

Stare miejsce, nowi wystawcy, stara tradycja, nowe atrakcje. Spotykamy się po raz 24 na Targach Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. To wydarzenie...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »

Łuków

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.12

Girls Riders Łuków: Mikołajkowa Zbiórka Darów

więcej »
4 5

ŁUKÓW, 05.12 10:00

ŁOK: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 05.12 16:00

ŁOK: Niedziela z Teatrem

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: W świątecznej krainie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.12

Gmina Łuków: kolejna akcja szczepień

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje